Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Miasta w kinie i w popkulturze #3 - Wrocław

Autor: Katarzyna Skrzynecka
30 czerwca 2018

Wrocław - fenomen kultury europejskiej? Biorąc pod uwagę jego kulturowe bogactwo, czyli liczne zabytki, miejsca pamięci i instytucje, to z pewnością tak. Stolica Dolnego Śląska leżąca nad Odrą to miasto wielokulturowe, na co wskazuje chociażby jego historia. Wrocław stał się także istotnym miejscem w popkulturze jako ważne tło rozgrywającej się akcji.

Wrocław jest piękny i trudno temu zaprzeczyć. Malowniczy rynek z fontanną, Ogród Japoński, Ogród Botaniczny i wiele, wiele innych atrakcji. Jest również jedna rzecz szczególnie wyróżniająca stolicę Dolnego Śląska - to miasto stu mostów, choć w rzeczywistości jest ich więcej. I choć Steven Spielberg miał duży wybór, to nie wybrał żadnego z nich na tło jednej z najważniejszych scen filmu Most szpiegów z Tomem Hansem w roli głównej. Wrocław pełnił tu jednak zupełnie inną funkcję. Stał się centrum Berlina z czasów "zimnej wojny" na początku lat 60-tych. W filmie pojawiły się sceny zbiorowe, do których tłem były stare budynki, przedstawiające typowo niemiecką architekturę. Ukazane zostają fragmenty ulicy Ptasiej, Kurkowej i Mierniczej.
miasta
Fot: Tomasz Walków/ Wrocław, plan zdjęciowy filmu "Most szpiegów"
Film Komedia małżeńska znają wszyscy. Produkcja Romana Załuskiego z 1993 roku przedstawia historię rodziny, w której Maria, zmęczona domowymi obowiązkami, postanawia zadbać o swoje życie, w szczególności o swoją zaniedbaną karierę zawodową. Zdjęcia do filmu kręcone były w Warszawie oraz we Wrocławiu. Z poszczególnych scen możemy zauważyć m.in. Dworzec Główny, Most Grunwaldzki, Rynek, ul. Drzewieckiego czy panoramę Ostrowa Tumskiego. Wrocław w tym filmie staje się elementem towarzyszącym głównej bohaterce, granej przez Ewę Kasprzyk. I choć te miejsca, jak np. Dworzec Główny, zostały odnowione, miło jest zobaczyć, jak to wszystko wyglądało 25 lat temu. Na zdjęciu poniżej kadr z filmu, na którym widoczny jest wyżej wspomniany dworzec.
Fot: kadr z filmu Komedia małżeńska
80 milionów to historia działaczy Solidarności, którzy starają się wypłacić z banku 80 milionów, zanim to zrobi Służba Bezpieczeństwa. Film Waldemara Krzystka przedstawia wydarzenia z 1981 roku  w sposób dokładny, a pomaga w tym oczywiście udział Wrocławia. Na Moście Grunwaldzkim nakręcone zostały dwie istotne dla przebiegu filmu sceny - radość z podpisania Porozumień Sierpniowych na początku filmu oraz bitwa z ZOMO w późniejszej części. Spory odcinek akcji związany jest z ul. Grabiszyńską, która najbardziej przypomina lata 80-te we Wrocławia. Klimat ten widoczny jest poprzez architekturę, a także przez inne elementy, takie jak np. tramwaje. Na poniższej fotografii widoczny jest tramwaj Okólna, który dziś dla Wrocławian jest popularną zerówką, ze zmienioną trasą oczywiście.
miasta
Fot: kadr z filmu 80 Milionów/ Filmweb

Interesuję się literaturą i filmem. Sięgam po różnorodne gatunki, najczęściej po skandynawskie kryminały (Kurt Wallander, Harry Hole). Fanka Harry'ego Pottera i Sherlocka Holmesa.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.