Funko POP – co należy wiedzieć o tej serii?

Stworzenie swojej własnej kolekcji ze znanych na całym świecie postaci popkultury i nie tylko nigdy nie było prostsze. Wszystko za sprawą winylowych figurek firmy Funko, które od ponad 20 lat podbijają serca nie tylko ich najmłodszych zbieraczy. Zwłaszcza seria POP z charakterystycznym, karykaturalnym odwzorowaniem bohaterów filmów i kreskówek w postaci wielkiej kwadratowej głowy. Co należy wiedzieć o serii Funko POP?

Trochę historii

Początki działania firmy Funko sięgają 1998 roku, kiedy jej pierwotny założyciel Mike Becker postanowił zająć się produkcją zabawek oraz figurek kolekcjonerskich w przystępnych dla każdego cenach. W roku 2005 Funko odkupił Brian Mariotti, który niemal od razu całkowicie zrewolucjonizował jej działania i zasięgi. Produkcja figurek kolekcjonerskich w głównej mierze opiera się na pozyskiwaniu coraz to większej liczby licencji pozwalających na korzystanie z wizerunku znanych postaci. W ten sposób powstały dwie pierwsze serie Fantastik Plastik i Spastik Plastik. Popularna dziś na całym świecie seria Funko Pop, znana też ze swojej roboczej nazwy Funko Force 2.0 powstała w roku 2010. Od tego momentu firma nie zamierza spoczywać na laurach, co rusz pozyskując nowsze i bardziej interesujące licencje.

Figurki Funko POP – charakterystyka

Duża, kwadratowa głowa sporych rozmiarów, czarne, szeroko rozstawione oczy i mały nos to charakterystyczne cechy figurek Funko Pop. Zdecydowana większość z nich pozbawiona jest także ust, chyba, że jest to znak rozpoznawczy danego bohatera. Standardowe wymiary takiej figurki to około 10 cm wysokości i 8 cm szerokości. Dodatkowo część z nich wyposażona została w przezroczystą podstawkę, dzięki której figurka stabilnie stoi. Materiał, z którego wykonuje się zabawki od Funko POP to niezmiennie winyl, charakteryzujący się sporą wytrzymałością na urazy i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu kolekcja stworzona z tych uroczych figurek ma ogromne szanse przetrwać kilka pokoleń w nienaruszonym stanie.

Kolekcja Funko POP

Wszystkie figurki Funko POP mają ograniczony nakład, co oznacza, że najpopularniejsze egzemplarze szybko się wyprzedają. Jeśli więc masz na oku jakiś model, lepiej nie zwlekaj z jego nabyciem, gdyż nie wiadomo jak długo będzie na rynku, a jeśli z niego zniknie, kiedy i czy w ogóle pojawi się ponownie w sprzedaży. Poza figurkami tzw. common, ukazują się także wersje limitowane, które są zazwyczaj droższe i trudniej dostępne. Szukając ciekawszych egzemplarzy, kluczowym elementem, na który należy zwrócić uwagę w czasie zakupów, jest naklejka, a ta o samym produkcie potrafi powiedzieć naprawdę wiele, na przykład o dostępności danej serii i jej wartości. Jednymi z niestandardowych figurek POP są świecące w ciemności zabawki typu Glow in the Dark, czy pokryte dodatkowo meszkiem – Flocked oraz odmiany zapachowe – Scented. Obecność konkretnej naklejki może być jednak ściśle zależna od amerykańskiej i europejskiej dystrybucji, co dla kolekcjonera może mieć ogromne znaczenie. Niektóre figurki bowiem dostępne są tylko przy okazji znanego wydarzenia, przez co nie ma możliwości nabycia ich w późniejszym terminie.

Pośród wielu widocznych na pudełkach Funko Pop naklejek można znaleźć taki unikat jak Chase. Trafiając na tego typu figurkę mamy do czynienia z pewnego rodzaju unikatem, ponieważ standardowo pakowane po 6 sztuk figurki POP są identyczne. Dopiero w przypadku wersji Chase jedna z nich będzie wyróżniać się od innych jakimś detalem, na przykład kolorem. Takie figurki posiadają o wiele wyższą wartość kolekcjonerską i znacznie trudniej je zdobyć. Kilka z najpopularniejszych obecnie motywów figurek Funko POP to Harry Potter, The Stranger Things, bohaterowie Marvela i DC Comics, Star Wars, Deadpool, The Walking Dead, Gra o Tron, Kraina Lodu, Dragon Ball oraz wiele innych popularnych tytułów, zarówno z kategorii filmów, gier oraz animacji. Decydując się na rozpoczęcie przygody z kolekcjonowaniem POPów, warto dołączyć do tematycznych grup za pośrednictwem Facebooka, gdzie dowiedzieć można się wielu ciekawostek ze świata Funko, oraz dokonać interesujących wymian figurek.

Duży wybór figurek Funko POP znajdziecie w sklepie internetowym selkar.pl.

Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?