TOP 10 – Najlepsze filmy Stevena Spielberga!

Oto lista najlepszych filmów Stevena Spielberga! Już za kilka dni w naszym kraju będzie można zobaczyć nowe widowisko tego wielkiego reżysera – Player One! Z tej oto okazji postanowiliśmy wytypować dziesiątkę jego dzieł, które naszym zdaniem są najlepsze. Nie było łatwo, bo aż szkoda zostawić  Zapraszamy do lektury!

https://www.youtube.com/watch?v=xw9ipx1_p6M&feature=youtube_gdata_player

Zobacz również: Player One – recenzja nowego filmu Stevena Spielberga!


10. Raport mniejszości (2002)

Listę otwiera frapująca wizja przyszłośći będąca adaptacją książki słynnego Philipa K. Dicka. Oto 2054 rok.  Nowy świat, w którym nie ma zbrodni, przyszłość można przewidzieć, a winnych ukarać, zanim popełnią planowane przestępstwo. Dowodów niedoszłych zbrodni dostarcza trójka Jasnowidzów na usługach Agencji Prewencji Departamentu Sprawiedliwości, nad której sprawnym działaniem czuwa komisarz John Anderton (Tom Cruise). Jako pierwszy ogląda obrazy przekazywane przez Jasnowidzów. Ich werdykt nie pozostawia wątpliwości – za niespełna 36 godzin John Anderton zabije człowieka, którego nawet nie zna. Z czasem bezbłędny jak dotąd funkcjonariusz zaczyna mieć coraz więcej wątpliwości co do nieomylności Jasnowidzów. Ten film na pewno nie należy do absolutnego szczytu możliwości Spielberga, aczkolwiek wizja świata jest niezwykle klarowna i sugestywna, do tego jeszcze mamy sprawnie zrealizowaną produkcję z pogranicza akcji i SF. (SG)

Znalezione obrazy dla zapytania minority report


9. Szczęki (1975)

Najsłynniejszy na świecie dreszczowiec z rekinami w roli głównej rozpala wyobraźnie od ponad 40 lat. Gigantyczny rekin atakuje ludzi w okolicach Amity Island. Bohaterowie wyruszają w niebezpieczny rejs, chcąc go upolować i zapobiec dalszym atakom. Trzymający w napięciu, mocny thriller to prawdziwa klasyka gatunku, dzięki świetnie budowanemu napięciu, dynamicznej fabule i doskonałej grze aktorskiej. Słynny motyw muzyczny (Johna Williamsa, oczywiście) słyszę w głowie za każdym razem, gdy postanowię popływać w oceanie… (AB)


8.  Bliskie spotkania trzeciego stopnia (1977)

Pomimo jako takiego uznania, wydaje się, że obraz ten nie otrzymał należnej mu sprawiedliwości. Roy Neary ma za zadanie zbadać przyczyny zakłóceń energetycznych na znacznym obszarze stanu Indiana. Gdy zjawia się na miejscu, jego furgonetka zostaje nagle oświetlona intensywnym światłem i wpada w turbulencję. Świadkiem dziwnego zjawiska jest także Jillian Guiler, matka zaginionego w niewyjaśnionych okolicznościach chłopca. Roya prześladuje myśl o niezidentyfikowanych obiektach latających, pragnie poznać prawdę. Świetna, pełna niedowiedzeń i zwrotów akcji opowieść w sam raz dla tych, którzy chcą obejrzeć widowisko w sosie SF o nieco większych ambicjach niż, dajmy na to, Gwiezdne Wojny.


7. Monachium (2005)

Jeden z najlepszych filmów poruszających trudne tematy związane z XX wiekiem tego reżysera. Tym razem Spielberg bierze na warsztat koszmar masakry monachijskich igrzysk olimpijskich z 1972 roku, gdzie żydowscy sportowcy zostali uwięzieni, a następnie zamordowani przez palestyńskich terrorystów. Eric Bana w jednej ze swoich najlepszych ról gra idealistycznego agenta izraelskiego wywiadu, który otrzymał rozkaz dowodzenia tajną grupą odwetową. Oprócz obowiązkowej perfekcji pod względem narracji czy prowadzenia scen akcji, Monachium wyróżnia się bardzo niejednoznacznym ukazaniem stron konfliktu. Koniec końców nie gloryfikuje nikogo, skupiając się na koszmarze cichej bezkompromisowej wojny, która niszczy człowieka od środa, zmuszając go do robienia potwornych rzeczy, tak że na pewnym etapie nie wiadomo, kto jest terrorystą, a kto obrońcą. (SG)


