Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Cinema City

Najważniejsze seriale i filmy o problemach | TOP 20

Autor: Mikołaj Lipkowski
9 lipca 2024
Najważniejsze seriale i filmy o problemach | TOP 20

Społeczeństwo od lat uważa problemy za temat tabu. Z roku na rok możemy zauważyć, że coraz większa liczba osób zmaga się z takimi problemami jak depresja czy bulimia. Jednak na przestrzeni lat pojawiło się wiele filmów i seriali, które poruszają temat problemów. Gro osób romantyzuje sobie tego typu problemy, lecz to złudna myśl, a poniższe produkcje pokażą Wam, że nie jest to nic przyjemnego. Dziś przedstawimy Wam najważniejsze seriale i filmy o problemach.

Przedstawiamy najważniejsze seriale i filmy o problemach

20. Skok z wysokości (2022), reż. Andrea Jublin

Ranking zacznijmy od produkcji Netflixa, wszak to oni najlepiej przedstawiają seriale i filmy o problemach. Zainspirowana książką o tym samym tytule fascynująca historia Sole, młodej kobiety, która po śmierci najlepszej przyjaciółki postanawia stawić czoła swoim najgorszym lękom i spełnić jej ostatnią wolę. Produkcja przedstawia starcie ze stratą najbliższej osoby. Co za tym idzie? Ból, depresja i stany lękowe.

19. Ostatnia rodzina (2016), reż. Jan P. Matuszyński

Na polskim rynku również pojawiły się seriale i filmy o problemach. Jednym z takowych przedstawicieli jest film Ostatnia rodzina, która opowiada historię rodziny Beksińskich. Niby zwyczajna rodzina, lecz jak zagłębimy się w ich życie - brak tu rodzinnego ciepła czy wsparcia. Sam film dodatkowo przedstawiony jest raczej w ponurych, ciemnych barwach. Co więcej, Tomasz Beksiński zmaga się z depresją i w trakcie trwania filmu, ma kilka prób samobójczych. Natomiast większego wsparcia ze strony bliski, on nie dostaje.

18. Zakochany bez pamięci (2004), reż. Michel Gondry

Film bada naturę miłości, ukazując zarówno jej piękno, jak i trudności. Relacja Joela i Clementine jest pełna wzlotów i upadków, a ich decyzja o wymazaniu wspomnień pokazuje, jak trudne mogą być związki i jak bolesne mogą być wspomnienia o nich. Zakochany bez pamięci zadaje pytania o to, jak pamięć kształtuje naszą tożsamość. Wymazanie wspomnień zmienia postrzeganie siebie i swoich doświadczeń, co rodzi pytania o to, kim jesteśmy bez naszych wspomnień. Film pokazuje również, jak bohaterowie próbują uciec od bólu emocjonalnego poprzez wymazanie wspomnień. To skłania do refleksji nad tym, czy lepiej jest zapomnieć o bolesnych doświadczeniach, czy raczej je przetworzyć i zaakceptować jako część swojego życia.

17. Godziny (2002), reż. Stephen Daldry

Film bada wpływ depresji na życie trzech kobiet w różnych okresach historycznych. Virginia Woolf zmaga się z własnymi problemami psychicznymi i ostatecznie popełnia samobójstwo. Laura Brown, gospodyni domowa z lat 50., zmaga się z poczuciem przytłoczenia i depresją, co prowadzi ją do rozważania samobójstwa. Clarissa Vaughan, współczesna redaktorka, opiekuje się swoim przyjacielem Richardem, który cierpi na AIDS i również zmaga się z myślami samobójczymi.

16. Melancholia (2011), reż. Lars von Trier

W tym przypadku już sam tytuł daje nam wiele do myślenia. Niemniej przedstawia jeszcze jeden problem, jakim jest niepewność dotycząca końca świata. Dodatkowo Melancholia przedstawia intensywne zmagania Justine (Kirsten Dunst) z depresją. Jej stan psychiczny jest centralnym elementem filmu, ukazującym, jak destrukcyjny wpływ ma depresja na życie jednostki i jej relacje z innymi.

