Polscy aktorzy i aktorki za granicą. Podsumowanie 2016 roku

Od wielu lat rodzime media wypatrują nowej polskiej gwiazdy, która podbije Hollywood, albo co najmniej rozpocznie wielką międzynarodową karierę. Niestety 2016 rok nie przyniósł przełomu dla nikogo występującego w zagranicznych produkcjach i w związku z tym wciąż musimy czekać na drugą Polę Negri, albo chociaż Izabellę Scorupco. W Hollywood polscy aktorzy grają głównie serialowe ogony lub występują w niszowych produkcjach, którymi mogą zaimponować co najwyżej laikom oglądającym programy śniadaniowe, natomiast ci o ugruntowanej pozycji na innych rynkach nie postanowili rzucić się na głębszą wodę. Mimo że brakuje znaczących ról w światowym kinie, to i tak sprawdźcie kto z występujących w zagranicznych filmach i serialach w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy może uznać rok za udany lub rozczarowujący.

Kwestia techniczna: w podsumowaniu uwzględniono filmy, które miały swoją premierę kinową lub festiwalową w 2016 roku. Na potrzeby zestawienia koprodukcje z udziałem Polski zostały uznane za produkcję rodzimą i w związku z tym wykluczono m.in. następujące filmy: Czerwony Kapitan (Maciej Stuhr), Modelka (Charlotte Tomaszewska), Prawdziwe Zbrodnie (A. Kulesza, P. Głowacki, P. Stramowski, R. Więckiewicz),  Ja, Olga Hepnarova (Michalina Olszańska), Niewinne (m.in. A. Kulesza, A. Buzek, J. Kulig, A. Próchniak, E. Rycembel, K. Dąbrowska, H. Sujecka), Maria Skłodowska-Curie (K. Gruszka, P. Głowacki, D. Olbrychski, I. Kuna).

polacy zagranica 2016 smutniak perfetti sconosciutti

Kasia Smutniak

Polska modelka i aktorka od wielu lat konsekwentnie budowała swoją pozycję w Italii, dzięki czemu dziś jest jedną z najpopularniejszych osób na Półwyspie Apenińskim.  W tym roku wystąpiła w jednej produkcji, ale za to jakiej! Komediodramat Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie (Perfetti Sconosciutti) to drugi najpopularniejszy film we Włoszech 2016 roku, pod względem frekwencji (2,5 mln widzów) ustępujący tylko innej włoskiej komedii. Film zbiera wysokie noty od widzów oraz krytyki, czego dowodem jest 9 nominacji do najważniejszej włoskiej nagrody filmowej David di Donatello, które zamieniły się w dwie nagrody: za najlepszy film i scenariusz. Sama Smutniak wcieliła się w jedną z głównych ról oraz zebrała pozytywne recenzje. 6 stycznia film trafia do polskich kin.

Kasia Kołeczek

Pomimo trwającej już kilka lat aktywności na brytyjskim rynku Kołeczek do tej pory była dla przeciętnego Kowalskiego raczej anonimową postacią. Zmienić się to może wraz z wpisaniem do filmografii występu w Bridget Jones 3, w końcu polskie telewizje śniadaniowe lubią takie historie międzynarodowego sukcesu. Podczas seansu jej występ mógł wam umknąć (no chyba, że jesteś facetem), gdyż rola nie okazała się wielkim wyzwaniem aktorskim. Kołeczek pojawia się w jednej scenie, jako członkini zespółu stylizowanego na Pussy Riots, a za zadanie miała pokazać piersi podczas wywiadu telewizyjnego Marka Darcy’ego (Colin Firth).

