Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Reszta świata - recenzja komiksu

Autor: Piotr Pocztarek
1 lipca 2019

AAAapokalipsa! Takie oznaczenie powinno się wymyślić da popkulturowych dzieł traktujących o końcu świata. Ale gdyby nawet zostało ono zaprojektowane i wykorzystane, chociażby na komiksowych książkach i okładkach, to Reszta świata, dzieło Jeana-Christophe’a Chauz’ego, mogłoby go nie dostać. U francuskiego artysty koniec świata jest bowiem bardziej metaforą upadku człowieka, niż planety.

Przypomnijcie sobie chociażby takie 2012. W filmie Rolanda Emmericha apokalipsa dotknęła praktycznie każdego zakątka globu. Reszta świata skupia się na stosunkowo niewielkim regionie Francji. Twórca koncentruje się na postaci Marii, kobiety w średnim wieku, która właśnie zostawia na prowincji swoich dwóch synów. Ma mieć chwilę wytchnienia, moment dla siebie, co w praktyce dla matki dwóch dorastających chłopców oznacza po prostu czas na ogarnięcie domu.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/Resztaswiata_p1.jpg
Strona komiksu Reszta świata

Maria to postać naznaczona swoją prywatną tragedią – jej mąż niedawno znalazł sobie młodą, dwudziestoletnią kochanką, oznajmił żonie, że ich związek się wypalił i że ją zostawia. Maria przyjęła tę wiadomość z godnością, jednak w głębi duszy jest zdruzgotana. I trudno jej się dziwić – jej mały światek legł w gruzach. To jednak nic w porównaniu z tym, co ma przynieść gigantyczna burza, która właśnie nadchodzi.

Potworny żywioł zsyła na okolicę ulewny deszcz i porywisty wiatr. Kiedy burza się kończy, nie ma co zbierać – zburzone domy, zarwana ziemia, zniszczone ulice i mnóstwo trupów dookoła. Maria natychmiast rusza po swoich synów, by zastać widok typowy dla postapokaliptycznych opowieści – zrujnowane miasto odcięte od świata, brak zasięgu, kurczące się zapasy. Ludzie jako tako radzą sobie z sytuacją. Oczywiście do czasu.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/Resztaswiata_p2.jpg
Strona komiksu Reszta świata

Sporą część albumu Reszta świata stanowią dość standardowe motywy, charakterystyczne dla tego typu opowieści. Czytelnicy są świadkami stopniowej degeneracji społeczeństwa, które w pierwszych odruchu współpracuje i pomaga sobie nawzajem, tylko po to by za chwilę w desperackiej próbie ratowania życia skoczyć sobie do gardeł. A w tym wszystkim kobieta z dziećmi, matka i żona, wściekła do granic – chyba bardziej na swojego męża, niż na apokalipsę wokoło.

Reszta świata zamienia się z czasem w opowieść drogi, jednak krótką, ponieważ mamy tu do czynienia jedynie z pierwszym (z póki co trzech) tomem tej historii. Jean-Christophe Chauzy, niepodzielnie panujący jako scenarzysta i rysownik, tworzy tu świat ponury i brutalny, stopniowo wpadający w spiralę szaleństwa. Ludzie zaczynają łamać prawo, na początku są to kradzieże, morderstwa, gwałty, ale co będzie później? Francuski artysta nie spieszy się z odpowiedziami. Woli przedstawiać naturę – świetnie czuje się kreśląc poddane wpływowi żywiołu krajobrazy. Niektóre panoramiczne kadry są piękne i zapierają w piersiach dech. W takich chwilach aż chce się podziękować wydawcy, że postawił na mocno powiększony format (322x242 mm).

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/Resztaswiata_p4.jpg
Strona komiksu Reszta świata

Spodobała mi się ta ponura, mroczna, pesymistyczna historia, w której póki co nie doszukałem się nawet odrobimy nadziei na lepszą przyszłość. Ale i dla takich dzieł musi być na rynku miejsce. Jestem ciekaw jak kolejne tomy odpowiedzą na pytane, co się stało z tytułową „resztą świata” i dlaczego poszkodowani z francuskiej prowincji nie doczekali się pomocy. Możemy tylko gdybać, ale niejedną apokalipsę mamy już przecież za sobą i wiemy, że może być tylko gorzej. A może jednak, jak śpiewał LemON, „żadnego końca świata dziś nie będzie”?


https://assets.gildia.pl/system/thumbs/000/398/054/398054/1557740214/800.jpg
Okładka komiksu Reszta świata

Tytuł oryginalny: Le Reste du Monde Scenariusz: Jean-Christophe Chauzy Rysunki: Jean-Christophe Chauzy Tłumaczenie: Wojciech Birek Wydawca: Non Stop Comics 2019 Liczba stron: 120 Ocena: 80/100

PR-owiec, recenzent, geek. Kocha kino, seriale, książki, komiksy i gry. Kumpel Grahama Mastertona. W MR odpowiedzialny za dział komiksów, książek i gier planszowych.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.