Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Najlepsze filmy o superbohaterach w historii | TOP 50

Autor: Szymon Góraj
10 czerwca 2022

Pora na nasz kolejny wielki ranking! Tym razem przygotowaliśmy dla Was pięćdziesiątkę zawierającą najlepsze filmy o superbohaterach. Wybór nie był łatwy, bo w ciągu ostatnich kilkunastu lat powstało ich całkiem sporo.

Zapraszamy do lektury i oczywiście dajcie nam znać, jaka jest Wasza opinia! Oto najlepsze filmy o superbohaterach!


Najlepsze filmy o superbohaterach

50.

Człowiek ze Stali, reż. Zack Snyder

Liga Sprawiedliwości - kolejny teaser filmu! Tym razem z Supermanem w centrum

Wielu ludzi zarzucało Człowiekowi ze stali stali zbyt dużą powagę i brak żartów, które można też przedstawić jako zalety filmu. Widowiskowe efekty specjalne oraz rewelacyjne przedstawienie historii na Kryptonie. Gdyby jeszcze fabuła była pozbawiona dziur i bardziej oryginalna, mogłoby wyjść prawdziwe arcydzieło. Niestety nowy kinowy Superman nie jest pozbawiony skaz, wręcz przeciwnie: ma ich dość sporo. Mimo tego na seansie tej produkcji można się naprawdę dobrze bawić. Na pewno lepiej niż na nie najlepszym sequelu Człowieka ze stali Batman v Superman...

49.

Wolverine, reż. James Mangold

kadr z filmu Wolverine
Zanim jeszcze Mangold uderzył z genialnym Loganem, stworzył produkcję niższej wagi, ale w dalszym ciągu przyciągającym swoją egzotyką. Hugh Jackman ponownie w roli tajemniczego, obdarzonego niezwykłą mocą Wolverine’a, który wyrusza do współczesnej Japonii. Stawia tam czoła nie tylko obcej kulturze, lecz także śmiertelnie groźnym wrogom, którzy gotowi są na wszystko, by go zniszczyć.  Wolverine odkryje swoje słabości, zyskując przy tym siłę, o której dotąd mógł tylko marzyć, a jego los zmieni się na zawsze…

48.

Spider-Man, reż. Sam Raimi

Podobny obraz

W następnej kolejności pierwszy pełnometrażowy, wysokobudżetowy film opowiadający człowieku-pająku. To właśnie Sam Raimi rozpoczął modę tworzenia produkcji z Peterem Parkerem i jego alter ego. Film z pewnością nie należy do wybitnych – nawet biorąc pod uwagę sam gatunek, do którego należy – jednak posiada pewne elementy, które sprawiają, że kinematografia o nim szybko nie zapomni. O ile na przykład odtwórca głównej roli Tobey Maguire wspominany jest różnie, to już Willem Dafoe jako Zielony Goblin spisał się wyśmienicie. Na uwagę zasługuję również oryginalne powietrzne sekwencje Spideya oraz efekty specjalne jako całokształt.

47.

V jak Vendetta, reż. James McTeigue

Kadr z film V jak Vendetta
Alan Moore nie jest człowiekiem, który przepada za adaptacjami swoich powieści graficznych - a tej pozycji nie znosi chyba najmocniej. Niemniej jednak w dalszym ciągu to ciekawa produkcja.  Rzecz dzieje się w totalitarnej Anglii, gdzie społeczeństwo jest skutecznie zastraszane i manipulowane przez aparat władzy. Jedyną osobą, która nadal stawia opór, jest bojownik o wolność przebrany za osobę Guya Fawkesa - V (Hugo Weaving). V walczy z panującym ustrojem dokonując zamachów terrorystycznych na główne ośrodki przekazu i gmachy budynków rządowych. Pewnego dnia uwalnia z rąk agentów rządowych Evey Hammond (Natalie Portman). Evey odkrywa, iż wbrew powszechnemu uznaniu V nie jest terrorystą, lecz osobą, w której skupiają się wszystkie idee, o których jej naród zapomniał. Od tej pory, od 5 listopada V będzie kontynuował swoją krucjatę, mszcząc się za swoje krzywdy i za cierpienia narodu prowadząc Anglię ku wolności.

46.

Kapitan Marvel, reż. Genea Robertson-Doret, Anna Boden

Larson
kadr z filmu Kapitan Marvel
Wydaje się, że to jeden ze słabszych tytułów z Marvel Cinematic Universe, jednak w dalszym ciągu stanowi interesującą propozycję, będąc przy tym małą odpowiedzią na Wonder Woman. Są lata 90. XX wieku. Na Ziemię dociera galaktyczna wojna. Carol Danvers wraz z grupką sojuszników trafia w oko cyklonu. Masz okazję towarzyszyć jej w podróży, dzięki której stanie się jedną z największych bohaterek wszechświata.

45.

