Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Kino Świat

Najlepsze filmy o narkotykach | TOP 20

Autor: Szymon Góraj
9 lipca 2024
Najlepsze filmy o narkotykach | TOP 20

Filmy o narkotykach to wbrew pozorom całkiem szerokie spektrum. Czasem skupiają się na ekspozycji samego nałogu, innym razem na przykład główne miejsce w fabule zajmuje zjawisko od strony biznesowej, wpływając na światową bądź krajową gospodarkę. Kombinacji jest bez liku. Prezentujemy najlepsze filmy o narkotykach, a głównym rozpatrywanym czynnikiem jest poziom zawarcia rzeczonej tematyki.


Ranking najlepszych filmów o narkotykach: 

20. Najlepszy (2017), reż. Łukasz Palkowski

Być uzależnionym od narkotyków, być o krok od śmierci, a później zmartwychwstać i wygrać najtrudniejszy triathlon (Ironman) na świecie? Historia Jerzego Górskiego stała się inspiracją dla Łukasza Palkowskiego. Polski film znakomicie pokazuje wewnętrzną walkę bohatera, jego próby samodyscypliny, które pozwoliły na osiągnięcie tak wielkiego sukcesu. Pierwsze pół godziny filmu przeraża rzeczywistością, która zostaje ukazana – siedlisko narkomanów, życie na haju, dawanie sobie w żyłę, poranione ręce i trupie twarze. Przerażająco, ale… Najlepszy motywuje do pracy nad sobą i pokazuje, że wszystko można osiągnąć dzięki ciężkiej pracy. (KS)


19. Candy (2006), reż. Neil Armfield

Jedna z mniej znanych ról świętej pamięci Heatha Ledgera, na krótko przed wprawieniem świata w zachwyt rolą Jokera. Razem z Abbie Cornish tworzy wiarygodną parę kochanków, których związek zostaje wystawiony na niezwykle ciężką próbę, gdy oboje próbują żyć z uzależnieniem od narkotyków. Podzielona na trzy części produkcja ukazuje te wydarzenia oczyma Dana (Ledger). Wzruszająca i jednocześnie bardzo smutna historia dążenia do wolności poprzez mało szczęśliwą ścieżkę. Dodatkowo na drugim planie Geoffrey Rush. (SG)


18. Traffic (2000), reż. Steven Soderbergh

W rankingu wskazującym najlepsze filmy o narkotykach nie mogło oczywiście zabraknąć jednego z najgłośniejszych tytułów od Soderbegha z czterema Nagrodami Akademii. Największą zaletą obrazu jest chyba bogactwo środowiskowe, bowiem cały problem walki z narkotykami widzimy z perspektywy trzech osób pochodzących z trzech różnych środowisk. Scenariusz, choć momentami popada w nastroje graniczące z tanim dramatyzmem, jest niezwykle przemyślany i angażujący, a gra aktorska stoi na najwyższym poziomie - na szczególne uznanie zasługuje tutaj słusznie nagrodzona Oscarem kreacja Benicio Del Toro. (SG)

filmy o narkotykach


17. Francuski łącznik (1971), reż. William Fredkin

'Nowy Jork lat 70 nie był miastem, jakim wówczas je widzieliśmy. Zmrożeni komunizmem Polacy marzyli o cudownej amerykańskiej metropolii, nie zdając sobie sprawy, że była ona bardziej niebezpieczna niż ulice nieco mnie okazałych polskich miast. Przestępczość miała się wtedy dobrze, a Francuski łącznik pokazuje aspekt biznesu narkotykowego, będącego wówczas w świetnej formie w Wielkim Jabłku. Oto Jimmy „Popey” Doyle z wydziału narkotykowego sieje postrach wśród lokalnej narkotykowej bandyterki, często stosując metody nienadające się do podręcznika wzorowego policjanta. Sytuacja zaczyna być wyzwaniem, gdy policjant i jego partner odkrywają powiązania Nowego Jorku z Marsylią. Pełne akcji i ponurego nastroju kino kryminalne z fenomenalną rolą Gene'a Hackmana w charakterystycznym kapeluszu, w doskonały sposób oddające realia Nowego Jorku lat 70. (TD)


16. Wilk z Wall Street (2013), reż. Martin Scorsese

Jordan Belfort miał tyle pieniędzy, że mógł w nich się kąpać. Znany finansista, który dorobił się ogromnego majątku, słynął z rozrzutnego stylu życia. Pewną część swoich środków przeznaczał właśnie na użytki – kokainę, LSD czy inne. Narkotyki w tym filmie kojarzą się głównie z imprezowym stylem życia, ale pojawiło się parę scen, w których zauważalne są negatywne konsekwencje ich zażywania. Wilk z Wall Street to film, który dostarczy nam rozrywki, rozśmieszy, a także zdecydowanie zniechęci do takiej formy korzystania z „dobrodziejstw“ używek. (KS)


