Advertisement
Advertisement

Berlinale 2017 – Zofia Wichłacz wśród młodych gwiazd kina europejskiego

Podczas trwającego w Berlinie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego odbyła się uroczysta gala, prezentująca największe młode talenty europejskiego kina – Shooting Stars. Wśród wyróżnionych aktorek i aktorów znalazła się Zofia Wichłacz.

shooting stars redcarpet

Wichłacz znana jest z głównej roli w Mieście 44 Jana Komasy oraz występu w ostatnim filmie Andrzeja Wajdy – Powidoki. W 2014 roku otrzymała nagrodę Złotego Lwa w Gdyni, a rok później – Orła jako Odkrycie Roku. Niedługo można będzie ją zobaczyć w epizodycznej roli w Pokocie Agnieszki Holland, gdzie w retrospekcjach pojawia się jako matka Matogi. W tym roku na ekrany kin wejdą kolejne dwa polskie filmy z jej udziałem: Zgoda Macieja Sobieszczańskiego oraz Amok Kasi Adamik.

ZOFIA WICHLACZ fot. Maciej Edelman

Zobacz również: Pokot – recenzja filmu Agnieszki Holland z Berlinale 2017

Przyznawane po raz dwudziesty nagrody skupiają w soczewce najciekawszych i najbardziej obiecujących aktorów i aktorki z całego kontynentu. Każdy z członków European Film Promotion (EFP) nominuje jednego kandydata. Finałowa dziesiątka wybierana jest potem przez jury, a nagrody wręczane są podczas uroczystej gali w Berlinie. W tym roku galę poprowadził Brytyjczyk Timothy Spall. Aktorzy w czasie trwania festiwalu spotykają się agentami i biorą udział w warsztatach i konferencjach prasowych. Głównym zadaniem Shooting Stars jest promocja europejskich talentów na świecie.

Wśród dotychczasowych zwycięzców są m.im. Daniel Craig, Ludivine Sagnier, Maria Bonnevie, Rachel Weisz, Carey Mulligan, Franka Potente, Alicia Vikander i Matthias Schoenaerts. Polacy, którzt otrzymali nagrody zdobyli w poprzednich latach, to: Mateusz Kościukiewicz, Jakub Gierszał, Agata Buzek i Agnieszka Grochowska.

Ilustracja wprowadzenia: kadr z filmu Powidoki, reż. Andrzej Wajda. Zdjęcia: Paweł Edelman, fotosy: Anna Wloch. Źródlo: materiały prasowe.

Redaktor

Dziennikarz filmowy i kulturalny, miłośnik kina i festiwali filmowych, obecnie mieszka w Londynie. Autor bloga "Film jak sen".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?