Marcin Dorociński

Obok Cape Town, serialowej koprodukcji TVN i RPA, aktor w tym roku pojawił się u boku Jamiego Dornana, Cilliana Murphy’ego i Toby’ego Jonesa w brytyjsko-francusko-czeskim dramacie wojennym Anthropoid. Na pewno należy zaliczyć na plus sam udział Dorocińskiego w produkcji, która będzie ciekawym dodatkiem w jego filmografii, gdyż wcielił się w postać drugoplanową oraz występował w scenach z hollywoodzkimi gwiazdami. Natomiast będąc szczerym, to o tej roli pewnie nikt poza tym tekstem i samym aktorem przechowywał w pamięci długo nie będzie, gdyż film o zamachu na nazistowskiego oficjela zdaniem krytyków nie wyróżnia się z tłumu podobnych produkcji, a co więcej koprodukcja osiągnęła przeciętne wyniki finansowe (niecałe 5 mln dolarów) i pewnie szybko zostanie zapomniana. Anthropoid pojawił się na ekranach w kilku krajach, lecz nigdzie nie zawojował kin. U Amerykanów czy Brytyjczyków, to zrozumiałe, że historia wschodnioeuropejskiego ruchu oporu może nie wywoływać dreszczy ekscytacji, ale nawet samych Czechów produkcja nie zainteresowała, a sam film znajduje się tam dopiero w trzeciej dziesiątce tegorocznego Box Office.

https://www.youtube.com/watch?v=blAKCJcXC5c 


Jakub Gierszał

Od czasu roli w Sali samobójców i wyróżnienia Shooting Star, przyznawanego najlepiej zapowiadającym się europejskim aktorom młodego pokolenia minęło już 5 lat. Od tamtej pory gwiazda Gierszała coś nie może rozbłysnąć pełnym blaskiem, a nawet niczym polscy piłkarze wozi się na opinii „młodego, zdolnego”. Trzeba Gierszałowi jednak oddać, że powoli zbiera plon występów w niemieckich produkcjach, bo to pewnie dzięki nim otrzymał rolę w filmie Moris z Ameryki.  Cieszyć może nie tyle samo pojawienie się Gierszała w tej produkcji, co wybór roli, która ubogaca jego filmografię. Otóż wciela się on w lokalnego łobuza, co można nazwać pierwszym występem w roli czarnego charakteru. Podczas Festiwalu Sundance niemiecko-amerykańska produkcja otrzymała wysokie oceny od krytyków, którzy chwalili świeżość fabularną, lecz wprowadzona latem do amerykańskich kin przeszła bez echa zarabiając niecałe 100 tysięcy dolarów, na co zapewne duży wpływ miała R-ka, a więc wysoka kategoria wiekowa  przyznana temu komediodramatowi o dorastaniu. Ponadto Gierszał wystąpił również w niemieckim filmie telewizyjnym Emma nach Mitternacht – Frau Hölle.

https://www.youtube.com/watch?v=C8HY-6F4Y_I

polacy zagranica 2016 olbrychski stille reserveren

Daniel Olbrychski

Weteran polskiego kina obecnie rzadziej występuje w filmach, lecz w tym roku znalazł czas między innymi na austriacko-niemiecko-szwajcarską produkcję science-fiction Stille Reserven (Hidden Reserves) o gorliwym agencie ubezpieczeniowym, który zostaje wplątany w grubą aferę.  Pomimo niewielkiego udziału w zwiastunie i braku wzmianek w recenzjach, to wydaje się, że rola Rosjanina Sokurowa, ojca partnerki głównego bohatera, jest jedną z kluczowych w filmie. Produkcja chwalona jest za stronę wizualną i wizję dystopijnego Wiednia, elementy satyry społecznej, natomiast ganiona za reżyserski i scenariuszowy chaos.

https://www.youtube.com/watch?v=ukZh2o8K4Rs

Jacek Koman

Gdyby zrobić ankietę, której tematem byłaby rozpoznawalność aktora w Polsce i Australii, to wcale nie zdziwiłbym się, gdyby to na Antypodach Jacek Koman był popularniejszy. W 2016 roku pojawił się w trzech australijskich produkcjach, na które składają się dwa seriale i jeden film. Największą rolą jest udział we wszystkich odcinkach w cenionym miniserialu kryminalnego Jack Irish z Guyem Pearcem w roli tytułowej. Ponadto wystąpił gościnnie w dwóch odcinkach nowego serialu Doctor doctor oraz w znajdującym się w festiwalowym obiegu mockumencie The Death Life of Otto Bloom wcielił się w swojsko brzmiącą postać Mirosława Kotoka.

