the old guard background Advertisement

Kapitan Ameryka: wojna bohaterów – twórcy filmu spotkali się z nami w sklepie Apple!

W Londynie trwa odliczanie do wtorkowej europejskiej premiery filmu Kapitan Ameryka: wojna bohaterów. Towarzyszy mu szeroka kampania promocyjna, w ramach której twórcy i aktorzy pojawiają się w mediach i na spotkaniach z publicznością. Jedno z takich spotkań odbyło się w sklepie firmy Apple w Covent Garden.

Reżyserzy Joe i Anthony Russo oraz aktor Sebastian Stan, wcielający się w rolę Zimowego Żołnierza, opowiadali o kulisach powstawania filmu oraz odpowiadali na prowokacyjne pytania fanów, starając się nie zdradzać zbytnio fabuły filmu. Jak mówili bracia Russo, praca nad Wojną bohaterów zaczęła się od… ciszy.

Usiedliśmy wszyscy w pokoju i długo gapiliśmy się na siebie. Kiedy w końcu rozgryźliśmy koncept opowieści i na czym opierać ma się dynamika postaci, okazało się to niezwykle ważne i frapujące. Odwróciliśmy role, które wydawały się przypisane Kapitanowi i Iron Manowi. Ten pierwszy, wbrew wizerunkowi, jest buntownikiem, a drugi – chce współpracy z rządem i kontroli nad superbohaterami. Kolejnym ważnym elementem było włożenie w samo centrum konfliktu Zimowego Żołnierza.

Sebastian Stan tłumaczył, co dzieje się z jego postacią na początku filmu:

Znajdujemy go (Buckiego) w tym samym momencie, co na końcu Zimowego Żołnierza. Jest zagubiony, poznaje swoją przeszłość, której nie pamięta, chce poznać samego siebie z dawnych czasów. Rosną w nim emocje, co przekłada się na rosnące napięcie w filmie.

Kapitan A 14

Zobacz również: Kapitan Ameryka: wojna bohaterów – nowy spot wraz z opiniami recenzentów

Reżyserzy przyznali, że niezwykle trudne było oddanie złożoności charakterów postaci oraz ambiwalentnej sytuacji, w której się znaleźli:

Przy ilości postaci, jaka pojawia się w Wojnie bohaterów, musieliśmy zadbać o odpowiednią motywację każdego z nich. Scenariusz jest złożony, podobnie jak postacie się w nim pojawiające.

Poprzedni film z przygodami Kapitana Ameryki, który wyreżyserowali braci Russo, inspirowany był kinem politycznym lat 70. Tym razem, twórcy szukali natchnienia w thrillerach i dramatach psychologicznych, takich jak Fargo i Siedem. Ale największy wpływ na nich miał Ojciec chrzestny Francisa Forda Coppoli:

Ci wszyscy herosi są jak wielka rodzina Corleone, każdy z nich jest wystarczająco samolubny, że zasługuje na więcej niż pięć minut na ekranie. Film Coppoli jest przykładem świetnie zrealizowanej narracji z dużą ilością postaci, krążącej wokół głównego wątku i Michaela.

Zobacz również: Kapitan Ameryka: wojna bohaterów –  ogrom nowych zdjęć promujących film

Podczas sesji Q&A nie zabrakło pytań o to, po której stronie opowiedzieliby się sami twórcy filmu. Stan bez wahania opowiedział się z Team Cap, ale wybór nie musi być taki jednoznaczny. Jak wspomina Joe Russo:

Pokazywaliśmy film podczas kilku testowych projekcji i dopiero kiedy po zakończeniu projekcji połowa sali zagłosował za Team Iron Man, a połowa za Kapitanem Ameryka, mogliśmy uznać naszą pracę za skończoną. Wiem też o kilku przypadkach, kiedy osoby zmieniły swoich faworytów po obejrzeniu filmu.

Padło też pytanie dotyczące udziału Spider-Mana w najnowszej produkcji:

Ważne dla nas było, żeby tego bohatera grał młody aktor (Tom Holland), symbolizując niedoświadczonego, nieopierzonego małolata, który wrzucony zostaje w świat poważnych konfliktów między poważnymi postaciami.

O tym, jak prezentuje się najnowsza produkcja Marvel, przekonamy się już dziś podczas londyńskiej premiery. Film trafi do kin w Polsce 6 maja.

Spotkania z ludźmi kultury i sztuki są organizowane regularnie w największych sklepach Apple na całym świecie. Wstęp na nie jest wolny, trzeba tylko zamówić miejsca z niewielkim wyprzedzeniem. Podcasty wideo z większości wydarzeń dostępne są poprzez aplikację iTunes.

Kapitan Ameryka Wojna Bohaterow Plakat 02

Opis dystrybutora (kino): W filmie Kapitan Ameryka: wojna bohaterów, będącym bezpośrednią kontynuacją hitowego Avengers: Czas Ultrona, Steve Rogers aka Kapitan Ameryka staje na czele drużyny Avengers, by ponownie ocalić ludzkość przed zagładą. W czasie kolejnej międzynarodowej akcji z udziałem superbohaterów ponownie dochodzi do strat w ludności cywilnej. Rosną więc naciski polityczne, by poddać herosów systemowi nadzoru i utworzyć organ decydujący o stopniu ich zaangażowania w działania militarne. Sytuacja ta poważnie wpływa na atmosferę panującą wśród Avengers, którzy starają się obronić świat przed nowym, nikczemnym nieprzyjacielem. 

Obsada filmu Kapitan Ameryka: wojna bohaterów: Chris Evans – Steve Rogers/Kapitan Ameryka, Robert Downey Jr. – Tony Stark/Iron Man, Scarlett Johansson – Natasha Romanoff/Czarna Wdowa, Jeremy Renner – Clint Barton/Sokole Oko, Anthony Mackie – Sam Wilson/Falcon, Don Cheadle – Jim Rhodes/War Machine, Sebastian Stan – Bucky Barnes/Zimowy Żołnierz i Paul Bettany – Vision.

Ilustracja wprowadzenia: autor

Redaktor

Dziennikarz filmowy i kulturalny, miłośnik kina i festiwali filmowych, obecnie mieszka w Londynie. Autor bloga "Film jak sen".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?