6. Złap mnie, jeśli potrafisz (2002)

O dziwo, jest to jeden z najsłabiej kojarzonych filmów Mistrza Spielberga. A szkoda, bo to rewelacyjnie rozpisana, oparta na faktach historia pewnego młodzieńca, który wskutek złych wzorców w dzieciństwie dopuszcza się coraz poważniejszych wyłudzeń – tak poważnych, że szybko staje się jednym z celów numer jeden FBI. Nie dajcie się zwieść lekkiej formie i rozrywkowemu charakterowi produkcji – to bardzo wartościowa opowieść o pewnym nieszczęśliwym człowieku, który pogubił się w życiu. Warto zwrócić uwagę na to, że Złap mnie, jeśli potrafisz jest bodaj pierwszym filmem, który w pełni pozwolił Di Caprio rozwinąć skrzydła jako niezwykle utalentowany i wszechstronny aktor. Wzorowo partnerują mu stare wygi – Tom Hanks i Christopher Walken. (SG)


5. Park Jurajski (1993)

Historia pokazana w Parku Jurajskim to realizacja jednego z najciekawszych pomysłów kinematografii. Naukowcy, korzystając z osiągnięć technologii pobierają DNA z komara, zatopionego w bursztynie. W ten sposób po milionach lat udaje im się odtworzyć dinozaury. Zamykają je w specjalnym parku rozrywki i pokazują zwiedzającym… Pomysł naukowców okazuje się jednak chybiony – dinozaury nie są takie głupie na jakie wyglądają, a przede wszystkim są wyjątkowo głodne. Jak to u Spielberga bywa – akcja wciąga od pierwszej do ostatniej minuty, krew się leje, a widz bawi się świetnie. Zrealizowana z wielkim rozmachem produkcja to jeden z najsłynniejszych przygodowych filmów SF. Kto jeszcze nie oglądał – naprawdę warto nadrobić! (AB)


4. Szeregowiec Ryan (1998)

Kino wojenne nie byłoby takie samo, gdyby nie ten popisowy film Spielberga. To dzieło będące jednocześnie istnym popisem, jeżeli mówimy o kwestiach technicznych – od prowadzenia kamery, poprzez zdjęcia, aż po montaż scen – jak i niesamowitej warstwie emocjonalnej, spowodowanej wzorowo rozpisanymi postaciami, z których żadna nie jest potencjalnie nieśmiertelna oraz samej niejednoznacznej fabule. W końcu w filmie Spielberga żołnierze idą na dość demonstracyjną i polityczną misję ocalenia jednego, tytułowego szeregowca, ryzykując przy tym życie całego oddziału. Pozycja nie do przeoczenia, niezależnie od tego, jakie gatunku preferujecie najbardziej! (SG)

Znalezione obrazy dla zapytania saving private ryan


3. E.T. (1982)

Ta wzruszająca opowieść o przyjaźni małego chłopca z przybyszem z kosmosu po dziś dzień podbija serca dorosłych i dzieci na całym świecie. Jest to nie tylko jeden z lepszych filmów Spielberga, ale produkcja uznawana za jedną z wielu ważniejszych pozycji w kinematografii w ogóle. Świetna grafika (pamiętajcie, że film ma ponad 30 lat!), muzyka, gra aktorska i scenografia, a scena ze skokiem na rowerku w świetle księżyca zasłużenie przeszła już do historii kina. (AB)


2. Seria Indiana Jones (1981, 1984,  1989, 2008)

Klasyka kina przygodowego. Indiana Jones to rezolutny i odważny profesor historii, który po godzinach dorabia sobie walcząc ze złodziejami kradnącymi bezcenne, historyczne skarby. Jones walczy z nazistami, porywaczami dzieci, a nawet… z kosmitami. Słynny motyw muzyczny Johna Williamsa razem z nieodłącznym biczem i kapeluszem bohatera wywołują sentymentalny uśmiech na twarzy każdego widza. Wartka akcja, zabawne wstawki i wspaniała przygoda tworzą kino, za jakim tęsknimy. Spielberg w duecie z Georgem Lucasem stworzyli prawdziwe arcydzieła. (AB)


1. Lista Schindlera (1993)

Niezwykła, poruszająca historia Oskara Schindlera, który podczas wojny uratował ponad 1100 Żydów. Czarno-białe kadry idealnie pasują do strasznego klimatu getta, podkreślają tragizm holokaustu. Film wzrusza, przeraża i ostrzega przed piekłem, jakie możemy sobie nawzajem zgotować. Świetny pokaz aktorski (na ekranie zobaczycie między innymi Liama Neesona, Ralpha Fiennesa czy… Annę Muchę) uświetnia produkcje. Obok Listy Schindlera nie da się przejść obojętnie. (AB)


Ranking przygotowali:

Szymon Góraj

Agnieszka Bar 


preview

Ilustracja główna: Materiały prasowe – kolaż

Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

filo pisze:

co by nie mówić to jest kozak reżyserii

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?