Hancock, reż. Peter Berg

Na wyższej lokacie znajduje się dość ciekawy pomysł na ukazanie sylwetki superbohatera, albo raczej – przynajmniej z początku – antybohatera. Will Smith wciela się tutaj w osobę obdarzoną supermocami, lecz posiadającą nastawienie zbliżone raczej do menela aniżeli Supermana. Sprawia to, że lokalni mieszkańcy, pomimo faktu, iż od czasu do czasu ich ratuje, powoli mają go dość. Sytuacje zmienić próbuje specjalista od PR (Jason Bateman), któremu Hancock uratował życie. Zamysł ciekawy, realizacja całkiem niezła, a gdyby nie to, że produkcja Berga koniec końców wpada w typowe hollywoodzkie schematy, zapewne plasowałby się na naszej liście jeszcze wyżej.


44.

Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera

Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera
Fot. Materiały prasowe
Wersji Jossa Whedona nie ma tutaj z oczywistych względów, jednak tegoroczny dotychczasowy temat numer jeden w tematach superhero zdecydowanie zrehabilitował tę pozycję. Zack Snyder przejął swój projekt i pokazał, że choć nie jest wybitnym twórcą, potrafi stworzyć całkiem spójne widowisko.

 43.

Ant-Man, reż. Peyton Reed

W naszym rankingu nie mogło także zabraknąć historii o drobnym złodziejaszku (Paul Rudd), który wskutek zbiegu okoliczności otrzymał możliwość zakładania kombinezonu zmniejszającego go do rozmiarów mrówki i jednocześnie dającego mu nadludzką siłę. Film, tak jak każdy produkt MCU, jest lekki, prosty i przyjemny. Co więcej, został wprowadzony do kin w odpowiednim czasie, bo w chwili, gdy widzowie odczuli lekki przesyt wielkich, epickich starć po Czasie Ultrona. Ant-Man jest kameralną odskocznia od wielkich widowisk z kilkoma świetnie wprowadzonymi pomysłami i porządnym aktorstwem.

  42.

Iron Man 3, reż. Shane Black

Iron Man 3
Fot. Marvel Studios

Ta część odzianego w stalowy pancerz superherosa została przyjęta z najbardziej mieszanymi uczuciami. I w sumie nie co się temu dziwić. Wiele tam idiotyzmów czy kontrowersyjnych zabiegów, a pod kątem spójności z filmowym uniwersum Marvela Iron Man 3 wypada chyba najsłabiej ze wszystkich produkcji ostatnich lat. Wciąż jednak możemy liczyć na dużo humoru, efektowne i trzymające w napięciu sceny akcji oraz parę ciekawych kreacji aktorskich. To wszystko składa się na mimo wszystko całkiem dobrą propozycję na wieczór, ewentualnie dodatek do kinowego maratonu.


41.

Thor: Mroczny świat, reż. Alan Taylor

Tak jak w przypadku trzeciego Iron Mana, sequel Thora również zebrał dość mieszane opinie, jak na film Marvela. Jednak, co jasne, okazał się minimum o klasę lepszy od bardzo przeciętnej poprzedniej części, a także przy odpowiednim nastawieniu stanowi znakomitą rozrywkę. Gagów jest tutaj co niemiara, choć i tak każdą scenę ze swym udziałem kradnie niepowtarzalny Loki (Tom Hiddleston). I żeby jeszcze ten nieszczęsny czarny charakter miał ciekawszą powierzchowność i motywacje…


40.

Superman II, reż. Richard Donner, Richard Lester

Spośród filmów o Supermanie z Christopherem Revee’em w roli głównej, to właśnie druga część wydaje się być najbardziej udana. Ciekawsza pod względem fabularnym od poprzednika i bez idiotyzmów znanych z Superman III. A przede wszystkim chyba najlepsza aktorska inkarnacja Generała Zoda. Terrence Stamp dał przykład, jak wcielać się w tę postać. Same efekty specjalne może i dziś trącą myszką, jednak wciąż da się je oglądać z uczuciem nostalgii.


 39.

Hellboy, reż. Guillermo del Toro

Del Toro od zawsze lubował się w historiach związanych ze zjawiskami paranormalnymi. Można więc sobie wyobrazić, że ekranizowanie komiksowej historii wychowanej przez amerykańskiego naukowca istoty z piekieł było dla niego prawdziwym placem zabaw. Widać zresztą od razu, że świetnie czuje się w tych klimatach, dając nam znakomite widowisko. Na szczególną uwagę zasługuje oczywiście Ron Perlman w tytułowej roli.


 38.

Avengers: Czas Ultrona, reż. Joss Whedon

Znalezione obrazy dla zapytania czas ultrona

Kolejny film na naszej liście, który choć sam w sobie na pewno nie był zły, okazał się rozczarowaniem. Istotnie, Czas Ultrona miał być wielkim, przełomowym hitem Marvela. Whedon nie udźwignął jednak w pełni historii, serwując nam na dobrą sprawę powtórkę z pierwszej części i dodatkowo tworząc zbyt wielki mętlik w wątkach superbohaterów. Nie zmienia to wciąż faktu, iż nadal ogląda się to znakomicie. Świetne nakręcone sceny walki (Hulk vs Hulkbuster!), nieodłączny humor oraz kilka ciekawych wątków zapowiadających przyszłe wydarzenia (dialogi Kapitana Ameryki z Irona Manem) ratują produkcję Whedona przed klęską.