polacy zagranica 2016 bachleda the american side

Alicja Bachleda-Curuś

Dla polskiej aktorki rok 2016, obok wychowywania małego Henry’ego Tadeusza, stał dla pod znakiem powrotu do polskiego kina. Trzeba przyznać, że wybory podejmowała fantastyczne pod względem sukcesu kasowego, gdyż wystąpiła w dwóch filmach z bardzo wysoką frekwencją – Pitbull. Niebezpieczne kobiety (polski nr 1) oraz 7 rzeczy, których nie wiesz o facetach (polski nr 5). Dlatego też produkcją zagraniczną z jej udziałem, której premiera miała miejsce w 2016 roku jest tylko jeden niezależny film The American Side. Jest to produkcja nawiazująca do kina noir i z całkiem znaną obsadą (Matthew Broderick, Camilla Belle, Robert Forster), ale kino tak niszowe, że pewnie słyszeli o nim wyłącznie znajomi reżysera, obsady oraz nieliczni widzowie, którzy trafili na któryś z pojedynczych pokazów w Ameryce Północnej. W grudniu pojawiły się też pierwsze festiwalowe pokazy (i nagrody) filmu Polaris z Bachledą w roli głównej, w którym zagrała u boku Bahrama Radana vel „irańskiego Brada Pitta”. Polka wciela się w rolę cierpiącej na powojenną traumę fotografki wojennej i Arabki, która za wszelką cenę chce ukryć swoje tajemnice przed mężem i uniknąć rychłego powrotu na Bliski Wschód. Puentując rok 2016 i wysiłki na rzecz kariery międzynawowej, to paradoksalnie okazać może się, że to Pitbull. Niebezpieczne kobiety okaże się najpopularniejszym filmem zagranicą z jej udziałem, bo już teraz pod względem finansowym przebija większość produkcji z filmografii ostatnich lat Bachledy Curuś.

https://www.youtube.com/watch?v=6rXxm9FxnTg 


Paweł Deląg

Paweł Deląg konsekwentnie od lat występuje w rosyjskich produkcjach i to zaprocentowało w tym roku. Otóż 29 grudnia premierę miała superprodukcja historyczna z jego udziałem pt. Viking. Zwiastuny tego filmu prezentowaliśmy na naszej stronie, więc mogliście zapoznać się z tą świetnie zapowiadającą się produkcją i przy okazji ostatniego trailera zobaczyć samego aktora. W Vikingu zobaczymy go u boku Swietłany Chodczenkowej, gdyż wciela się w jej prawą rękę, mnicha Antanasa.  

polacy zagranica 2016 delag viking

Izabella Miko

Udział w Azja Express i dbanie o Planetę.  To te zajęcia w kończącym się roku zajmowały uwagę Eko Miko Izy Miko, przez co aktorstwo nie miało odpowiedniego priorytetu w grafiku zajęć. W związku z tym mieszkającą w Ameryce Polkę mogliśmy zobaczyć dopiero niedawno, bo 27 grudnia na małym ekranie (w Polsce na Netfliksie) w odcinku siódmym serialu Shooter (tak, to remake filmu z Wahlbergiem). Nie spodziewajcie się jednak sporej roli. Sama Miko zapowiadając odcinek na Instagramie dała do zrozumienia, że będzie to pewnie krótki występ. Od biedy zaliczyć można też udział w niskobudżetowym filmie The Frontier, w którym partnerowała Jocelin Donahue i Kelly Lynch. Inspirowany kinem noir film po grubo ponad roku od premiery na SXSW znalazł się w dystrybucji kinowej, lecz przemknął przez północnoamerykańskie kina niepostrzeżenie (bardzo ograniczona dystrybucja i brak danych o wpływach) i po miesiącu trafił na rynek kina domowego.

rosati supernatural the cw

Weronika Rosati

Ostatnie decyzje o rolach, wywiady i zwrot w kierunku polskiego kina (Porady na zdrady) i telewizji (Belle Epoque) zdają się sugerować, iż Weronika Rosati, śladem Alicji Bachledy-Curuś, powoli wygasza swoje marzenia o Fabryce Snów i skoncentruje się na polskich planach zdjęciowych. Wiadomo, pewnie wielu polskich aktorów chciałoby zaliczyć te kilka epizodów, ale w końcu dla aktorki podkreślającej swoje hollywoodzkie ambicje rok 2016 musiał przynieść spore rozczarowanie.  Ciężko inaczej orzec, gdy po tylu latach epizodów, castingów, jedyne co w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy można odnaleźć to gościnne udziały w dwóch serialach: Objazd (The Detour) (dwa odcinki) i Nie z tego świata (Supernatural) (jeden odcinek i bardzo pozytywne recenzje w mediach) oraz zagranie niewielkiej rólki u boku Nicolasa Cage’a w dramacie wojennym Ostatnia misja USS Indianapolis, który okazał się katastrofą artystyczną i finansową (film o budżecie 40 mln dolarów prawie wszędzie trafia prosto na rynek VOD i DVD, przez co daleko mu do zarobienia nawet 1/10 poniesionego nakładu). 

