Czy właśnie ruszyła promocja nowego filmu z uniwersum Cloverfield?

Filmy z serii Cloverfield zawsze charakteryzowały się tajemniczymi kampaniami marketingowymi, których spora część składała się z ukrytych ciekawostek na specjalnie zakładanych stronach internetowych. Właśnie zauważono, że ponownie ożyła strona internetowa fikcyjnej korporacji Tagruato, która jest jednym z ważniejszych elementów układanki w rozwikływaniu zagadki uniwersum.

Z pozoru filmy Projekt: Monster oraz Cloverfield Lane 10 nie są ze sobą powiązane. Różnią się formą, gatunkami, mają innych bohaterów, przedstawiają inne historie, ba, polscy dystrybutorzy dodatkowo zadbali, by nawet po tytułach nie można było filmów skojarzyć. Na ten moment łączy je głównie element science-fiction oraz producent J.J. Abrams troszczący się o to, by poukrywano w nich różne smaczki, które wraz z informacjami w Internecie tworzą jedną większą całość.

10 cloverfield lane zdjęcie z filmu

Na początku roku, gdy do pierwotnej premiery trzeciego filmu pozostawał jedynie miesiąc, wiele osób było zdziwionych, że wciąż nie opublikowano żadnego zwiastuna czy zdjęć z planu. Jedynym, co było wiadome o nowej produkcji to jej twórcy, obsada, roboczy tytuł i lakoniczny opis. Pewnym wytłumaczeniem braku nowych materiałów promocyjnych było ogłoszenie na początku stycznia, że po raz kolejny opóźniono premierę filmu pierwotnie zatytułowanego God Particle, a obecnie nie posiadającego nawet nazwy. Według aktualnych informacji film ostatecznie ma trafić do kin 20 kwietnia.

Zobacz również: Nie dla J.J. Abramsa – fani Gwiezdnych wojen wystosowali petycję

Teraz, w okolicach okrągłej dziesiątej rocznicy premiery Projekt: Monster (ang. Cloverfield), w sieci ponownie ożyła strona internetowa fikcyjnej korporacji Tagruato, która poprzez swoje spółki z różnych branży łączy bohaterów filmów Matta Reevesa oraz Dana Trachtenberga. Obecnie witryna stylizowana jest na nie funkcjonującą i wyświetla się tam jedna zakodowana wiadomość. 

tagruato.jp strona internetowa 2018 january styczeń

W jej odszyfrowaniu nieocenieni okazali się użytkownicy amerykańskiego serwisu Reddit:

Tokio – 18 stycznia, 2018: Tagruato rozpoczęło projekt rozwoju nowej i rewolucyjnej technologii energetycznej, którą szef firmy Garo Yoshida nazwał wielkim technologicznym skokiem naprzód naszej planety. Pełne ukończenie tej odnawialnej technologii zajmie co najmniej cztery lata oraz kolejnych sześć dla międzynarodowych ogranów regulacyjnych, by wdrożyć to potężne i rewolucyjne źródło energii do 18 kwietnia 2028 roku.

Początkowo fabuła filmu miała kręcić się wokół załogi amerykańskiej stacji kosmicznej, która po wypadku związanym z akceleratorem cząstek nagle odkrywa, iż Ziemia całkowicie zniknęła. Sytuacja staje się jeszcze dziwniejsza w momencie, gdy bohaterowie namierzają ślady bliźniaczo podobnej stacji kosmicznej znajdującej się w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Jednak na obecny moment właściwie nie wiadomo czy można traktować powyższy zarys fabuły, jako oficjalny, gdyż pojawiają się nieoficjalne informacje o rezygnacji z wątku energetycznego, a dodatkowo scenarzysta niezatytułowanego sequela Cloverfield Oren Uziel potwierdził w maju zeszłego roku, że tekst został przerobiony, gdy postanowiono, że produkcja została włączona w poczet rodziny Cloverfield i jedynie potwierdził, że obraz będzie thrillerem science-fiction o astronautach. Umieszczony i odczytany przez internautów tekst na stronie Tagruato sugeruje jednak, że trzon fabuły został zachowany i zmiany mogły wyłącznie dotyczyć zaadaptowania historii pod kątego uniwersum.

cloverfield obcy potwór monster wygląd

W filmie reżyserowanym przez Juliusa Onaha zagrają David Oyelowo, John Krasinski, Elizabeth Debicki, Aksel Hennie, Daniel Bruhl, Chris O’Dowd, John Ortiz, Ziyi Zhang i Gugu Mbatha-Raw.

Zobacz również: Recenzja filmu Cloverfield Lane 10

Jak widać o produkcji poza szczątkowymi informacjami niewiele wiadomo  i znając strategię promocyjną poprzednich dwóch filmów to nie powinniśmy spodziewać się, że ten stan ulegnie drastycznej zmianie. Dla wszystkich zainteresowanych powiązaniami między filmami z serii Cloverfield polecamy poniższy anglojęzyczny materiał, który analizuje produkcje pod kątem funkcjonowania we wspólnym uniwersum:

https://www.youtube.com/watch?v=GDWJa2RqUGo

Źródło: bloodydisgusting.com / ilustracja wprowadzenia: materialy prasowe

Zastępca redaktora naczelnego

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?