37.

Deadpool 2, reż. David Leitch

Deadpool 2
Fot. Materiały prasowe
Druga odsłona może nie ma takiej spójności i lekkości "jedynki", jednak w dalszym ciągu trzyma pewien poziom i jest prześmieszna. Wade Wilson (Ryan Reynolds), oszpecony podczas eksperymentów medycznych, nadal ukrywa się w kostiumie superbohatera i próbuje walczyć ze złem jako gadatliwy, niezrównoważony Deadpool. A że nadludzkie zdolności nie idą u niego w parze z rozwagą, czasem wskutek jego chaotycznych akcji cierpią niewinni...

36.

Niezniszczalny, reż. M. Night Shyamalan

Zostawiamy także miejsce dla jednej z lepszych produkcji Shyamalana. David Dunn (Bruce Willis) jako jedyny ze 131 pasażerów ocalał z katastrofy kolejowej. Nie tylko ocalał, ale wyszedł z niej bez najmniejszego zadrapania. Nigdy też nie chorował, ani nie cierpiał wskutek złamań i innych wypadków. Czy jest możliwe, żeby ten strażnik strzegący porządku na meczach futbolowych był Niezniszczalnym, wcieleniem superbohatera z komiksu, którego celem jest walka ze złem? Tak twierdzi Elijah Price (Samuel L. Jackson), obsesjonat komiksów, cierpiący na genetyczne schorzenie polegające na tym, że ciągle łamią mu się słabe kości.

35.

Kick-Ass, reż. Matthew Vaughn

Jeden z niewielu filmów spoza „Wielkiej Dwójki” – Marvela i DC - obecnych na tej liście. Jest to jednak miejsce w pełni zasłużone. Świetne, rozrywkowe kino, pełne przerysowanej brutalności i humoru. Jeśli ktoś się zastanawiał, jak najprawdopodobniej wyglądałaby superbohaterska działalność we współczesnym świecie, tutaj znajdzie odpowiedź.


34.

Shazam!, reż. David F. Sandberg

shazam Każdy ma w sobie superbohatera. Potrzeba jedynie odrobinę magii, aby go wydobyć. W przypadku Billy’ego Batsona (Angel) wystarczy wypowiedzieć jedno słowo — SHAZAM. Wówczas ten cwany nastolatek zmienia się w dorosłego superbohatera Shazama (Levi), a wszystko za sprawą starożytnego czarodzieja. Shazam, który w głębi duszy nadal jest dzieckiem — choć zamkniętym w umięśnionym ciele herosa — wykorzystuje swoją dorosłą powłokę tak, jak zrobiłby to każdy nastolatek z supermocami — do zabawy! Czy umie latać? Czy może prześwietlać wzrokiem? Czy potrafi ciskać piorunami? Czy może się nie pojawić na sprawdzianie z WOS-u? Shazam poznaje swoje możliwości i ograniczenia z radosnym nieskrępowaniem dziecka. Jednak będzie zmuszony szybko okiełznać supermoce, aby stawić czoła zabójczym siłom zła kontrolowanym przez dra Thaddeusa Sivanę (Strong).

33.

Czarna Pantera, reż. Ryan Coogler

Czarna Pantera 2
Fot. Materiały prasowe
Jeden z najbardziej kasowych filmów Marvela z nieodżałowanym Chadwickiem Bosemanem w roli tytułowej z pewnością nie jest aż tak dobry, jak mogłyby to sugerować np. oceny na Rotten Tomatoes, lecz nadal mamy do czynienia z bardzo porządnie nakreśloną historią superherosa-monarchy. T'Challa po śmierci ojca wraca do rodzinnego kraju, by objąć tron. Wkrótce Wakanda zostaje napadnięta przez dawnego wroga. Młody władca zbiera sojuszników, aby pokonać przeciwnika i ochronić swój lud. Jako Czarna Pantera staje w obronie nie tylko swojej ojczyzny, ale i całego świata.

32.

Joker, reż. Todd Phillips

Oczywiście prędzej czy później musiała pojawić się i ta pozycja. Historia jednego z cieszących się najgorszą sławą superprzestępców uniwersum DC — Jokera. Przedstawiony przez Phillipsa obraz śledzi losy kultowego czarnego charakteru, człowieka zepchniętego na margines. To nie tylko kontrowersyjne studium postaci, ale także opowieść ku przestrodze w szerszym kontekście.
Joker 2 - zdjęcia do filmu ruszą w 2023 roku?!
Kadr z filmu Joker, Warner Bros.

31.

Mroczny Rycerz Powstaje, reż. Christopher Nolan

Najlepsze filmy DC
Fot. kadr z filmu Mroczny Rycerz Powstaje

Starcie Batmana z Bane’m zostanie zapamiętane dzięki wzruszającej, emocjonalnej i niejednoznacznej końcówce. Fenomenalne zakończenie epopei Christophera Nolana. O sukcesie artystycznym filmu decyduje również świetnie dobrana obsada - rewelacyjni Bale w głównej roli, Tom Hardy jako główny złoczyńca, Michael Kane jako Alfred i Anne Hathaway jako Catwoman. Szkoda tylko, że zabrakło klimatu obecnego w drugiej części nolanowskiej trylogii.