https://www.youtube.com/watch?v=VNWdqImGVFA&t=4s

 


Karolina Wydra

Okazuje się, że ten rok dla Karoliny Wydry był mniej obfity i przyniósł udział tylko w jednym filmie. Horror Incarnate, w reżyserii Brada Peytona (San Andreas) i z Aaronem Eckhartem i Carice van Houten w obsadzie, trafił do amerykańskich kin w grudniu, lecz został wyśmiany przez krytykę oraz spotkał się z chłodnym przyjęciem widzów. Film po 3 tygodniach wyświetlania jest już wycofywany z kin, a wpływy krajowe i z kilkunastu rynków miedzynarodowych ledwo przekroczyły szacowany budżet filmu (dochód 6 mln dolarów). Wybory przybywającej do kina ze świata mody Karoliny Wydry bywają lepsze lub gorsze, lecz od kilku lat spokojnie utrzymuje się na amerykańskim rynku i na pewno nie powiedziała ostatniego słowa, co pewnie będzie chciała potwierdzić w nadchodzących produkcjach z jej udziałem w 2017 roku.

Marika Domińczyk

Polskie media jako wielki sukces odtrąbiły udział Mariki Domińczyk w 13. sezonie serialu Chirurdzy (Grey’s Anatomy). Póki co mamy do czynienia po prostu z gościnnym występem, jakich mieszkająca w Ameryce aktorka miała w swojej karierze wiele. Wcieliła się w postać Dr Elizy Minnick i pojawiła się w dwóch epizodach.  Pozostaje trzymać kciuki, żeby postać spodobała się widzom, wtedy może zostanie słynnym serialu medycznym na dłużej.

Dagmara Domińczyk

Najstarsza z sióstr Domińczyk również nie próżnowała w tym roku, lecz produkcja z jej udziałem nie jest tak spektakularna jak u Mariki. Żona Patricka Wilsona pojawiła się w jednej z ról w filmie Rola kobiety (A Woman, A Part). Jest to  amerykańska produkcja, ale kierowana raczej dla widza festiwalowego. Film Elizabeth Subrin ma być portretem przeżywającej kryzys zawodowy kobiety, lecz także nowojorskiego światka artystycznego. Polscy widzowie mogli zobaczyć produkcje podczas American Film Festival.

polacy zagranica 2016 dominczyk wydra 2016 greys anatomy incarnate 1

Warto również wspomnieć o informacji podanej przez Kurier Lubelski, iż w bollywoodzkim hicie Dangal epizodyczne role odegrały młode polskie zapaśniczki (Angelika Dytrych, Katarzyna Kamińska i Jolanta Świeczak, Daria Szymeczko, Justyna Respondek) oraz sędziowie (Roman Czwaliński, Mateusz Bierzanowski), w australijskim dramacie Teenage Kicks pojawił się Lech Mackiewicz, a w zagranicznych produkcjach  telewizyjnych pojawili się: Andrzej Blumenfeld (holenderski miniserial De Zaak Menten), Weronika Książkiewicz (odcinek włoskiego serialu L’ispettore Coliandro), Magdalena Boczarska (razem z Olgą Kalicką w Engelmacher – Der Usedom-Krimi  oraz sama w Wellness für Paare), a w niemieckim serialu policyjnym Telefon 110 w odcinku Der Preis der Freiheit wystąpili Robert Gonera, Agnieszka Piwowarska, Klaudiusz Kaufmann.

Na koniec pozostaje życzyć wszystkim aktorom i aktorkom sukcesów zawodowych w 2017 roku, aby przyszłoroczne podsumowanie mogło obfitować w same znakomite produkcje.

Zastępca redaktora naczelnego

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/moviesroom/moviesroom.dkonto.pl/public_html/wp-content/themes/moviesroom/single.php on line 209

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?