Advertisement
banner

Na pierwszy rzut oka: 1. sezon Purge

Pierwszy film Noc Oczyszczenia w 2013 roku przyciągnął do produkcji znane nazwiska. W obsadzie zobaczyliśmy Ethana Hawke’a, a na liście producentów Michaela Baya i Jasona Bluma, choć to drugie niespecjalnie dziwi — Blumhouse wspiera mnóstwo dobrych horrorów. Serialowe przedłużenie serii zadebiutowało w zeszłym tygodniu w amerykańskiej telewizji, a my możemy cieszyć się nim na własnych telewizorach dzięki Amazonowi. Jak się zapowiada?

Od początku wiemy, że zobaczymy 10 odcinków, które będą opowiadać o mniej-więcej 12 godzinach z jednej konkretnej czystki. Rozpoczynając odcinek wiemy, że zobaczymy tu przekrój, od tych, którzy kochają tę noc i tych, którzy panicznie się jej boją. Znajdziemy tu zarówno bogaczy, dla których to po prostu zabawa i klasę średnią barykadującą domy na wszystkie możliwe sposoby. Tak samo zresztą twórcy przedstawiają nam to w filmach.

Poznajemy losy kilku grup bohaterów. Mamy byłego wojskowego, który próbuje odnaleźć swoją siostrę przed tym, jak wybrzmi sygnał godziny siódmej. Mamy małżeństwo, które wybiera się na przyjęcie do bogatych, wbrew własnym przekonaniom. Mamy też grupkę korpo-ludków, którzy akurat muszą spędzić noc w biurze, by zdążyć na czas z projektem. Do tego coś na kształt „sekty”, prowadzonej przez Fionę Dourif (Kult Laleczki Chucky).

fot. kadr z serialu Purge

fot. kadr z serialu Purge

Każdy wątek opowiada nam oczywiście szerszą historię, która rozpoczyna się jeszcze przed startem czystki i pierwszych bezkarnych morderstw.

Już w pierwszym odcinku spoglądamy na Purge z różnych perspektyw i to nie tylko osób, które wprowadzone zostały jako główne postacie. Czasem będzie to taksówkarz, wykonujący ostatni tego dnia kurs, czy pracownik placówki publicznej, starający się zabezpieczyć swoich podopiecznych. Długi epizod kończy się chwilę później, niż pomyślimy, że to już koniec. Historia zladuje jednocześnie szybko i wolno. Napakowane akcją sceny sprawiają wrażenie, że spędziliśmy przed telewizorem więcej, niż faktycznie, ale gdy końcówka nieubłaganie się zbliża, chcemy tego więcej, po prostu więcej.

Mnie ten start zdecydowanie przekonał. Nie wypada blado na tle filmów, a długi metraż może nam pokazać jeszcze więcej. Obietnica poznania szerszego uniwersum brzmi kusząco, Ameryka z legalnymi morderstwami (i mnóstwem innych przestępstw) to fascynujący świat. Chociaż oczywiście coś z tyłu głowy puka i pyta „Czy ktoś tego kiedyś nie wprowadzi na serio?”.

W obsadzie serialu znajdują się: Lili Simmons (Ray Donovan), Gabriel Chavarria (Wojna o Planetę Małp), Lee Tergesen (Generation Kill), Jessica Garza (Six), Colin Woodell (The Originals), Hannah Emily Anderson (Jigsaw) oraz Amanda Warren (Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri). Odcinki możecie na bieżąco oglądać w każdą środę na Amazon Prime Video.

Redaktor działu technologie

Horrory? A co to?

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?