30.

Aquaman, reż. James Wan

Fot. Materiały prasowe
James Wan to złote dziecko Hollywood, co udowadnia, wchodząc także w biznes superbohaterski. Aquaman, który jest legendą od ponad 70 lat, to Król Siedmiu Mórz. Misją, tego niechętnie sprawującego rządy na Atlantydzie władcy, jest ochrona całego świata. Miota się on jednak między światem ponad powierzchnią wód nieustannie pustoszącym morza, a mieszkańcami Atlantydy dążącymi do wszczęcia buntu.

 29.

Iron Man 2, reż. Jon Favreau

Fot. Kadr z filmu Iron Man 2

Ponownie Robert Downey Jr. zarabia kokosy dla Marvela, tym razem dzięki starciu z Whiplashem, granym przez Micky’ego Rourke. Sequel jest bardzo podobny do części pierwszej, ale po co zmieniać sprawdzoną formułę lekkiego, atrakcyjnego wizualnie blockbustera dla mas? Elementem wyróżniającym jest Tony Stark, zmagający się z chorobą, będącą efektem użytkowania stroju Iron Mana.


28.

Wonder Woman, reż. Patty Jenkins

Wonder Woman Zapomnijmy może o tegorocznej abominacji, zachowując jednak w pamięci naprawdę solidną robotą z 2017 roku. Zanim stała się Wonder Woman, była Dianą, księżniczką Amazonek wyszkoloną na niepokonaną wojowniczkę. Wychowała się na odległej, rajskiej wyspie. Pewnego dnia rozbił się tam amerykański pilot, który opowiedział Dianie o wielkim konflikcie ogarniającym świat. Księżniczka porzuciła więc swój dom przekonana, że może powstrzymać zagrożenie. W walce u boku ludzi, w wojnie ostatecznej, Diana odkrywa pełnię swojej mocy... i swoje prawdziwe przeznaczenie.

 27.

X-Men, reż. Bryan Singer

Film, który zrewolucjonizował przemysł adaptacji komiksowych. Nie wstydząc się swojego komiksowego pochodzenia, zmienił sposób patrzenia wysoko postawionych w wytwórniach ludzi, pokazując, że można na tym zarobić – przełamał strach obecny od Batman & Robin. Świetny scenariusz opowiadający o klasycznym konflikcie pomiędzy mutantami (a także niepokojach pomiędzy mutantami a zwykłymi ludźmi), solidna obsada ze znanymi nazwiskami, ciekawy główny złoczyńca, Magneto – czego chcieć więcej?


 26.

Niesamowity Spider-Man 2, reż. Marc Webb

Spider-Man

Człowiek-Pająk walczy z Electro. Nie jest tajemnicą, że ten film jest dosyć kontrowersyjny. Ma jednak sporo zalet powodujących, że seans jest dość przyjemny. Bardzo dobra obsada z Andrew Garfieldem (odtwórcą głównej roli) i Emmą Stone (grającą jego miłość, Gwen Stacy) na czele. Wytworzyli między sobą silną chemię, aż iskrzy pomiędzy nimi. Popisał się również Hans Zimmer, tworząc wpadającą w ucho muzykę, szczególnie główny motyw oraz utwory towarzyszące występom głównego złoczyńcy. Jest to niesamowicie „komiksowy” film, dzięki czemu oglądanie go przypomina czytanie komiksowych kadrów.

25.

Doktor Strange w multiwersum obłędu, reż. Sam Raimi

A oto nasz niedawny hit! Osiągnął on nie tylko kasowy sukces, ale stanowi również ważne podwaliny pod uniwersum, wprowadzając i rozwijając pojęcie wieloświata do uniwersum Marvela. Doktor Strange ponownie staje do walki - tym razem rozwiązując problemy całego multiwersum.
filmy o superbohaterach
fot. plakat filmu Doctor Strange in the Multiverse of Madness

24.

Strażnicy Galaktyki vol. 2

filmy o superbohaterach Nie zapominajmy także o bardzo dobrym sequelu przygód tej szalonej ekipy. Grupa najbardziej niesubordynowanych outsiderów w galaktyce penetruje odległe zakątki kosmosu, próbując rozwikłać zagadkę pochodzenia jednego z jej członków - Petera Quilla aka Star-Lorda. Niegdysiejsi wrogowie staną się ich sprzymierzeńcami, a w nieustannie powiększającym się filmowym uniwersum Marvela zagoszczą nowe postacie znane z kart komiksu.

 23.

X-Men 2, reż. Bryan Singer

filmy o superbohaterach

Widać, że doświadczenia zebrane przez Singera przy tworzeniu części pierwszej zaprocentowały. Na tle konfliktu pomiędzy stronnictwem Profesora X i Magneto autorzy filmu zaserwowali nam ważną refleksję na temat mutantów jako odrzuconych przez społeczeństwo istot. Niewątpliwie każdego fana komiksów Marvela ucieszą liczne nawiązania do konkretnych komiksowych historii – poczynając od słynnej Dark Phoenix Saga (Jean Grey jako Mroczny Feniks), przez przeszłość Wolverine’a zaczerpniętą wprost z Weapon X a na głównym wątku (walce X-Men i Brotherhood z porucznikiem Williamem Strykerem) inspirowanym God Loves, Man Kills kończąc.


