Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Tenzing w rękach Apple. Gwiazdami filmu Tom Hiddleston i Willem Dafoe

Autor: Marek Wasiński
15 maja 2024
Tenzing w rękach Apple. Gwiazdami filmu Tom Hiddleston i Willem Dafoe

W wielkiej transakcji, która zakończyła się w dniach poprzedzających tegoroczny Festiwal Filmowy w Cannes, Apple Original Films nabyło światowe prawa do Tenzing, nowego projektu, o którym wspominaliśmy na łamach portalu w minionych dniach.

Oscarowy producent See-Saw Films (Jak zostać królem) wyprodukuje Tenzing. Film opowiada o inspirującym życiu szerpy Tenzinga Norgaya i jego zdobyciu Mount Everest w 1953 roku wraz z Nowozelandczykiem Edmundem Hillarym. 

W chwili obecnej trwają poszukiwania aktora do odtwórcy roli Tenzinga Norgaya, który zagra u boku Toma Hiddlestona w roli Sir Edmunda Hillary'ego i czterokrotnie nominowanego do Oscara Willema Dafoe jako angielskiego lidera ekspedycji, pułkownika Johna Hunta.

Kto współtworzy Tenzing?

Reżyserką Tenzing będzie Jennifer Peedom, która ma wyłączne prawa do opowiedzenia historii bohatera dzięki jego rodzinie i bliskiej relacji ze społecznością szerpów po nakręceniu uznanego dokumentu Sherpa.

Za scenariusz odpowiada nominowany do Oscara Luke Davies (Nowiny ze świata, Mój piękny syn), a producentami są Liz Watts, Emile Sherman i Iain Canning z See-Saw Films wraz z Jennifer Peedom i Lukiem Daviesem. Producentami wykonawczymi są z kolei Simon Gillis, David Michôd i Norbu Tenzing.

Firma Rocket Science zajmowała się sprzedażą międzynarodową filmu we współpracy z Cross City Films, działem sprzedaży See-Saw. UTA Independent Film Group i Cross City Films wspólnie reprezentowały sprzedaż w USA i pośredniczyły w umowie z Apple. Wiemy, że zdjęcia do Tenzing są planowane na wiosnę 2025 roku.

Wieści ze świata kina na Movies Room:

Projekt był reklamowany nabywcom jako posiadający budżet w granicach 25 milionów dolarów. Z tego co dowiedział się serwis Deadline wiemy, że film skłania się bardziej ku opowieści o interesujących postaciach niż pełnej akcji historii typu Everest, ale będzie zawierał także wiele sekwencji wspinaczkowych.

Historia Tenzinga

Tybetańczyk Tenzing Norgay, wraz z nowozelandzkim wspinaczem Edmundem Hillarym, outsiderzy w brytyjskiej ekspedycji, pokonali ogromne przeciwności losu by osiągnąć coś, co kiedyś wydawało się niemożliwe - zdobycie szczytu najwyższej góry świata, Mount Everest. Po sześciu wcześniejszych próbach, Tenzing zaryzykował wszystko dla jednej ostatniej wyprawy. 

Bohater musiał nawigować między zdradzieckimi politycznymi manewrami i zdradliwą pogodę, podejmując najważniejszą wspinaczkę swojego życia. Przez cały czas robił to z humorem, ciepłem i hojnością wobec swoich towarzyszy, ale także z głębokim szacunkiem dla świętej Matki Bogini jego góry, Chomolungmy.

Źródło: Deadline / ilustracja wprowadzająca: National Geographic

Marek Wasiński

Dziennikarz

Miłośnik filmów, kultury japońskiej, Marvela i wszelkiej maści science-fiction. Autor bloga Z innego świata.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.