Advertisement



Skyfall – ścieżka dźwiękowa [Recenzja i odsłuch]

Tym razem Agent 007 musi zmierzyć się z własną przeszłością i Raoulem Silvą. Przez wielu fanów Jamesa Bonda Skyfall uznawany jest za jedną z najlepszych części cyklu. Film, który przed kilkoma dniami obchodził piątą rocznicę wejścia na ekran, ponownie dostarcza widzom ogromnych wrażeń. Z pewnością przyczynił się do tego Thomas Newman. Tego Pana na pewno znacie – to on jest odpowiedzialny za soundtracki do takich filmów jak American Beauty, Zapach kobiety czy Podaj Dalej. A jak mu wyszła ścieżka dźwiękowa w filmie Sama Mendesa Skyfall?

Utwór otwierający album, czyli Grand Bazar, Instanbul rozpoczyna się typowo „bondowskim akcentem”. Wyraźna i emocjonalna nuta, którą znamy już z poprzednich filmów z Jamesem Bondem, znakomicie wprowadza nas w szpiegowski nastrój filmu. Niestety, trwa ona zaledwie trzy sekundy, potem dzięki są nieco monotonne, a z czasem nabierają tempa (aluzja do akcji?). Pod koniec piosenka ma przyśpieszony, emocjonalny rytm, który wspaniale wpisuje się w klimat Bonda.

Wśród 32 utworów naprawdę można znaleźć kilka szczególnie wyróżniających się. Komando Dragon jest utworem o nostalgicznym brzmieniu, z początku z pewnością ponurym. Później pojawiają się w nim pozytywniejsze akcenty, aby z powrotem powrócić do nieco pesymistycznych nut. Piosenka w pewnym sensie mogłaby przypominać tykanie bomby. Znakomicie jest skomponowany z akcją filmu. Mother natomiast wydaje się być familijno – thrillerowym utworem, co w kontekście fabuły Skyfall jest zdecydowanie adekwatne. Krótka piosenka, być może mało wyróżniająca się na tle całego dorobku muzycznego w tym gatunku, ale jest zdecydowanie warta przesłuchania. Tak jak było w poprzednim utworze, pasuje on również do obrazu.

I oczywiście na koniec perełka albumu, która wynosi go na szczyty ścieżek soundtrackowych w historii kina. Skyfall, który wykonała Adele, nie schodził z list przebojów przez kilka tygodni. Dzięki jedynemu w swoim rodzaju głosowi Adele jest to znakomita piosenka przewodnia filmu z Jamesem Bondem. Wokalistka otrzymała za nią Oscara, Złotego Globa oraz Brit Award, a także była nominowana do innych nagród. Oprócz tego, gdy myślimy Skyfall, naszym drugim skojarzeniem jest właśnie ta piosenka. Piosenka, która elektryzuje magicznym wokalem i w prostych słowach odnosi się do fabuły. Ten utwór to absolutnie zwycięzca tego albumu (i zapewne roku 2012).

Ścieżka dźwiękowa filmu Skyfall to harmonijna kompozycja składająca się z różnorodnych utworów. Najbardziej wyróżnia się utwór Adele, jednak pozostałe skomponowane przez Newmana także są na wysokim poziomie (choć nie najwyższym). Czuć w nich klimat kolejnych zatrważających zwrotów akcji, licznych pojedynków czy pojawiających się sekretów. James Bond i album Thomasa Newmana? Jak najbardziej tak!

Ocena: 81/100

Redaktor

Interesuję się literaturą i filmem. Sięgam po różnorodne gatunki, najczęściej po skandynawskie kryminały (Kurt Wallander, Harry Hole). Fanka Harry'ego Pottera i Sherlocka Holmesa.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?