 22.

Spider-Man 2, reż. Sam Raimi

filmy o superbohaterach

Tym razem Raimi opowiedział o walce głównego bohatera z Doctorem Octopusem. Dostaliśmy jeszcze więcej tego, co w pierwszej części z 2001 roku. Akrobatyczne sceny walki i poruszania się po mieście zestarzały się bardzo dobrze. To po prostu przyjemne w oglądaniu, niezbyt wymagające widowisko superbohaterskie.


21.

Spider-Man: Homecoming, reż Jon Watts

filmy o superbohaterach
Fot, Materiały prasowe
Następny jest obiecujący początek obiecującego nowego człowieka-pająka. Młody Peter Parker/Spider-Man (Tom Holland), poszukuje swojego nowego ego superbohatera. Zafascynowany przygodą z Avengersami, wraca do domu, gdzie mieszka wraz z ciotką May (Marisa Tomei). Cały czas pozostaje pod czujnym okiem swego mentora – Tony’ego Starka (Robert Downey Jr.). Próbuje wrócić do normalnego życia, unikając myśli, że jest kimś więcej niż tylko "Spider-Manem z sąsiedztwa". Jednak kiedy pojawia się Vulture (Michael Keaton), nowy groźny wróg, wszystko, co dla Petera ważne, staje się zagrożone.

20.

Doktor Strange, reż. Scott Derickson

filmy o superbohaterach Dwudziestkę otwiera zaś historia z niezwykle ważnym bohaterem w MCU. Stephen Strange (Benedict Cumberbatch) jest aroganckim i ambitnym neurochirurgiem. Jego życie wywraca się do góry nogami, gdy w wypadku samochodowym doznaje kontuzji rąk. Po nieudanych próbach wyleczenia szuka porady u Jonathana (Benjamin Bratt), który zdołał uleczyć się po złamaniu kręgosłupa. Zgodnie z jego wskazówkami Strange udaje się w okolice Katmandu, gdzie poznaje uczniów Wonga (Benedict Wong) i Mordo (Chiwetel Ejiofor) oraz mistrza Przedwiecznego (Tilda Swinton). Wkrótce Strange odkrywa w sobie potężną moc.

 19.

X-Men: Pierwsza Klasa, reż. Matthew Vaugn

filmy o superbohaterach

First Class to nietypowe jak na filmowe uniwersum FOX dzieło. Jest to głównie historia relacji dwóch niezwykłych ludzi- Erica Lenshera (Magneto, granego tutaj po raz pierwszy przez Michaela Fassbendera) i Charlesa Xaviera (debiut Jamesa McAvoya w tej roli). Sceny takie jak rozwinięty origin młodego Erica w Auschwitz czy finałowa rozmowa w pobliżu Kuby to popis umiejętności aktorów (oprócz już wymienionych należy wyróżnić również fenomenalnego Kevina Bacona jako Sebastiana Shawa), scenarzystów i reżysera (Matthew Vaughna, który na szczęście zastąpił Singera za kamerą). Jako bonus dostaliśmy często pozytywnie wspominane kolorowe kostiumy- oby wróciły.


18.

Spider-Man: Daleko od domu, reż. Jon Watts

filmy o superbohaterach I oczywiście mamy tutaj zamknięcie pewnej epoki Marvel Cinematic Universe. Peter Parker powraca jako Spider-Man w nowym filmie "Spider-Man: Daleko od domu". Nasz superbohater z sąsiedztwa przyłącza się do swych najlepszych przyjaciół – Neda, MJ i reszty, by wspólnie wyruszyć na europejskie wakacje. A jednak plan porzucenia wcielenia Spider-Mana na kilka tygodni nie udaje się, kiedy Peter – z wielkimi oporami – decyduje się pomóc Nickowi Fury’emu odkryć sekret tajemniczych ataków, które pustoszą kontynent.

17.

Thor: Ragnarok

filmy o superbohaterach
Kadr z filmu Thor: Ragnarok
Taika Waititi przebojem wziera się do komiksowego świata, pokazując, że kreatywne osoby również mogą poradzić sobie także w zwyczajowo bardziej odtwórczym biznesie. Thor zostaje uwięziony po drugiej stronie wszechświata. Osłabiony i pozbawiony młota musi znaleźć sposób, by powrócić do Asgardu i stawić czoła bezwzględnej i wszechpotężnej Heli oraz powstrzymać Ragnarok – "zmierzch bogów", zagładę świata i całej asgardzkiej cywilizacji. Przedtem jednak musi stanąć do gladiatorskiego pojedynku na śmierć i życie z byłym sprzymierzeńcem i członkiem drużyny Avengers — niesamowitym Hulkiem!

16.

