Kim jest Daredevil? – historia superbohatera #44

Daredevil to jedna ze sztandarowych postaci Marvela, mimo że częściej zdarzało mu się działać solo niż współpracować z regularnymi grupami. Postać niewidomego bohatera jest na tyle złożona, że historie z nim mogą być zarówna typowym komiksem superbohaterskim, jak i kryminałem w stylu noir czy psychologicznym dramatem. Bez wątpienia Matt Murdock jest więc kimś oryginalnym i wyróżniającym się na tle kolegów po fachu. Bohater ten swój debiut filmowy zaliczył w 2003 roku, gdy wcielił się w niego obecny Batman, Ben Affleck, zaś ostatnimi czasy możemy oglądać go w jego solowym serialu Netflixa i w grupie z innymi herosami- Defenders. Czas więc poznać kilka faktów z jego komiksowego żywota.

Daredevil

Zobacz również: Kim jest Groot? Historia superbohatera #42

 Najważniejsze informacje:

Pierwsze pojawienie sięna kartach komiksu:

Daredevil #1 (1964)

Prawdziwe imięi nazwisko:

Matthew Michael Murdock

Moce:

Po wypadku z tajemniczym radioaktywnym izotopem Matt stracił wzrok, lecz w zamian zyskał inne zmysły, a raczej zintensyfikowanie pozostałych. Dzięki temu posiada radarowy słuch, pozwalający mu za pomocą usłyszanych dźwięków tworzyć wizualną mapę otoczenia, a jego wyostrzenie sprawia, że słyszy rzeczy wykraczające poza zakres słyszalnosci przeciętnego człowieka. Podobnie jest również z węchem, dotykiem i smakiem, które pomagają mu nie tylko w pełnieniu funkcji stróża Hell’s Kitchen, ale i w codziennym życiu i profesji adwokata. Dodatkowo Daredevil jest znakomitym akrobatą i mistrzem sztuk walk, na mistrzowskim poziomie operuje również swoją bronią, która w każdej chwili może zostać złożona w niepozorną laskę niewidomego. Nie można nie wspomnieć o udziale nadnaturalnych zdolności w karierze zawodowej Matta- w połączeniu z jego bystrym umysłem i dedukcją czyni to z niego gwiazdę palestry.

Kostium:

Przez lata strój Daredevila ulegał nieznacznym zmianom- głównie kolorystycznym. I tak na początku heros poruszał się po mieście w żółto- czerwonym stroju, lecz zamienił go wkrótce na najlepiej znany czerwony. Mimo typowej dla herosów obcisłości kostiumu DD zawsze prezentował się godnie i złowieszczo, co świetnie zgrywało się z jego niejednoznaczną ksywką. Murdock nosił również różne warianty kostiumów specjalistycznych jak ten o nieco większym opancerzeniu. Obecnie chadza w czerni, lecz przypuszczam, iż diabelska czerwień wróci do łask.

Sojusznicy:

Avengers, Defenders, Spider- Man, Luke Cage, Iron Fist, Jessica Jones, Punisher, S.H.I.E.L.D., Elektra, Black Widow

Wrogowie:

Kingpin, Bullseye, organizacja Hand, Jester, Stilt Man, Purple Man, Masked Marauder, Owl, Mister Fear

Siedziba:

Nowy Jork, dzielnica Hell’s Kitchen

Najlepsze komiksy:

Daredevil: Żółty

Daredevil: Odrodzony

Daredevil: Człowiek bez strachu

Filmy i seriale z jej udziałem:

– Daredevil (2003)

– Daredevil ( 2015- )

 – Defenders (2017- )

Seriale animowane:

– Spider- Man and his amazing friends

– Fantastic Four

– Spider- Man: The Animated Series

 

Na następnej stronie geneza superbohatera!

Dziennikarz, gitarzysta, miłośnik sztuki wszelakiej. Za autorytety stawiający sobie Alana Moore'a, Jimmy'ego Page'a i Julesa Verne. Osobnika tego można spotkać starówkach miast Rzeczypospolitej, które traktuje jak wehikuł czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?