Powstała petycja za wycofaniem Oscarowej nominacji dla Pokotu

Ogłoszenie przez PISF w pierwszej połowie września Pokotu Agnieszki Holland polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego spotkało się w Polsce z mieszanym odbiorem. Kilka tygodni po decyzji komisji członkowie Stowarzyszenia im. Biskupa Kajetana Sołtyka oraz Klubu Magna Polonia Ziemia Kłodzka postanowili zadziałać w tej sprawie, wystosowując internetową petycję Powstrzymaj skandaliczną nominację do Oscara adresowaną do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Glińskiego, i żądając w niej, aby wycofano Pokot z rywalizacji i zastąpiono go Wołyniem Wojciecha Smarzowskiego. Twórcy petycji domagają się również odwołania obecnej Dyrektor PISF Magdaleny Sroki, co według dzisiejszych nieoficjalnych doniesień medialnych już nastąpiło.

9 września Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Pawła Pawlikowskiego uzasadniała swój wybór następująco:

Pokot to uniwersalna, bardzo starannie zrealizowana opowieść niewątpliwie poszerzająca pole naszej wrażliwości. Ten gatunkowy patchwork jest niezwykle aktualny i sprawia, że wciąż warto zadawać podstawowe pytania. To film o tym, czy warto zawalczyć o dobro tego, co nas otacza, o przyrodę i słabszych od nas. Pokot to obraz z mocnym przesłaniem, w dodatku będący ważnym kobiecym głosem, a twórczość kobiet jest coraz szerzej obecna w kinie światowym ostatnich lat.

Argumenty te kompletnie nie trafiły do  Stowarzyszenia im. Biskupa Kajetana Sołtyka oraz Klubu Magna Polonia Ziemia Kłodzka. Odwołujący się do tradycji katolicko-narodowej wnioskodawcy krytykują tę decyzję pisząc: Promowanie filmu Pokot przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest skandalem, kompromituje państwowy Urząd i podważa dobry wizerunek Polski w świecie”. Tezę tą uzasadniają tym, że Pokot „jest obrazem w swoim przekazie i narracji antypolskim, antykatolickim, fałszuje obraz polskiej prowincji oraz piętnuje polską wielowiekową tradycję związaną z kulturą materialną i obyczajem dworu szlacheckiego poprzez negatywny obraz polskich myśliwych oraz duchownych katolickich. Z pełną treścią petycji zapoznać można się TUTAJW momencie publikacji tekstu poparcia dokonało 3 219 osób.

Zobacz również: Tymczasem w Rosji – środowiska prawosławne chcą zablokować film o kochance Cara Mikołaja II 

petycja pokot oscary nominacja polski kandydat 2018

Pokot został nagrodzony na Berlinale Srebrnym Niedźwiedziem, a za najlepszą reżyserię Agnieszka Holland otrzymała na Festiwalu w Gdyni Złotego Lwa. Film oparto na bestsellerowej powieści Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych. W filmie zagrali m.in.: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Andrzej Grabowski, Tomasz Kot, Katarzyna Herman, Patricia Volny, Miroslav Krobot, Marcin Bosak i Andrzej Konopka.

Źródło: citizengo.pl / ilustracja wprowadzenia: Robert Pałka/Next Film

Zastępca redaktora naczelnego

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?