Iron Man, reż. Jon Favreau

filmy o superbohaterach

Ta przełomowa dla kina superbohaterskiego produkcja, łącząca wątek originu Iron Mana z powolnym odkrywaniem spisku Obadiah Stane’a (pracownika Stark Industries), rozpoczęła inicjatywę Marvel Cinematic Universe, która przez 8 lat zarobiła miliardy dolarów. Poza rolą historyczną jest to po prostu świetne, rozrywkowe widowisko. O sukcesie zdecydowała przede wszystkim niezwykle charakterystyczna główna rola Roberta Downeya Jr. – jego mimika i dialogi z pewnością zapadają w pamięć. Biorąc pod uwagę wciągający scenariusz, porządną reżyserię Jona Favreau i muzykę Ramina Djawadi nie mogło być innego wyniku niż globalny sukces i dochody wysokości aż 585 mln $.


 15.

X-Men: Przeszłość, która nadejdzie, reż. Bryan Singer

Wolverine zostaje wysłany w przeszłość, by zapobiec ponurej teraźniejszości, w której większość mutantów spotyka zagłada. Na szczęście udało się uniknąć największego problemu filmów o podróżach w czasie – braku sensu, nieciekawej fabuły. Do tego dołóżmy wyraziste postaci: zmęczonego życiem Xaviera (McAvoy), Magneto (Fassbender), Raven (Jennifer Lawrence) oraz jedne z najlepszych efektów specjalnych w historii filmów o X-Men i mamy solidny, przyjemny film. W efekcie zasłużone drugie miejsce na liście najlepiej zarabiających filmów z tego uniwersum (o 13 mln za Deadpoolem).

 14.

Avengers, reż. Joss Whedon

filmy o superbohaterach

Dlaczego Batman v Superman się nie udał? Bo w przeciwieństwie do Disneya, Warner Bros. nie budowało swojego uniwersum długo i starannie. Avengers było spotkaniem drużyny superbohaterów, spośród których prawie każdy pojawił się wcześniej w innych, solowych produkcjach. Połączenie ich losów było długo wyczekiwanym widowiskiem, które nie zawiodło wygórowanych oczekiwań. To kwintesencja Marvel Cinematic Universe, pełna interesujących bohaterów, szalonej i wybuchowej akcji i mnóstwa efektów komputerowych. Znajdziemy też w niej Lokiego w wykonaniu Toma Hiddlestona, który jest powszechnie uważany za najlepszy czarny charakter we wszystkich filmach studia. Nie bez przyczyny ta produkcja znajduje się na dziesiątym miejscu w zestawieniu najbardziej dochodowych tytułów wszech czasów!


 13.

Deadpool, reż. Tim Miller

Deadpool 3 - Ryan Reynolds oficjalnie wystąpi w MCU!
Kadr z filmu Deadpool, 20th Century Fox

Zbereźny, zboczony i przekraczający wszelkie granice dobrego smaku - taki właśnie jest Deadpool. Odziany w czerwień bohater zdecydowanie nie był odpowiednią postacią, by otrzymać swój własny film. A jednak! Hit z lutego bieżącego roku okazał się czymś ciekawszym od wielu innych podobnych tytułów, właśnie dzięki głównemu bohaterowi, który nie miał żadnych hamulców, jeżeli chodzi o zachowanie na ekranie! Niewybredne żarty, wartka akcja i humor pełen popkulturowych podtekstów! Dokładnie tego oczekiwaliśmy od Deadpoola. Chcemy więcej takich niegrzecznych i nietypowych tytułów! Z niecierpliwością czekamy na sequel i ewentualny powrót Deadpoola w innych produkcjach o mutantach! Bez niego, uniwersum 20th Century Fox może zacząć powoli podupadać...


12.

Logan: Wolverine, reż. James Mangold

najlepsze filmy akcji 2017
kadr z filmu Logan
A oto piękne zamknięcie burzliwej historii jednego z najbardziej kultowych herosów. Niedaleka przyszłość. Populacja mutantów skurczyła do kilku osobników. Zmęczony życiem Logan (Hugh Jackman) opiekuje się schorowanym Profesorem X (Patrick Stewart) w kryjówce przy granicy meksykańskiej. Pewnego dnia nieznajoma prosi by zaopiekował się Laurą (Dafne Keen) - młodą mutantką ściganą przez tajemniczą organizację. Czy Logan da radę ochronić dziewczynę, z którą ma więcej wspólnego niż mu się wydaje?

11.

Spider-Man Uniwersum

spider man uniwersum animacja 2018
fot. kadr ze zwiastuna Spider-Man: Uniwersum (youtube.com)
Bodaj jedyna animacja w zestawieniu, ale doprawdy nie mieliśmy zbytniego wyboru. Miles Morales jest nastolatkiem, który odkrywa w sobie moce podobne do tych, jakimi posługuje się Spider-Man, podobnie zresztą jak on, jest superbohaterem; nazywany jest często Ultimate Spider-Man, działa w uniwersum zwanym Ziemia-1610. Jest nadzwyczajnie silny, potrafi wdrapywać się po ścianach, ma pajęczy zmysł i umiejętność paraliżowania wroga.

