Netflix kupuje prawa do dwóch filmów nagrodzonych w Cannes!

Dwa nagrodzone podczas festiwalu filmowego w Cannes filmy trafią w niedalekiej przyszłości na platformę Netflix. Gigant streamingowy zakupił prawa do Atlantics, zdobywcy Grand Prix konkursu głównego, oraz I Lost My Body, wybranego najlepszą produkcją sekcji Tydzień Krytyków.

Pełnometrażowy debiut reżyserski Mati Diop, pierwszej czarnoskórej kobiety, której film walczył o Złotą Palmę, rozgrywa się w na wybrzeżu Senegalu w ubogiej dzielnicy Dakaru. Siedemnastoletnia Ada jest zakochana w Souleimanie, który pracuje przy konstrukcji ogromnego wieżowca. Dziewczyna spotyka się z nim po kryjomu, ponieważ niedługo ma wyjść za mąż za lepiej sytuowanego finansowo mężczyznę. Jednak na tydzień przed ślubem Souleiman wraz z kilkoma innymi kolegami, którzy od miesięcy nie otrzymywali wynagrodzenia, w geście desperacji decydują się wyruszyć w niebezpieczną podróż łodzią do Europy. Od tego czasu mijają tygodnie i choć wydaje się, że mężczyźni zaginęli na oceanie, Ada czuje, że Souleiman powrócił. Przeczytaj naszą recenzję Atlantics tutaj.

Kadr z filmu Atlantique / fot. materiały prasowe

Kadr z filmu Atlantique / fot. materiały prasowe

Film dostępne będzie na wszystkich terytoriach, w których funkcjonuje Netflix, poza Chinami, krajami Beneluxu, Francją, Szwajcarią i Rosją.

Zobacz również: Cannes 2019: Bong Joon-ho zgarnia Złotą Palmę za Parasite! [LISTA LAUREATÓW]

Drugim tytułem z Cannes, który zobaczymy na Netflixie, jest animacja I Lost My Body w reżyserii Jérémy’ego Clapina. To również debiut pełnometrażowy, którt zdobył główną nagrodę – Nespresso Grand Prize – w sekcji Tydzień Krytyków, niezależnego i prestiżowego konkursu, którego pięćdziesiąta ósma edycja odbywała się w tym samym czasie, co oficjalna selekcja festiwalu.

Kadr z filmu I Lost My Body / fot. materiały prasowe

Kadr z filmu I Lost My Body / fot. materiały prasowe

Fabuła skupia się na historii ręki, która odseparowana od reszty ciała desperacko próbuje odnaleźć młodego mężczyznę, do którego należała. Poszukiwanie to zaprowadzi ją od dachów Paryża do podziemi, od niezwykłych zbiegów okoliczności, przez szalone pościgi i mrożące krew w żyłach momenty grozy. W retrospekcjach poznajemy historię człowieka, do którego przyczepiona była ręka, aż do momentu poznania Gabrielle.

I Lost My Body wykluczony będzie z dystrybucji online w Chinach, krajach Beneluxu, Turcji i Francji.

Kadr z filmu I Lost My Body / fot. materiały prasowe

Kadr z filmu I Lost My Body / fot. materiały prasowe

Ze względu na brak porozumienia z organizatorami festiwalu dotyczącymi pokazywania filmów we Francuskich kinach z 36-miesiączną przerwą, zanim będą one dostępne online, platforma streamingowa Netflix nie prezentowała swoich oryginalnych produkcji w podczas 72. Festiwalu Filmowego w Cannes.

Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Redaktor

Dziennikarz filmowy i kulturalny, miłośnik kina i festiwali filmowych, obecnie mieszka w Londynie. Autor bloga "Film jak sen".

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?