Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

lenovov

Znani aktorzy biją na alarm w niezwykłym słuchowisku Storytel. Widmo katastrofy klimatycznej i polska rzeczywistość w roku 2050

Autor: Szymon Góraj
21 lutego 2020

„Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej" to tytuł najnowszego słuchowiska Storytel, w którym występują m.in. Marcin Dorociński, Magdalena Popławska, Zofia Zborowska, Bartłomiej Topa czy Marian Dziędziel. Bazując na raporcie WWF o Polsce połowy XXI wieku, Cezary Zbierzchowski nakreślił realistyczny obraz naszej przyszłości. Czy wizja ta stanie się rzeczywistością? To zależy wyłącznie od nas – alarmują zaangażowani w projekt artyści.

Chłopi 2050

Polska wieś w roku 2050. Roboty, egzoszkielety i drony są tak samo powszechne jak siekiery i widły. W ogromnych hangarach uprawia się cytrusy, każda kropla wody jest na wagę złota, a Reymontowskie Lipce dawno wyludniły się z powodu suszy. Uciekinierzy z południa Europy mają gospodarstwa tuż za płotem, u sołtysa można spotkać Hiszpanów i Greków, w kościele słychać zaś płomienne ekologiczne kazania.
Słuchowisko Storytel pt. „Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej” w warstwie literackiej nawiązuje do klasyki literatury polskiej, czyli „Chłopów” Władysława Reymonta. Inspiracją do powstania fabuły był raport WWF „2050 Polska dla pokoleń”, w którym przedstawiona została tragiczna wizja przyszłości, jaka czeka naszą planetę, jeśli społeczeństwo nie zmieni swojego sposobu życia. Temat wziął na warsztat pisarz Cezary Zbierzchowski, autor powieści fantastyczno-naukowych („Holocaust F”, „Distortion”).

Ten projekt był dla mnie niezwykłym wyzwaniem. Moim zadaniem było połączenie raportu naukowego WWF w warstwie merytorycznej z materiałem literackim, klasykiem literatury – „Chłopami” Reymonta. Dla pisarzy science fiction prawda naukowa to jedna z najważniejszych rzeczy, i to nas odróżnia od twórców fantasy. Słuchowisko Storytel, w którym opisuję poważne zmiany klimatyczne, takie jak nieznośnie upały, susze, pożary, potężne gradobicia, opady monsunowego deszczu czy zjawiska im towarzyszące, jak wymieranie zwierząt i plagi chorób egzotycznych, to nie jest wytwór wyobraźni, ale wiedza naukowa, z której nie zdawałem sobie do końca sprawy. Ten projekt pozwolił mi poszerzyć horyzonty i sprawił, że jestem jeszcze bardziej przestraszony tym, co dzieje się z naszym klimatem - mówi Cezary Zbierzchowski.

Fabuła najnowszego słuchowiska Storytel podąża tropem Antka Wiśniewskiego, gospodarza doświadczonego osobistą tragedią, i jego sąsiadów ze wsi Lipce, z jednej strony zmagających się z szaloną pogodą, a z drugiej z deweloperem Dziedzicem.

#PosłuchajPrzyszłości

https://www.youtube.com/watch?v=d5IOBqEmZfs&feature=emb_logo

Artyści dla klimatu

W słuchowisku Storytel zagrali artyści, dla których tematy ekologii i dbania o środowisko nie są obojętne. W postać głównego bohatera wciela się Marcin Dorociński, aktor o dużej wrażliwości ekologicznej, który od lat zwraca uwagę na potrzebę dbania o naszą planetę. W słuchowisku pojawią się także m.in. Magdalena Popławska i Bartłomiej Topa, ambasadorzy Klubu Gaja, Marian Dziędziel, który wystąpił w kampanii antysmogowej, czy Zofia Zborowska, aktorka znana z ekologicznego stylu życia i jego promocji.

Nie rozumiem tych, którzy udają, że nie ma problemu. Tych, którzy mówią, że nie ma czegoś takiego jak ocieplenie klimatu (…) Jeśli słuchać mądrych ludzi, naukowców, to widać smutny obraz. Jedziemy w pociągu, którego nie da się już zatrzymać, można go tylko spowolnić (…)  Zwiększanie świadomości, o tym w jakim jesteśmy położeniu, jest najważniejsze. Dlatego każda forma przekazu ma olbrzymią wartość. Jeżeli ktoś po odsłuchaniu tego audiobooka nabierze wątpliwości, których wcześniej nie miał, albo coś zrozumie i przekaże to innym, to może coś się uda zmienić - mówi Marcin Dorociński.

W słuchowisku występują również Grażyna Wolszczak, Agnieszka Więdłocha, Piotr Adamczyk, Łukasz Simlat, Marcin Bosak, Tomasz Dedek i Jakub Wieczorek. Narratorem jest Miłogost Reczek. Oprócz aktorów w słuchowisku udział wzięli także dziennikarze i osobowości telewizyjne: Mariusz Szczygieł, Olivier Janiak i Michał Piróg.
Źródło: informacja prasowa / Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.