Smarzowski o filmie Kler: „Jest dużo bardziej poważny niż zwiastun”

Kino Świat, kinowy dystrybutor filmu Kler, umieścił w sieci nowy materiał, w którym o motywacjach, odbiorze wśród księży oraz problemach przy produkcji wypowiada się sam reżyser Wojciech Smarzowski.

Reżyser głośnego Wołynia podkreśla, że tworzy kino zaangażowane i oczekuje, że jego dzieło sprowokuje widzów do refleksji:

Zawsze robię filmy, po których spodziewam się jakiejś debaty, nie interesuje mnie opowiadanie błahych historii.

Smarzowski zaznacza, że nie chciał wypowiadać się na temat wiary, tylko ludzi i ich słabości:

Pokazałem Kler kilkunastu księżom – powiedzieli mi, że ten film nie dotyka wiary. To moje duże osiągnięcie. Kler opowiada o wszystkich grzechach, z których trzy wektory wybijają się najbardziej, mianowicie: dążenie do władzy, żądza i chciwość.

Filmowiec zdradził również, że miał problemy z realizacją swojego filmu w Polsce i musiał przenieść plan zdjęciowy do Czech.

W trakcie kręcenia filmu nie odczuwałem presji wiadomych środowisk. Natomiast w trakcie przygotowania do filmu, to szybko okazało się, że musimy mieć zdjęcia wyjazdowe, zagraniczne. Kręciliśmy w Czechach, ponieważ, w Polsce nikt nas nie chciał wpuścić do kościoła.

Reżyser uspokoił również wszystkich, którzy po zwiastunie obawiali się, że Kler będzie komedią.

Film jest dużo bardziej poważny niż zwiastun. Oczywiście nie brakuje w nim scen lżejszych. One służą temu, by widz przez tę historię przejść i przetrzymać ten film.

Materiał z całością wywodu Wojciecha Smarzowskiego możecie obejrzeć poniżej.

Kler to siódmy film pełnometrażowy w filmografii Wojciecha Smarzowskiego.  Będzie to obraz kościoła katolickiego jako instytucji oglądanej „od strony zakrystii”, rzucający światło na tematy niewygodne, trudne, często przemilczane, ale też poruszające. Wszystko to ukazane zostało przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce.

Zobacz również: Początki Arnolda Schwarzeneggera. Zobacz zwiastun filmu Bigger!

W rolach głównych pojawią się: Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak oraz – po raz pierwszy u Smarzowskiego – Janusz Gajos. W doskonałej, pełnej gwiazd obsadzie znaleźli się także m.in.: Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar i Izabela Kuna.

Kler premierowo zostanie pokazany podczas trwającego obecnie 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Do kin wejdzie już 27 września.

Czy pójdziesz do kina na film Kler?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Źródło: informacja prasowa / ilustracja wprowadzenia: fot. Bartosz Mrozowski

Redaktor

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

betterlive pisze:

cieszę się że ten fim powstał. Nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo polskie społeczeństwo od wieków jest zakładnikiiem kościoła katolickiego i jaką wysoką cenę płacimy od dziecka.

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?