Criminal tom 1 – Tchórz/Lawless – recenzja komiksu

Są takie zespoły twórców, które z miejsca gwarantują ogromny sukces, jeśli nawet nie sprzedażowy, to przynajmniej artystyczny. W moim prywatnym rankingu bardzo wysoko znajduje się duet w składzie Ed Brubaker i Sean Phillips – to ich dzieła, takie jak Zaćmienie czy Zabij albo zgiń należą do najlepszych komiksowych lektur, jakie miałem przyjemność przeczytać. Teraz dzięki Mucha Comics na półce obok tych świetnych tytułów możemy postawić także Criminal tom 1 – Tchórz/Lawless.

Criminal tom 1 – Tchórz/Lawless, jak sama nazwa wskazuje, to dwie osobne opowieści kryminalne, z pozoru niezależne, ale jednak subtelnie się przenikające. Pierwsza z nich opowiada o Leo Pattersonie. Tytułowy tchórz to niezwykle ostrożny facet, którego w sumie nie sposób nie lubić, nawet biorąc pod uwagę fakt, że para się on zawodowymi kradzieżami. W pewnych okolicznościach Leo będzie zmuszony zrezygnować ze swojej życiowej filozofii i podjąć ryzyko – w jego mniemaniu zbędne.

https://assets.gildia.pl/system/thumbs/000/398/934/398934/1558371080/800.jpg

Strona komiksu Criminal tom 1 – Tchórz/Lawless

Tchórz to opowieść o ludzkich charakterach, zaufaniu, a także o tym, że w przestępczym światku nie ma miejsca na przyjaźnie. Tu każdy może okazać się zdrajcą, a z góry zaplanowane założenia prawie zawsze wezmą w łeb. Taki już jest zimny świat kreowany przez mistrza kryminału Eda Brubakera. Taki właśnie jest Criminal.

Tytuł drugiej opowieści w zbiorze Criminal tom 1 – Tchórz/Lawless mógłby oznaczać „wyjętego spod prawa”, ale w tym przypadku to także nazwisko głównego bohatera. Tracy Lawless powraca do swojego rodzinnego miasta po wielu latach. Chce pomścić śmierć młodszego brata, do której doszło w tajemniczych okolicznościach. W tym celu zmienia wygląd, nazwisko i zaciąga się do bandy, w której działał młody Ricky.

https://assets.gildia.pl/system/thumbs/000/398/935/398935/1558371080/800.jpg

Strona komiksu Criminal tom 1 – Tchórz/Lawless

Lawless to opowieść o zemście, odpowiedzialności, poniekąd także o miłości i trudnych relacjach rodzinnych – wszak obaj bracia byli wychowywani twardą ręką i przyjęli na twarz niejedno uderzenie ojca. Czy dzięki temu obaj zeszli na złą drogę? To ważny wątek, dziś szczególnie gorący, kiedy tyle dyskutuje się w mediach o biciu dzieci. I chociaż od premiery Criminal minęło kilkanaście lat, temat ten wciąż budzi niemałe emocje.

Criminal tom 1 – Tchórz/Lawless to dość sztampowy i miejscami naiwny kryminał noir, pełen mroku, chłodu, cieni, połamanych kości i przestrzelonych ciał. Tu nawet bohaterowie, których lubimy mają coś za uszami, w każdej chwili w ich plecach może pojawić się nóż, a spojrzenia femmes fatales sprawiają, że niejednemu miękną kolana. Świat ten został cudownie oddany przez Seana Phillipsa, jednego z najlepszy rysowników, którzy mają ogromne doświadczenie w kreowaniu miejsc raczej niebezpiecznych.

https://assets.gildia.pl/system/thumbs/000/398/936/398936/1558371081/800.jpg

Strona komiksu Criminal tom 1 – Tchórz/Lawless

Nawet jeśli na scenariusz trzeba czasami przymknąć oko, zachwycają detale, jak chociażby cienkie sznurki, którymi Brubaker związał obie historie, tak że ma się wrażenie obcowania ze spójnym, jednolitym światem. Historie są dynamiczne, a napięcie w nich odpowiednio stopniowane, co zresztą zauważono i nagrodzono nagrodą Eisnera już w 2007 roku. To prestiżowe wyróżnienie jest najlepszym dowodem na to, że Criminal tom 1 – Tchórz/Lawless powinien mieć na półce każdy fan komiksowego kryminału.

Przed Criminal, które chronologicznie powstało wcześniej, czytaliśmy zapewne inne dzieła duetu Brubaker/Phillips, ale niniejszy album nic a nic się nie zestarzał. Ogromna w tym zasługa świetnie napisanych postaci i wiarygodnych relacji między nimi, często znacznie ciekawszych niż główna oś fabularna. To kunsztownie napisany i narysowany komiks, a takich nigdy za wiele. Tym bardziej cieszy, że wydawca zapowiedział już dwa kolejne tomy.


https://assets.gildia.pl/system/thumbs/000/398/937/398937/1558371081/800.jpg

Okładka komiksu Criminal tom 1 – Tchórz/Lawless

Tytuł oryginalny: Criminal vol 1 – Coward/Lawless
Scenariusz: Ed Brubaker
Rysunki: Sean Phillips
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Mucha Comics 2019
Liczba stron: 280
Ocena: 85/100

Zastępca redaktora naczelnego

PR-owiec, recenzent, geek. Kocha kino, seriale, książki, komiksy i gry. Kumpel Grahama Mastertona. W MR odpowiedzialny za dział komiksów, książek i gier planszowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/moviesroom/moviesroom.dkonto.pl/public_html/wp-content/themes/moviesroom/single.php on line 209

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?