15. Co z tym Bobem? (1995), reż. Frank Oz

Seriale i filmy o problemach często przedstawiają je w różny sposób. Co z tym Bobem? obrazuje nam zmęczonego psychiatrę, który chce odpocząć od swej pracy jadąc rodzinnie na urlop. Niemniej na jego drodze staje tytułowy Bob Wiley, który cierpi na liczne zaburzenia lękowe, w tym agorafobię, zespół obsesyjno-kompulsyjny i hipochondrię. Co więcej, nie potrafił z nim sobie poradzić żaden inny analityk. Z racji, że Bob potrzebuje ciężkich wizyt, wyrusza ze swoim doktorem na wspólne wakacje. 

14. After Life (2019), reż. Ricky Gervais

I przyszła pora na jakiś serial w naszym zestawieniu. Dlaczego dopiero teraz? A, bo seriale o problemach są naprawdę bardzo jakościowe. Produkcja porusza wiele istotnych tematów związanych z żałobą, depresją, sensem życia i relacjami międzyludzkimi. Główny bohater Tony zmaga się z depresją i ma myśli samobójcze, co jest pokazane w szczery i autentyczny sposób. Serial stara się ukazać, jak trudne może być zmaganie się z takimi uczuciami i jak ważne jest wsparcie otoczenia. Co więcej Tony jest przytłoczony smutkiem po stracie żony i początkowo nie widzi sensu w kontynuowaniu życia.

13. Lepiej być nie może (1997), reż. James L. Brooks

Melvin Udall  jest odnoszącym sukcesy pisarzem romansów, który cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne tak zwane OCD, co wpływa na jego codzienne życie i interakcje z ludźmi. Film ukazuje, jak trudne mogą być zmagania z tym zaburzeniem oraz jak wpływa ono na relacje społeczne. Film koncentruje się na przemianie Melvina, który stopniowo uczy się empatii, tolerancji i otwartości na innych. Lepiej być nie może porusza temat tolerancji wobec różnorodności. Melvin początkowo wykazuje brak tolerancji wobec Simona z powodu jego orientacji seksualnej, ale z czasem uczy się go akceptować i szanować.

12. Piękny umysł (2001), reż. Ron Howard

Film ukazuje trudności i wyzwania związane z życiem z schizofrenią paranoidalną. John Nash, główny bohater, doświadcza halucynacji i urojeń, które wpływają na jego życie zawodowe i osobiste. Film pokazuje również, jak ważne jest wsparcie i zrozumienie ze strony bliskich osób. Do tego relacja między nim a jego żoną Alicją jest centralnym wątkiem filmu. Alicja odgrywa kluczową rolę w życiu Nasha, oferując mu niezłomne wsparcie i miłość, mimo trudności związanych z jego chorobą. Ich związek pokazuje siłę miłości i oddania w przezwyciężaniu przeciwności.

11. 13 Powodów (2017), reż. Brian Yorkey

I mamy teraz idealny przykład jak popsuć genialny serial. Pierwszy sezon 13 Powodów to idealny przykład jak robić seriale i filmy o problemach. Tutaj proszono problem niejakiej Hanny Baker, która popełniła samobójstwo zostawiając po sobie trzynaście kaset. Każda kaseta to jeden powód, jedna osoba która zamiast pomóc samobójczyni - dobiła ją. Serial obrazuje problemy w szkole, gwałty czy też odwzorowuje scenę samobójstwa Hanny. Wszystko przedstawione jest w bardzo realistyczny i brutalny sposób. Największy mankament? Tylko pierwszy sezon trzyma poziom.

Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Geek i audiofil. Magister z dziennikarstwa. Naczelny fan X-Men i Elizabeth Olsen. Ogląda w kółko Marvela i stare filmy. Do tego dużo marudzi i słucha muzyki z lat 80.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.