10.

Batman, reż. Tim Burton

Sięgając dziś po Batmana Tima Burtona, można przekonać się, jak wyglądały pełnoprawne ekranizacje komiksów w czasach, gdy znajdowały się one jeszcze w fazie raczkowania. Film wreszcie ukazał widzom postać Człowieka Nietoperza (Michael Keaton) w pełnej krasie, dając im również świetnego Jokera w wykonaniu Jacka Nicholsona. Opowieść bardzo wiernie oddała klimat oryginalnych opowieści komiksowych, choć dziś mogłaby zostać uznana za zbyt luźną i niepoważną ze względu na krzykliwe kostiumy oraz przewidywalne zwroty akcji. Z legendarnym już tytułem warto się jednak z całą pewnością zapoznać, aby zobaczyć początki Batmana na wielkich ekranach!


9.

Strażnicy Galaktyki, reż. James Gunn

Jeszcze 8 lat temu nikomu przez myśl by nie przeszło, że film, w którym jedna z głównych ról przypada gadającemu szopowi z wielką giwerą, okaże się sukcesem. Kiedy jednak Marvel Studios wprowadziło już na ekrany swoich najbardziej ikonicznych bohaterów, potrzeba było czegoś nowego, co wprowadziłoby do uniwersum powiew świeżości. Tak właśnie narodzili się Strażnicy Galaktyki - pełen akcji i humoru rollercoaster, który już wkrótce doczeka się kontynuacji. Mimo, że przedstawiona w filmie historia nie należy do szczególnie oryginalnych, produkcji warto się przyjrzeć, zwłaszcza, że jej bohaterowie już wkrótce powrócą w kontynuacji, by następnie połączyć swe siły z drużyną Avengers w Avengers: Infinity War!


8.

Batman: Początek, reż. Christopher Nolan

QUIZ: Rozpoznaj filmy DC po kadrze!

Poza tym, że pierwsza część batmanowej trylogii Nolana jest świetnym filmem, warto zauważyć, że jest to produkcja, która niejako rozpoczęła wielką rehabilitację tego superherosa na dużym ekranie. Od tego momentu fani odetchnęli z ulgą, bo wreszcie nie musieli się wstydzić za swego ulubieńca. Batman: Początek to takż jedna z najlepszych "origin story", jakie kiedykolwiek kino nam zafundowało. Mamy tutaj znakomicie ukazane początki Bruce'a Wayne'a (Christian Bale), wzbudzające dreszcze przeistoczenie się w Batmana czy niejednoznacznego przeciwnika w osobie Ra's al Ghula (znakomity Liam Neeson). A wszystko to w oryginalnej, niezwykle realistycznej oprawie, jakiej świat ekranizacji komiksów jeszcze wcześniej nie widział.

7.

Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz, reż. Anthony Russo, Joe Russo

filmy o superbohaterach Sebastian Stan zimowy żołnierz winter soldier marvel
Kadr z filmu Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów

Kiedy myślimy o Marvelu, widzimy kosmiczne bitwy, latających herosów oraz kolorowe postacie w krzykliwych kostiumach, a do głowy przychodzą nam najlepsze teksty Tony'ego Starka. Kto mógłby pomyśleć, że Disney wraz z Marvel Studios będzie w stanie stworzyć thriller polityczny, który bardziej kojarzy się z produkcjami spod znaku 007 niż innymi produkcjami o losach drużyny Avengers. Zimowy Żołnierz pokazał, że Kapitan Ameryka to nie tylko śmieszny kostium z tarczą w barwach USA i wyniosłe słowa przepełnione patriotyzmem. Wciągająca opowieść, znani i nowi bohaterowie wciągnięci w intrygę H.Y.D.R.Y, oraz jeden z najlepszych czarnych charakterów w uniwersum uczyniły z tego filmu jeden z najciekawszych tytułów tego typu, który po prostu trzeba zobaczyć.


 6.

Powrót Batmana, reż. Tim Burton

kadr z filmu Powrót Batmana
filmy o superbohaterach

Ponoć sequele są gorsze od oryginałów. Kłam tej teorii zadał jednak Burton, ponownie reżyserując film o Batmanie. Kontynuacja dzieła z 1989 roku wprowadziła na ekrany takie postacie jak Pingwin oraz Kobieta Kot i zachowała mroczny i komiksowy klimat poprzedniczki. Scenografia ciemnych zakamarków Gotham została jeszcze lepiej dopracowana, a kostiumy nie raziły już tak mocno swoją pozorną kiczowatością. Świetny scenariusz, znakomicie dobrana obsada ( w tym Keaton ponownie w swojej roli życia) i przede wszystkim rozbudowane postacie, czynią z filmu pozycję obowiązkową dla wszystkich fanów twórczości Tima Burtona i samego Batmana!


 5.