15. My, dzieci z dworca Zoo (1981), reż. Uli Edel

Niemiecka ekranizacja pamiętników Christiane wyróżnia się tym, że tragedia zostaje tu spotęgowana przez wiek bohaterów. Christiane F. Ma zaledwie 12 lat, gdy poznaje Detlefa i z czasem sięga po heroinę. Dramat młodych ludzi porusza do głębi, przedstawia problem w sposób oryginalny i szokujący. Świat młodocianych narkomanów, najczęściej z rodzin dysfunkcyjnych, zostaje przedstawiony w brutalnie realistyczny sposób. Nad zgodnością z faktami czuwała sama autorka pamiętników, Christiane. My, dzieci z dworca Zoo to trudny do przełknięcia film, ale dogłębnie pokazuje problem narkomanii i prostytucji wśród młodych w Niemczech, w szczególności w latach 80-tych. (KS)


14. Kokainowi kowboje (2006), reż. Billy Corben

Na naszej różnorodnej liście znajdzie się także miejsce na dokument. Tu nie ma miejsca na fantastyczne, przekoloryzowane historie rodem z największych hollywoodzkich hitów. Billy Corben dokonał sztuki nie lada, angażując do swojego projektu prawdziwych przedstawicieli narko-biznesu - a nie trzeba chyba specjalnie podkreślać, że tacy ludzi bynajmniej nie są skłonni do publicznych zwierzeń. Mamy więc dobrą okazję do zagłębienia się w temat, przyglądając się ciemnej stronie Miami. (SG)


13. Szkolny chwyt (2006), reż. Ryan Fleck

Szkolny chwyt jest filmem bardzo niedocenionym. Mało kto słyszał o tej produkcji, a jeśli już, to tylko przez pryzmat oscarowej nominacji dla Ryana Goslinga za najlepszą rolę męską pierwszoplanową. Opowiada on o specyficznej przyjaźni łączącej nauczyciela, który jest uzależniony od narkotyków, a uczennicą, chcącą mu pomóc. Obraz Ryana Flecka to rasowy dramat opowiadający o osobistym cierpieniu pedagoga i jego walce o wyjście z nałogu. Dzięki znakomitej roli Goslinga, możemy z bliska poznać mechanizmy rządzące życiem osoby uzależnionej oraz jej największe słabości. Zdecydowanie warto obejrzeć. (KS)


12. The Doors (1991), reż. Oliver Stone

Jim Morrison to legenda muzyki. Poeta, szaman i wokalista The Doors dla wielu jest niemal bogiem, ale wielu też wcale nie umarł i żyje gdzieś jako Mr Mojo Risin. Kwestia aktualnego stanu bytności Króla Jaszczura jest dyskusyjna, ale jedno jest pewne- dzięki Valowi Kilmerowi zmartwychwstał. Aktor wcielający się w ikonę kolorowych lat 60 i hipisowskiego stylu życia tak przekonująco zagrał Morrisona, iż nawet jego kompani z The Doors nie byli w stanie odróżnić piosenek oryginalnych, od tych wyśpiewanych przez Kilmera. Oliver Stone nie pominął też narkotycznych ekscesów muzyka, które doprowadziły go i wielu wielkich jego czasów do śmierci. Co smutniejsze po seansie zdałem sobie sprawę, że bez substancji wszelkiej maści nie byłoby muzyki tamtych czasów i wszystkiego co z nią związane. Coś, co zniszczyło wielu ludzi pokolenia dzieci kwiatów, właściwie nadało im charakter. Rozpaliło ich ogień. (TD)


11. Człowiek z blizną (1983), reż. Brian De Palma

Kuba kojarzy mi się z cygarami, oldschoolowymi krążownikami szos i brodatymi rewolucjonistami. Ta przepiękna, egzotyczna wyspa tuż pod nosem wiecznie trzymających nad nią parol Amerykanów to jednak znacznie większy świat. Spora część Kubańczyków emigruję na ziemie Wuja Sama w celach poprawy bytu, ale są tacy, którym śni się coś więcej, a do osiągnięcia tego nie dążą tradycyjnymi metodami. Al Pacino jako Tony Montana stworzył niezwykle realistycznego gangstera. Bezwzględny, żądny wielkich pieniędzy w końcu dochodzi na szczyt, lecz szybko przekonuje się, że jest to dość chwiejna pozycja. Brian De Palma nie koloryzuje świata narkotykowych interesów, tworząc jedno z najbardziej charakterystycznych i mocnych dzieł kina kryminalno- sensacyjnego. Tego filmu nie mogło zabraknąć w zestawieniu przedstawiającym najlepsze filmy o narkotykach. (TD)


Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.