„Takich ludzi jest mnóstwo. Bohaterów jeszcze nie odkrytych, którzy żyją wśród nas…” Wywiad z Jakubem Gierszałem

Najlepszy to najnowszy film reżysera Bogów Łukasza Palkowskiego. Film inspirowany jest prawdziwą historią Jerzego Górskiego – triatlonisty, mistrza świata na dystansie Double Ironman. Z okazji premiery filmu na Blu-ray i DVD rozmawiamy z odtwórcą głównej roli w Najlepszym – Jakubem Gierszałem.

Jakub Gierszał

fot. Robert Pałka

Łukasz Kołakowski: Na początek w imieniu swoim jak i całej redakcji chciałbym pogratulować Panu znakomitego filmu i równie znakomitej roli. Jednak na Najlepszym na pewno Pańska praca się nie kończy. Czy możemy dowiedzieć się co nieco na temat Pańskich planów na przyszłość?

Jakub Gierszał: Bardzo dziękuję za te miłe słowa. Jeśli jednak chodzi o przyszłość to wolałbym jak to mówią nie wylewać dziecka z kąpielą i nie zdradzać szczegółów. Mam pewne plany zawodowe, ale będę mówił o nich konkretniej jak będę wiedział na pewno, co to będzie i kiedy to będzie.

Zobacz również: „Polscy aktorzy i aktorki są świetni, wrażliwi i doskonali technicznie” Wywiad z Piotrem Domalewskim!

„Najlepszy” to film o walczącym ze swoimi słabościami sportowcu w drodze na szczyt, czyli temat kinu znany dość dobrze. Czy ma Pan swoje ulubione produkcje podejmujące podobną tematykę?

Większość dobrze napisanych postaci kina opiera się o konflikt wewnętrzy. Lubię zawsze wracać do Ojca Chrzestnego. Tam postać Michela Corleone grana przez Ala Pacino, prawie od początku toczy walkę sama ze sobą. Chodzi w tym przypadku o walkę dobra ze złem , o psychiczną batalię bohatera, a nie fizyczną, która paradoksalnie też prowadzi bohatera na szczyt…mafii.

Czy sam Jakub Gierszał uprawia czynnie jakiś sport?

Hobbistycznie gram w piłkę nożną i jestem kibicem. Mam nadzieję, że polska reprezentacja dojdzie jak najdalej w zbliżających się mistrzostwach świata.

Jakub Gierszał

fot. Robert Pałka

Jaki wpływ na Pańską kreację w filmie miała prawdziwa postać Jerzego Górskiego?

Jerzy był bardzo pomocny w procesie powstawania filmu. Był jak otwarta księga, chętnie odpowiadał na wszystkie pytania. Jego niesamowita siła i witalność dawały nam kopa do pracy. Jerzy to prawdziwy bohater tego filmu i nie tylko.

Zobacz również: Najlepszy – przedpremierowa recenzja filmu Łukasza Palkowskiego!

Do tego okresu co prawda jeszcze chwila, ale w końcu nadejdzie ten moment, kiedy będzie trzeba wybrać polskiego kandydata do Oscara. Czy uważa Pan, że Najlepszy byłby dobrym kandydatem?

Uważam, że polskie kino rozwija się w bardzo ciekawym kierunku i ma do zaproponowania coraz szerszy wachlarz produkcji. To znaczy, że ktokolwiek będzie dokonywał wyboru, będzie miał z czego wybierać.

Jakub Gierszał

fot. Robert Pałka

Jak wiemy, następną prawdziwą postacią w którą się pan wcieli jest matematyk Stanisław Ulam. Czy polska historia ma jeszcze jakąś nieco zapomnianą postać, którą chciałby pan przypomnieć?

Na pewno tak. Jerzy Górski przed filmem Najlepszy był mi nieznany, a ma niesamowitą historię. Myślę, że takich ludzi jest mnóstwo. Bohaterów jeszcze nie odkrytych, którzy żyją wśród nas…

Kto z kolegów po fachu (z Polski lub zagranicy) jest aktorskim idolem lub inspiracją Jakuba Gierszała?

Lubię oglądać  Joaquina Phoenixa z aktorów pokolenia średnio młodego. Zawsze wnosi do filmu powiew świeżości i wybiera produkcje, które są ciekawe, a czasem wymagające.

ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Redaktor prowadzący działu recenzji filmowych

Od 2015 w Movies Room, od 2018 odpowiedzialny za działalność działu recenzji filmowych. Uwielbia Wesele Smarzowskiego, animacje Pixara i Breaking Bad. A, no i zawsze kiedy warto, broni polskiego kina.

Kontakt pod l.kolakowski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?