Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Najlepsze filmy animowane (nie tylko) dla dzieci | TOP 50

Autor: Kacper Domański
7 czerwca 2024
Najlepsze filmy animowane (nie tylko) dla dzieci | TOP 50

Kochacie animacje? My z pewnością! Tyczy się to zarówno tych przeznaczonych dla młodego odbiorcy, jak i tego nieco dojrzalszego. To gatunek, który prezentuje sobą niezwykłą różnorodność, czego zasługą niewątpliwie jest jego format dający niemalże nieograniczone możliwości. Właśnie dlatego postanowiliśmy przygotować ranking, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Oto 50 najlepszych animacji (nie tylko) dla dzieci!

Najlepsze filmy animowane (nie tylko) dla dzieci | TOP 50

50. Twój Vincent (2022)

fot. kadr z filmu Twój Vincent

Nasz ranking najlepszych filmów animowanych otwiera polska koprodukcja z nominacją do Oscara. Twój Vincent to pierwszy pełnometrażowy film w całości namalowany techniką malarską. Opowiada historię życia oraz tajemniczej śmierci słynnego holenderskiego malarza Vincenta van Gogha. Akcja filmu rozgrywa się rok po śmierci artysty, gdy młody listonosz, Armand Roulin, otrzymuje zadanie dostarczenia ostatniego listu van Gogha do jego brata, Theo. W trakcie podróży, Armand spotyka osoby, które znały Vincenta, odkrywając coraz więcej szczegółów z jego życia i okoliczności jego tragicznego końca. Film zachwyca nie tylko fabułą, ale również niezwykłą formą wizualną, nawiązującą do stylu malarstwa van Gogha.

49. Koralina i tajemnicze drzwi (2009)

fot. kadr z filmu Koralina i tajemnicze drzwi

Koralina i tajemnicze drzwi to amerykańska produkcja wyreżyserowana przez Henry'ego Selicka, na podstawie powieści autorstwa Neila Gaimana. Tytułowa bohaterka to dziewczynka, która przeprowadza się z rodzicami do nowego domu. Podczas zwiedzania go odkrywa tajemnicze drzwi prowadzące do alternatywnej rzeczywistości. Początkowo nowy świat wydaje się być idealnym odbiciem jej własnego życia, lecz wkrótce Koralina odkrywa, że kryje on mroczne i niebezpieczne sekrety. W alternatywnej rzeczywistości mieszka jej "druga matka", która pragnie zatrzymać ją na zawsze. Koralina musi wykazać się odwagą i sprytem, aby uratować siebie oraz swoją rodzinę. Film łączy elementy fantasy i horroru, wyróżniając się unikalną animacją poklatkową oraz mrocznym, baśniowym klimatem.

48. Paprika (2006)

fot. kadr z filmu Paprika

Paprika to anime w reżyserii Satoshiego Kona, oparte na powieści Yasutaki Tsutsui o tym samym tytule. Fabuła filmu koncentruje się na rewolucyjnym urządzeniu o nazwie DC Mini, które pozwala na wnikanie do ludzkich snów i manipulowanie nimi. Główna bohaterka, dr Atsuko Chiba, jest czołową badaczką pracującą nad tym projektem. W tajemnicy wykorzystuje DC Mini, aby pomóc pacjentom jako jej alter ego – Paprika, tajemnicza i energetyczna postać z jej snów. Gdy urządzenie zostaje skradzione, granice między snem a rzeczywistością zaczynają się zacierać, wywołując chaos. Dr Chiba wraz z Papriką muszą powstrzymać przestępców i odzyskać kontrolę nad światem snów, zanim nieodwracalnie zniszczą rzeczywistość. Film wyróżnia się niesamowitą animacją, złożoną fabułą i głęboką eksploracją ludzkiej podświadomości oraz granic technologii i psychologii.

47. Odlot (2009)

fot. kadr z filmu Odlot

Odlot w reżyserii Pete'a Doctera opowiada wzruszającą historię 78-letniego wdowca, Carla Fredricksena, który postanawia spełnić marzenie swoje i swojej zmarłej żony Ellie o podróży do Ameryki Południowej. Mężczyzna przywiązuje tysiące balonów do swojego domu, by unieść go w powietrze i dotrzeć do mistycznego miejsca o nazwie Paradise Falls. Niespodziewanie dołącza do niego młody skaut Russell, który przypadkowo znalazł się na pokładzie. Razem wyruszają w przygodę pełną niesamowitych wydarzeń, poznając po drodze nowych przyjaciół, takich jak mityczny ptak Kevin i mówiący pies Dug. Animacja porusza tematykę miłości, przyjaźni i realizacji marzeń, łącząc humor z głębokim emocjonalnym przekazem, co czyni go jednym z najbardziej cenionych filmów animowanych Pixara.

46. Sekrety morza (2014)

fot. kadr z filmu Sekrety morza

Sekrety morza Tomma Moore'a to film opowiadający magiczną historię rodzeństwa – dziesięcioletniego chłopca o imieniu Ben i jego młodszej siostry Saoirse, która jest ostatnią z mitycznych selkie, istot potrafiących zmieniać się z fok w ludzi. Po śmierci matki, rodzeństwo mieszka z ojcem na odległej wyspie. Saoirse, która jeszcze nie nauczyła się mówić, odkrywa magiczną muszlę, którą zostawiła jej matka. Przez przypadek uruchamia serię zdarzeń prowadzących ją i Bena do odkrycia tajemniczego świata pełnego celtyckich legend i magii. Dzieci muszą zmierzyć się z licznymi przeszkodami, by móc uwolnić magiczne istoty uwięzione przez złą czarownicę Macha oraz odkryć prawdę o swojej przeszłości i tożsamości. Całość wyróżnia wyjątkowa animacja oraz emocjonalna fabuła, czerpiącą inspirację z irlandzkiej mitologii. 

