Telefon jako przenośne studio filmowe. Jak wykorzystać jego potencjał?

Wciąż jest czas, by załapać się na jeden z bardziej interesujących konkursów dla filmowców (zwłaszcza tych domorosłych), czyli inicjatywę zorganizowaną przez OPPO i Nowe Horyzonty. Zgłoszenia można słać jeszcze do 1 czerwca, więc śpieszcie się, jeśli chcecie wygrać 10 000 zł, smarfon i projekcję swojego filmu na Nowych Horyzontach! Konkurs Film Your Story ma za zadanie „odczarować” branżę produkcji filmowej jako tę zamkniętą dla amatorów i udowodnić, że posiadając telefon OPPO Reno5 5G można zdziałać filmowe cuda. My przygotowaliśmy dla Was kilka porad, co zrobić, aby w pełni wykorzystać smartfon jako przenośne studio filmowe.

Must have filmowca – sporo pamięci

Będziecie kręcili mnóstwo ujęć, to pewne. Dbajcie o to, żeby nigdzie Wam nie „uciekły”. Wszystkie pozornie nieudane próby, które być może podczas montażu okażą się tymi właściwymi, a także wszelkie długie i krótkie ujęcia – zajmują dużo pamięci! Najprawdopodobniej zechcesz też nagrywać swój film w najwyższej jakości. W związku z tym, twój telefon musi mieć dużo miejsca na dane. OPPO Reno5 5G zmagazynuje sporo Twojego materiału., Radzimy też nie kasować od razu pozornie nieudanych ujęć. Wszystkie te klipy mogą być przydatne w montażu. Zanim cokolwiek usuniesz z telefonu, rekomendujemy żeby zgrać te dane bezpiecznie na dysk zewnętrzny. Traktuj swój telefon jako kamerę, która filmuje oraz przenosi materiały wideo. Ale pamiętaj, że smartfon spełni się również jako narzędzie pracy oraz artystycznej „rejestracji” i przenośnie studio filmowe. Staraj się porządnie skatalogować i okrasić komentarzem materiały, które nagrasz. Oznaczenie właściwych ujęć będzie ku temu dobrym początkiem i ułatwi późniejszą pracę montażową.

Energia przede wszystkim

Wyobraź sobie, że jesteś w trakcie świetnego ujęcia. Aktorzy czują flow, światło jest idealne, wszystko świetnie się zgrywa, ale przed włączeniem „rec” okazuje się, że… bateria na to nie pozwala, bo bawiłeś się w Among Us nieco zbyt długo… Spokojnie, baterię OPPO Reno5 5G można naładować w zaledwie 15 minut do poziomu 60%!, A do 100% w zaledwie 35 minut! Nagranie idealnego ujęcia to nie jest przerwana rozmowa z konsultantem operatora telefonicznego. To sprawa życia i artystycznej śmierci! Miej więc przy sobie ładowarkę albo chociażby powerbank, a niestraszna będzie Ci perspektywa przerwanych ujęć.

Dbaj o wygodę i bezpieczeństwo

Może i zabrzmi to jak banał, ale o sprzęt należy dbać! Pozwól, że przytoczę historię z życia wziętą: : kiedyś nieumyślnie strąciłem koledze aparat fotograficzny z bardzo drogim obiektywem. Aparat wprawdzie nie został zniszczony, ale stabilizacja obrazu przez jakiś czas szwankowała. Smartfony są dzisiaj mocniejsze i wytrzymalsze, ale Twój telefon jest Twoją kamerą – pamiętaj o tym. Mimo, że OPPO Reno5 wykonany jest z najwyższej jakości materiału, a jego ergonomiczny kształt pozwala na stabilne filmowanie, dbaj o czystość obiektywów oraz zaopatrz się w futerał. To w końcu narzędzie, które posłużyć ma przez pewien czas jako kamera stricte filmowa. Na czas kręcenia wyłącz Internet, a najlepiej przełącz smartfon na tryb samolotowy! Dokonuj częstego sprzątania pamięci telefonu, nie instaluj niepotrzebnych aplikacji. Pisarze, którzy używają laptopów do tworzenia książek, odłączają wszelkie „rozpraszacze”. Ograniczają się tylko do edytora tekstu. To przecież zrozumiałe – plac zabaw i miejsce pracy to dwie różne sfery aktywności. Może zrób tak samo ze swoim telefonem?

Naucz się korzystać z odpowiednich aplikacji

Pamiętaj, że współczesne smartfony potrafią być całkiem samowystarczalne pod wieloma montażowymi względami. Może do niektórych czynności (na przykład zmontowania efektownego trailera?) wystarczy aplikacja, którą z łatwością pobierzesz z sieci? Wszystko oczywiście zależy od tego, jakich efektów oczekujesz od montażu. Może przytłaczająca liczba suwaków i guzików Adobe Premiere wcale nie jest na początku potrzebna. My przetestowaliśmy jedną apkę.. PowerDirector to najlepszy i najbardziej zaawansowany program do montażu wideo. Firma CyberLink wykonała świetną robotę przenosząc swój flagowy program do montażu wideo na urządzenia mobilne. Oczywiście należy się liczyć z ograniczeniami wersji na smartfony, ale… i tak jest świetnie. Podstawowa wersja jest darmowa, ale musimy liczyć się z ograniczeniami np. dotyczącymi eksportu materiału. Za zakupy dodatkowych funkcji będziemy musieli zapłacić, ale jest to niewielka cena jak na szereg możliwości, które PowerDirector oferuje.

Na co czekasz? Twórz sztukę!

Dzisiaj każdy, kto ma dobry pomysł i trochę odwagi może przystąpić do realizacji filmu… smartfonem, który ma w kieszeni. A dodatkowo ma szansę dostać przeogromne wsparcie od OPPO i Nowych Horyzontów, aby zaistnieć w filmowym świecie. Wystarczy wziąć udział w konkursie Film Your Story. Nie czekaj więc na łut szczęścia! Rozpisz sobie, jakie masz pomysły na film, zgłoś się do konkursu, a następnie użyj telefonu OPPO Reno5 5G jako przenośne studio filmowe. Wszystko, czego potrzebujesz do rozpoczęcia kariery filmowca, znajdziesz w jednym urządzeniu.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie funkcje telefonu OPPO Reno 5 5G można wykorzystać przy robieniu filmu, zapraszamy do tego tekstu. Przygotowaliśmy również relację z tego, jak nasz redaktor naczelny testuje smartfon podczas kręcenia swojego pierwszego filmu krótkometrażowego. Te materiały znajdziesz tutaj i tutaj

Redaktor

Z wykształcenia polonista i kulturoznawca. Stworzyły go filmy, może go też zabiją.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/moviesroom/moviesroom.dkonto.pl/public_html/wp-content/themes/moviesroom/single.php on line 209

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?