Advertisement

Mangi dla dorosłych – od czego zacząć? Poradnik część 2

W Polsce manga nad wyraz często kojarzona jest z komiksami dla dzieciarni – pełnymi akcji, postaci wielkookich i infantylnych. Od kilku lat jednak można znaleźć na naszym rynku świetne japońskie tytuły dla dorosłego odbiorcy – tak fana komiksu, jak osoby dopiero zaczynajacej przygodę z tą formą wyrazu. Poniżej wybór najlepszych, naszym zdaniem, mang dostępnych w Polsce, od których warto zacząć przygodę z tym gatunkiem – część druga, czyli mangi dla każdego niezależnie od płci.

 Część pierwszą tekstu znajdziesz tutaj.


III. Inne – łączące w sobie cechy seinen, josei, a także innych gatunków

1. Yukito Kishiro – Alita

To klasyczne SF – osadzone w odległej przyszłości, gdzie cybernetyzacja jest posunięta tak daleko, że możliwe jest przeniesienie ludzkiego mózgu do całkowicie robotycznego ciała wyglądającego prawie jak ludzkie. Tytułowa Alita jest właśnie takim cyborgiem – doktor Ido znalazł ją na śmietniku i dał nowe ciało. Od tej pory będziemy obserwować próby odnalezienia przez Alitę swojego miejsca w brutalnym świecie na ziemi dokładnie pod wylotem zsypu na śmieci cudownego miasta Tiphares. Będzie krwawo, będzie dużo akcji, a do rozwiązania dostaniemy też tajemnicę – skąd wzięła się Alita i dlaczego zna zaginioną sztukę walki Panzer Kunst?

To świetny akcyjniak z doskonale skonstruowanymi postaciami – także drugoplanowymi. Brudny i nieprzyjazny świat, w którym obracają się bohaterowie, nadaje całości dodatkowego klimatu – wielbiciele cyberpunka i mrocznych tematów będą zadowoleni.

 • Wydawnictwo JPF
 • Seria zakończona, 9 tomów

Alita

 

2. Masamune Shirow – Ghost in the Shell

To całkowity klasyk. Oryginalna manga ukazywała się w latach 1989-1990, druga część – 1991-1997, a tom 1,5 – 1991-1996. Mimo wieku nie straciła nic na aktualności, a kreska nadal robi wrażenie.

Główną bohaterką jest major Motoko Kusanagi, cyborg, członkini tajemniczej Sekcji 9, specjalnego oddziału policji przyszłości. Jej zespół dostaje sprawę tajemniczego Władcy Marionetek, który wprowadza zmiany w oprogramowaniu androidów, pozwalając im zabijać ludzi. Jednak nacisk w mandze położono na aspekt filozoficzny: poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czym jest świadomość i co tworzy człowieka.
Ta manga, utrzymana w klimacie twardego cyberpunka, zaliczana jest do światowej klasyki SF. Na jej podstawie powstało anime kinowe oraz dwie serie telewizyjnego, aktualnie w Hollywood gotuje się film ze Scarlett Johansson w roli głównej, a bracia Wachowscy otwarcie mówią, że to GitS zainspirował ich do stworzenia Matrixa. To absolutny must read.

 • Wydawnictwo JPF
 • Seria zakończona, 3 tomy

gits

 

3. Katsuhiro Ootomo – Akira

Klasyka mangi oraz cyberpunku, jedna z pierwszych japońsskich  pozycji, które ukazały się w Polsce. Akcja Akiry osadzona jest w postapokaliptycznym Neo-Tokio roku 2030, wielkiej metropolii wzniesionej na ruinach Tokio, zniszczonego w trakcie Trzeciej Wojny Światowej. Daleko jednak do pokoju na świecie – w samym mieście ciągle trwają starcia policji i bojówek powstańców antyrządowych. Grupa dzieciaków z gangu motocyklowego trafia w trakcie bójki z innym gangiem na niezrozumiałe zjawisko: Tetsuo, jeden z członków, wjeżdża w dziwnego chłopca o twarzy starca. Dziecko wychodzi bez szwanku, na miejscu pojawia się wojsko i zabiera tak dzieciaka, jak Tetsuo. Kaneda, szef gangu i przyjaciel porwanego, postanawia go odszukać. To, co odkrywa, zmienia oblicze świata.

Ootomo za Akirę otrzymał w 1984 roku Kodansha Manga Award. W 1993 roku tytuł nagrodzono również nagrodą Harveya za najlepszą amerykańską edycję zagranicznej mangi, a w 2002 roku komiks nominowano również w kategorii najlepszego albumu już opublikowanej pracy. Ootomo na podstawie swojej pracy wyreżyserował film animowany. Od kilku lat Akirą interesuje się również Hollywood.