45. Sekret wilczej gromady (2020)

fot. kadr z filmu Sekret wilczej gromady

Sekret wilczej gromady to kolejna pozycja w naszym rankingu wyreżyserowana przez Tomma Moore'a we współpracy z Rossem Stewartem. Akcja filmu toczy się w XVII-wiecznej Irlandii i opowiada historię młodej łowczyni o imieniu Robyn Goodfellowe, która wraz z ojcem przybywa do Kilkenny, aby pomóc wytępić ostatnią watahę wilków. Podczas jednej z wypraw do lasu Robyn poznaje Mebh, dziewczynkę z tajemniczego plemienia Wolfwalkers – ludzi, którzy w nocy przekształcają się w wilki. Robyn dowiaduje się, że Mebh poszukuje swojej zaginionej matki, a ich plemię jest zagrożone przez ludzi. Z biegiem czasu obie zaprzyjaźniają się, a sama Robyn odkrywa, że również może stać się Wolfwalkerem. Animacja bada tematy przyjaźni, natury oraz konfliktu między ludźmi a dziką przyrodą. Zachwyca ona inspiracjami celtycką sztuką oraz głęboką, emocjonalną fabułą.

44. Mary i Max (2009)

fot. kadr z filmu Mary i Max

Mary i Max to animacja poklatkowa Adama Elliota, która opowiada wzruszającą historię nietypowej przyjaźni pomiędzy ośmioletnią dziewczynką z Australii, Mary Dinkle, a 44-letnim mężczyzną z Nowego Jorku, Maxem Horowitzem. Mary, samotna i niezrozumiana przez rówieśników, przypadkowo wybiera Maxa z książki telefonicznej jako osobę, do której wysyła list. Max, cierpiący na zespół Aspergera, również czuje się odizolowany od świata. Listy, które wymieniają przez wiele lat, tworzą głęboką więź między nimi, pomimo dzielących ich odległości i różnic w wieku. Całość porusza tematy samotności, przyjaźni, akceptacji oraz radzenia sobie z problemami psychicznymi. 

43. Mały książę (2015)

fot. kadr z filmu Mały książę

Mały Książę to film animowana adaptacja kultowej powieści Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Film łączy tradycyjną animację poklatkową z komputerową, tworząc unikalne i piękne wizualnie dzieło. Fabuła koncentruje się na dziewczynce, której matka zaplanowała każdy aspekt jej życia, by zapewnić jej miejsce w prestiżowej szkole. Dziewczynka zaprzyjaźnia się z ekscentrycznym, starszym sąsiadem, znanym jako Aviator. Mężczyzna wprowadza ją w magiczny świat Małego Księcia, opowiadając jej historie o jego niezwykłych podróżach oraz spotkaniach z różnorodnymi postaciami na różnych planetach. Dzięki tym opowieściom, dziewczynka odkrywa znaczenie dziecięcej wyobraźni, przyjaźni i miłości, ucząc się, że w życiu ważne są nie tylko osiągnięcia i plany, ale także cieszenie się chwilą i pielęgnowanie relacji z innymi.

42. Kimi no Na wa. (2016)

fot. kadr z filmu Kimi no Na wa.

Kimi no Na wa to japoński film animowany wyreżyserowany przez Makoto Shinkaia, który opowiada historię dwóch nastolatków: Mitsuhy Miyamizu, dziewczyny z małego górskiego miasteczka, i Taki Tachibany, chłopaka z Tokio. Pewnego dnia, w tajemniczy sposób, zaczynają zamieniać się ciałami. Początkowo zdezorientowani, uczą się, jak żyć nawzajem swoim życiem, komunikując się poprzez wiadomości i notatki. W miarę jak zamiana ciał staje się coraz rzadsza, między Mitsuhą a Takim rodzi się wyjątkowa więź. Gdy zamiany nagle ustają, Taki postanawia odnaleźć Mitsuhę. Odkrywa jednak, że kryje się za tym większa tajemnica, która sięga wydarzeń sprzed lat. Kimi no Na wa to obraz o przeznaczeniu, miłości i poszukiwaniu siebie nawzajem, a jego fabuła splata elementy fantasy, romansu i dramatu, tworząc niezapomniane i wzruszające doświadczenie filmowe.

41. Kot w butach: Ostatnie życzenie (2022)

fot. kadr z filmu Kot w butach: Ostatnie życzenie

Kot w butach: Ostatnie życzenie to kontynuacja przygód charyzmatycznego bohatera znanego z serii Shrek. Jej fabuła koncentruje się na Kocie w Butach, który odkrywa, że zużył już osiem z dziewięciu swoich żyć. W tej sytuacji Kot postanawia wyruszyć na epicką wyprawę w poszukiwaniu mitycznego "Ostatniego Życzenia", które może przywrócić mu utracone życia. W trakcie podróży towarzyszą mu jego stara przyjaciółka i miłość, Kitty Softpaws, oraz nowy sojusznik, niesforny pies o imieniu Perro. Podczas wyprawy, Kot musi stawić czoła licznym przeciwnikom, w tym złowrogiej postaci o imieniu Jack Horner oraz tajemniczemu Łowcy Życzeń. Film łączy elementy akcji, humoru i przygody, jednocześnie poruszając tematy takie jak przyjaźń, odwaga oraz przemijanie. 

Fan kina z gatunku Tim Burton. Poza tym miłośnik dobrego dramatu, często wracający do luźniejszych produkcji. Stara się nadrobić wszelkie zaległości serialowe, których końca nie widać. W wolnych chwilach sięga po literaturę obyczajową.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.