Czechy kolejnym krajem, który dostrzega zagrożenie w firmie Huawei

Huawei to prawdziwy gigant nie tylko jeżeli chodzi o telefony komórkowe, ale także sieć bezprzewodową. Mało kto jednak wie o tym, że częściową władzę nad tą firmą sprawuje Chińska Republika Ludowa. I stanowi to nie lada kłopot dla kilku krajów.

Przede wszystkim tyczy się to oczywiście Stanów Zjednoczonych, w których sieci komórkowe nie mają w swojej ofercie aparatów Huawei, zaś osoby powiązane ze strukturami państwa mają w ogóle zakaz użytkowania ich. Podobnie jest z m.in. Australią czy Japonią. Teraz dochodzi jeszcze głos naszych sąsiadów. Czeski Narodowy Urząd ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego (NUKIB) podkreśla, że prawo w Chinach wymaga od źródeł z nimi powiązanych ścisłej współpracy. Oliwy do ognia dodaje fakt, iż Chińska Republika Ludowa ma prowadzić aktywną działalność wywiadowczą na czeskiej ziemi.

Huawei

Fot. CNBC

Zobacz również: Max-Q – technologia laptopów gamingowych, na którą warto zwrócić uwagę!

Póki co, przynajmniej w teorii, czeski rząd nie planuje być tak srogi, jak USA czy Japonia. Mają być jednak wprowadzone odpowiednie instrukcje dla właściwych organów, za pomocą których współpraca z np. daną telefonią komórkową ma być rozważana. Samo Huawei broni się, argumentując, że powyższe oskarżenia nie mają żadnego pokrycia. Tak czy inaczej, jeżeli kolejne kraje pójdą tą drogą, firma może mieć coraz większe kłopoty.

Źródło: bankier.pl; technologia.dziennik.pl / Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?