 • Wydawnictwo JPF
 • Seria zakończona, licząca 6 tomów, w Polsce wydano całość w formie zeszytów.

akira 

4. Hiroki Endo. Krótkie historie + Eden. It’s an Endless World

Eden. It’s an Endless World to w Polsce tytuł-legenda, na dodatek prawie nie do dostania. Opowiada historię Elliah Ballarda, syna jednego z najważniejszych naukowców świata po wybuchu zarazy – tajemniczego wirusa, który zamienia ciało w twardą skorupę. Elliah odcina się od ojca i szuka swojego miejsca w strukturach półświatka Ziemi rządzonej przez Propartię – totalitarną organizację nie cofającą się przed niczym, by osiągnąć swoje niekoniecznie etyczne cele. Sama manga wprowadza czytelnika w rozbudowaną, skomplikowaną i brutalną fabułę świata na granicy apokalipsy i… cyberpunka.

 • Wydawnictwo Egmont
 • Seria zakończona, 18 tomów

eden

Jeśli ktoś zastanawia się, czy poszukać tego białego kruka, to świetnym testem będą Krótkie historie – wydany w jednym tomie zbiór nowel Hirokiego Endo. Nie są najkrótsze, na 400 stronach mamy ich aż siedem. Nie dotyczą świata Edena, jednak świetnie oddają charakter twórczości mangaki – na dodatek to fabularne majstersztyki, poruszające tematykę od chorób psychicznych, poprzez apokalipsę, aż po fizyczny pociąg do licealistek. Zdecydowanie warte przeczytania, kupienia i wyeksponowania na półce.

 • Wydawnictwo JPF
 • Seria zakończona, 1 tom

krótkie historie

 

5. Junjii Ito – kolekcja horrorów

Ito to klasyk komiksowego horroru. Przenosi klasyczne motywy azjatyckiej grozy na papier w sposób naturalistyczny i przyprawiający o dreszcze. Na razie możemy w Polsce dostać kilka tytułów mangaki.

Tomie opowiada o tytułowej bohaterce, tajemniczej, pięknej kobiecie, której zachowanie przypomina demona – sukkuba – i przez emocjonalna oraz psychologiczną manipulację uwodzi mężczyzn, po czym doprowadza ich do szału z zazdrości. W jakim celu? Tego dowiedzą się ci, co przeczytają.

Souichi i jego głupie klątwy to przewrotna manga o chłopcu, który wypowiada klątwy ustami pełnymi gwoździ – a jego zaklęcia działają. Souichi ma obsesję na punkcie okultyzmu i klątw, co doprowadza do rozpaczy jego rodzinę, otoczenie i władze. Co ciekawe, chłopak nie pozostaje bezkarny.

Miłosne cierpienia umarłych to historia, która wychodzi od zwyczajowych wróżb ulicznych w mieście Nazumi, a kończy się na refleksji o miłości – której śmierć nie pokona. Dosłownie i w przenośni.

Kryjówka dezertera to podejście do klimatów historycznych. Dezerter Furukawa chroni się w domu przyjaciela, jednak to, co tam znajduje, doprowadzi do bardzo ponurej refleksji na temat natury zła.

 • Wydawnictwo JPF
 • Seria kontynuowana, dotąd ukazało się 5 tomów

junji ito 

 

6. Makoto Yukimura – Planetes

Coś dla fanów dobrego, klasycznego science fiction. Niedaleka przyszłość, ludzkość wkroczyła już na Księżyc i założyła tam bazy mieszkalne. Wokół Ziemi krążą tony śmieci i złomu, których sprzątaniem zajmują się kontraktowe ekipy astronautów-śmieciarzy. Jednym z nich jest Toy Box, a w jego załodze znajdziemy młodego Japończyka, Hashimakiego, który ma marzenie: zostać załogantem pierwszego lotu na Jupitera.

Mamy w Planetes wszystko, czego można wymagać od komiksu SF: zachwycające kadry, dopracowanych psychologicznie bohaterów, sporo akcji, nieco humoru, dramat, dbałość o techniczne szczegóły, niezły kawałek pracy futurologicznej. Na dodatek wydanie w powiększonym formacie 2 w 1 zdecydowanie działa na plus jakości.

 • Wydawnictwo JPF
 • Seria zakończona, 2 tomy

planetes


KLIKNIJ, ŻEBY PRZEJŚĆ DO CIĄGU DALESZEGO PORADNIKA:

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?