Watchmen. Strażnicy, reż. Zack Snyder

Kadr z filmu Watchmen- Strażnicy

Możecie nienawidzić Zacka Snydera za to co zrobił z Batman v Superman. Możecie nie znosić typowych dla jego stylu mrocznych plenerów, szarej kolorystyki oraz stosowanego w nadmiarze slow-motion. Mimo to i tak powinniście darzyć go ogromnym szacunkiem za to, co udało mu się dokonać w Watchmen. Strażnicy, bez których filmy o superbohaterach byłyby niekompletne. Gęsty klimat opowiadanej historii, genialny scenariusz, brak zahamowań twórców, którzy nie bali się pokazywać na ekranie niezwykle brutalnej przemocy (pamiętna scena z piłą w więzieniu) oraz nagości uczyniły z filmu jedną z najlepszych adaptacji komiksu w historii (wielu jest zdania, że najlepszą). To niezwykłe, że losy postaci wciśniętych w najbrzydsze kostiumy superbohaterów w historii kina, okazały się jednocześnie tak dopracowane, dojrzałe, dające do myślenia i po prostu...ludzkie! Chcemy więcej takich produkcji!


4.

Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów, reż. Anthony Russo, Joe Russo

Po co komu czarny charakter, skoro można postawić przeciwko sobie dwóch superbohaterów? Druga kontynuacja Kapitan Ameryka: Pierwsze Starcie okazała się najlepszym jak dotąd filmem Marvel Studios, na co gorąco liczyliśmy. Team Iron Man vs Team Cap, a na deser wprowadzenie takich postaci jak Spider-Man, Black Pather oraz Baron Zemo do Marvel Cinematic Universe! Dojrzała i złożona fabuła, pojedynki które wgniatają w fotel i rewelacyjnie przedstawieni bohaterowie! Nowy Spider-Man kradnie show, a Robert Downey Jr. odgrywa najlepszą rolę swojego życia. Wątków rzeczywiście jest sporo, ale wszystkie zostały odpowiednio rozwinięte i dopracowane, dzięki czemu film jest najlepszym jak dotąd dziełem studia. To nie tępa i bezmyślna akcja, przepełniona efektami CGI, ale poruszający thriller, który opowiada tragiczną historię o rozłamie przyjaźni i konsekwencjach trudnych decyzji. Tak właśnie robi się porządne blockbustery!

Zobacz również: Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów - recenzja przedpremierowa! Prosto z europejskiej premiery w Londynie!

3.

Avengers: Koniec gry

avengers najlepsze filmy fantasy 2019 Wielkie zwieńczenie wojny z Szalonym Tytanem równie dobrze mogłoby być na równie z drugą pozycją, ale jednak poprzednikowi przyznajemy punkty za wrażenia artystyczne. W zeszłorocznym Avengers: Wojna bez granic tytułowa grupa superbohaterów stawiła czoła Thanosowi. Herosi mieli na celu udaremnienie planu złoczyńcy polegającego na wymazaniu połowy populacji wszechświata za pomocą kamieni nieskończoności. Niestety, pomimo starań herosów, złoczyńca zebrał wszystkie artefakty i co za tym idzie, spełnił swoje marzenie o perfekcyjnej równowadze w kosmosie. Przerzedzona ekipa Mścicieli  postanawia raz jeszcze zmierzyć się z potężnym Thanosem.

2.

Avengers:  Wojna bez granic

Kadr z filmu Avengers: Wojna bez granic
Jeden z dwóch kluczowych tytułów, które zadecydowało o kształcie Marel Cinematic Universe, jaki znamy z najnowszego Spider-Mana, WandaVision czy Falcon i Zimowy żołnierz. Spektakularne starcie na śmierć i życie, obejmujące cały świat bohaterów Marvel Studios. Avengersi ramię w ramię z superbohaterami muszą być gotowi poświęcić wszystko, jeśli chcą pokonać potężnego Thanosa, zanim jego plan zniszczenia obróci wszechświat w ruiny.

1.

Mroczny Rycerz, reż. Christopher Nolan

Fot. kadr z filmu Mroczny Rycerz
Fot. kadr z filmu Mroczny Rycerz

Christopher Nolan zmienił wszystko. Druga część trylogii człowieka-nietoperza po dziś dzień pozostaje niedoścignioną pozycją, która przedefiniowała świat filmowych superbohaterów oraz wizerunek samego Batmana. Hiperrealistyczny thriller sensacyjny, którym jest Mroczny Rycerz, to głębokie, przemyślane dzieło, wolne od popcornowego banału i schematycznych rozwiązań. Główną gwiazdą produkcji pozostaje jednak Heath Ledger w oscarowej kreacji psychopatycznego Jokera, który przyćmił wszystkich pozostałych bohaterów z Bruce’em Wayne’em w wykonaniu Christiana Bale'a na czele. To najbardziej dojrzała produkcja spod znaku DC Comics, która niesie przesłanie nie tylko o mrokach ludzkiej duszy, ale i o nadziei.


A jakie są Wasze ulubione filmy o superbohaterach? Podzielcie się swoimi typami w komentarzach!

Zobacz również: Filmy Netflix 2020! Ranking najlepszych filmów roku!

Jak oglądać MCU? Nowa metoda oglądania filmów Marvela!

 

Ranking współtworzony z: Tomasz RewersKamil Serafin i Radosław Szalek.

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.