Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Wesołe czy straszne? Święta na Paramount Network

Cień i Kość - recenzja serialu. Witajcie w Rawce

Autor: Konrad Stawiński
28 kwietnia 2021
Cień i Kość - recenzja serialu. Witajcie w Rawce

Bezsprzecznie literatura fantastyczna stanowi świetne źródło na dobre produkcje. Już kilkakrotnie przekonaliśmy się, że seriale, które powstały na podstawie książek fantasy, zdobyły wielu fanów na całym świecie. Oczywiście światy Gry o Tron i Wiedźmina nie są jedynymi, które warto poznać. Netflix kontynuuje swoją przygodę z produkcjami fantastycznymi i tym razem zabiera nas do Rawki. Cień i Kość to najnowszy serial fantastyczny Netflixa, który wprowadza nas w uniwersum Griszów.

Cień i Kość to najnowszy 8-odcinkowy serial fantastyczny dostępny na platformie Netflix. Powstał na podstawie książki napisanej przez Leigh Bardugo. Warto zauważyć, że Bardugo jest producentem wykonawczym serialu. Za reżyserię serialu odpowiadało aż pięciu reżyserów: Dan Liu, Jeremy Webb, Eric Heisserer, Lee Toland Krieger, Mairzee Almas. https://www.youtube.com/watch?v=EiGuP58CCro Serial opowiada historię osieroconej w dzieciństwie Aliny Starkov. Jest szeregowym żołnierzem w jednostce kartografów. Wyrusza na swoją pierwszą wyprawę do Fałdy Cienia, tajemniczej przestrzeni stworzonej przez Czarnego Proroka. Fałda Cienia jest ogromnym zagrożeniem dla kraju, a jej wnętrze roi się od tajemniczych i niebezpiecznych stworzeń. Podczas wyprawy statek zostaje zaatakowany, a Alina uwalnia z siebie tajemniczą moc światła, która ratuje część załogi. Życie młodej kartografki zmienia się właśnie od tego momentu. Opuszcza swoich przyjaciół i rozpoczyna szkolenie w elitarnej jednostce dla żołnierzy władających magią - Griszów. Jej nadzwyczajne zdolności dostrzega Generał Kirigan - przywódca Griszów, który chce wykorzystać moc Aliny w zjednoczeniu podzielonego wojną państwa. Starkov zostaje wciągnięta w świat dworskich i politycznych intryg, a jej moc może zdecydować o losach państwa. Wśród tego konfliktu pojawi się również grupka wyjątkowych przestępców. Alina będzie musiała zrozumieć potęgę swojej mocy i zdecydować, kto jest jej prawdziwym sojusznikiem. Cień i Kość to zdecydowanie serial, który zalicza wzloty i upadki. Na samym wstępie czujemy ogromne zmęczenie pierwszymi odcinkami. Jesteśmy zasypywani mnóstwem najróżniejszych pojęć i nazw, które dla osób nie znających wcześniej uniwersum nic nie mówią. W pierwszych odcinkach również mamy wrażenie, że twórcy serialu ogromnie skrócili historię Rawki, w której dzieje się akcja serialu. Dla osób nie znających książek taki skrót nie daje żadnego porządnego wprowadzenia do świata. Jednak po pierwszych odcinkach przychodzi absolutny wzlot, a nieznane na początku dla nas pojęcia zaczynają się układać w całość.
fot. Cień i Kość (2021)
Po obejrzeniu trailera można było czuć lekkie zaniepokojenie CGI pokazującym moc Aliny. Rozświetlona twarz to trochę za mało na bohaterkę, której moc miała być mitycznym objawieniem. Jednak w serialu efekty przedstawiające moc Aliny są zrobione w sposób adekwatny, w jaki wyobrażalibyśmy sobie mistyczną Przywołującą Światło. Również sama Fałda Cienia jest pokazana w sposób rzeczywiście tajemniczy i nieznany, w którego wnętrzu nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co spotkamy.

Zobacz również: Ferajna z Baker Street- recenzja serialu. Świeża krew przejmuje Baker Street

Postać Aliny zdecydowanie przypomina mi w pewien sposób Harry'ego Pottera. Ponownie mamy wybrańca, który początkowo niepewny swoich mocy może uratować swój świat. Z obsady zdecydowanie trzeba wyróżnić przywódcę Griszów - Generała Alexandra Kirigana granego przez Bena Barnesa. Barnes stworzył postać mroczną i tajemniczą, która przyciąga uwagę. Kolejną postacią wartą wyróżnienia jest Jesper Fahey grany przez Kita Younga. Aktor tworzy nad wyraz charyzmatyczną i wszechstronną postać, która budzi sympatię.
fot. Cień i Kość (2021)
Cień i Kość to serial z naprawdę wartką akcją i ciekawym, przepełnionym magią światem. Pomimo słabego początku szybko zdajemy sobie sprawę, że uniwersum Griszów pochłania naszą ciekawość, a cała produkcja okazuje się zaskakująco dobra w odbiorze. Cały serial daje odczucie ogromnego potencjału, jaki ma świat Cienia i Kości. Po średnim początku czekamy, jak twórcy serialu wykorzystają potencjał uniwersum.
Ilustracja wprowadzająca: Kadr z serialu Cień i Kość
Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Konrad Stawiński

Zastępca Redaktora Naczelnego
Konrad Stawiński

Kontakt: [email protected] Twitter: @KonStar18

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Ocena recenzenta

70/100
Ben Barnes jako Generał Kirigan Kit Young jako Jasper Fahey Efekty specjalne Wartka akcja Ciekawie przedstawiony świat
Najważniejsze momentu serialu są w trailerze Pierwsze dwa odcinki to natłok pojęć, które bez znajomości książki nic nie mówią

Movies Room poleca