303. Bitwa o Anglię liderem polskiego box office

Kino Świat, dystrybutor filmu 303. Bitwa o Anglię, podzielił się informacją o frekwencji na brytyjsko-polskiej produkcji o Dywizjonie 303. Wojenne widowisko z Iwanem Rheonem i Marcinem Dorocińskim zadebiutowało w ostatni weekend i spośród wszystkich filmów przyciągnęło przed ekrany rodzimych kin największą widownię.

17 sierpnia na ekrany kin w całym kraju wszedł 303. Bitwa o Anglię opowiadający niesamowitą historię Dywizjonu 303. Filmowa opowieść o legendarnych polskich lotnikach, którzy stali się najskuteczniejszymi pilotami podczas bitwy o Anglię, znalazła się na szczycie polskiego box office, przyciągając do kin 72 624 widzów. Dystrybutor filmu uznaje wynik za sukces, gdyż w trakcie weekendu panowały spore upały, co zazwyczaj przyczynia się do niższej frekwencji w kinach.

Uzyskana frekwencja daje produkcji drugie miejsce jeśli chodzi o najlepsze otwarcie polskiego filmu w ostatnim półroczu – zaraz po Zimnej wojnie (85 tys. widzów w weekend/123 tys. z pokazami przedpremierowymi). Wynik nie wygląda jednak zbyt okazale biorąc pod uwagę otwarcia filmów historycznych i wojennych na przestrzeni ostatnich lat. 303. Bitwa o Anglię wypada gorzej od takich głośnych dzieł, jak: Wołyń (230 tys.), Miasto 44 (191 tys.), Jack Strong (218 tys), Kamienie na szaniec (105 tys) czy Karbala (98 tys). Warto jednak zaznaczyć, że produkcje te w większości swoje premiery miały w dogodniejszych dla kiniarzy terminach (pierwszy lub czwarty kwartał roku), a film o bitwie o Anglię trafił na ekrany w lato. Produkcja o Dywizjonie Kościuszkowskim poradziła sobie  za to lepiej od Historii Roja (58 tys.) czy Wyklętego (18 tys.)

Źródło: 303. Bitwa o Anglię – recenzja filmu, którego nie da się pomylić

303. bitwa o anglię iwan rheon

fot. Prospect3

O filmie:

Reżyserem filmu jest David Blair – zdobywca nagród BAFTA i Emmy. Za efekty specjalne odpowiada firma Lipsync Post, mająca na swoim koncie pracę przy zagranicznych produkcjach z największymi hollywoodzkimi gwiazdami. Autorem zdjęć do filmu jest Piotr Śliskowski (Generał Nil, Czas Honoru. Powstanie). Film został wyprodukowany przez Michaela Paszko, Matta Whyte’a, Krystiana Kozłowskiego i Roberta Chadaja z firmy Prospect 3.

W głównych rolach wystąpią Marcin Dorociński, gwiazda Gry o tron – Iwan Rheon oraz syn Mela Gibsona – Milo Gibson. Na ekranie pojawią się  również Filip Pławiak, Stefanie Martini, Nicholas Farrel, Krystof Hadek, Adrian Zaremba, Radosław Kaim, Sławomir Doliniec, Damian Dudkiewicz, Rafał Ferenc, Sławomir Doliniec, Kamil Lipka.

Zobacz również: TOP 50 – Najlepsze filmy wojenne w historii!

303. Bitwa o Anglię wejdzie do brytyjskich kin pod tytułem Hurricane. Film na Wyspach trafi  7 września jednocześnie do kin i serwisu VOD Rakuten TV.

31 sierpnia zaś w kinach pojawi się Dywizjon 303. Historia prawdziwa, drugi film o polskich pilotach myśliwców walczących podczas Bitwy o Anglię.

Źródło: Kino Świat / ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Zastępca redaktora naczelnego

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?