Hurricane – plakat i szczegółowy opis fabuły filmu o Dywizjonie 303

Wraz z pierwszym zwiastunem wojennego filmu Hurricane pojawił się obszerniejszy opis fabuły oraz oficjalny plakat anglojęzycznej produkcji o złożonym głównie z Polaków Dywizjonie 303, który uznawany jest za najskuteczniejszą jednostkę myśliwską Aliantów w czasie Bitwy o Anglię.

Do niedawna na stronie brytyjskiego dystrybutora Kaleidoscope Film Distribution widniał krótki zarys, z którego mogliśmy dowiedzieć się, że Hurricane to „prawdziwa i poruszająca historia polskich pilotów biorących udział w Bitwie o Anglię, którzy walczyli o swój kraj nad obcą ziemią”. Najnowszy opis informuje, że centralną postacią filmu będzie Jan Zumbach, w którego wciela się znany z Gry o Tron Iwan Rheon, a całość będzie stanowiła hołd dla pilotów oraz przedstawi wpływ nieustannej walki oraz rozgrywek politycznych na psychikę postaci.

Historia polskich lotników, którzy odnaleźli siebie walcząc o wolność swojego kraju na obcych przestworzach. Widziana oczyma Jana Zumbacha, asa przestworzy i awanturnika, opowiada jak Polacy, rozrzuceni po całej Europie przez niemiecką machinę wojenną, odnajdują ostateczne pole bitwy.

Pilotując Hurricane’y dla RAFu nad Brytanią stają się kluczowym elementem legendy o „Nielicznych” [przyp.red. nawiązanie do słynnego cytatu Churchilla: „Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”]. Rzucając wyzwanie potędze Luftwaffe wierzyli, że uratowanie Wielkiej Brytanii przed nazistowską inwazją pozwoli utrzymać marzenie o wolnej Polsce. W morderczej walce nad Anglią latem 1940 roku swoją nieustępliwością oraz umiejętnościami zdobyli uznanie całego narodu Brytyjskiego. Walki powietrzne przeciwko lepszym niemieckim myśliwcom kosztowały życie wielu pilotów.

Nieustanny ciąg gladiatorskiej walki negatywnie wpływał na psychikę walczących. Kiedy wojna zbliża się ku końcowi Zumbach odkrywa, że miano najlepszych w RAFie jest tylko pozornym zwycięstwem Polaków.

Hurricane przedstawia jak cyniczne polityczne rozgrywki mogą zniszczyć  nadzieję, odrzeć z godności i zaprowadzić w mroczne miejsce nawet ludzi znajdujących się momencie chwały.

Zobacz również: Hurricane – zwiastun brytyjskiego filmu o Dywizjonie 303

Na plakacie filmu widzimy zaś odwróconego plecami Jana Zumbacha, który stojąc na wojennym pogorzelisku wpatruje się w powietrzne walki podczas Bitwy o Anglię.

hurricane plakat brytyjski uk poster dywizjon303

Zobacz również: Dunkierka odpadnie z Oscarowego wyścigu przez obrońców praw człowieka?

Obok Iwana Rheona w brytyjskim filmie zobaczymy Marcina Dorocińskiego, który wcieli się w postać Witolda Urbanowicza. Ponadto w Hurricane wystąpi syn Mela GIbsona, Milo Gibson, który wystąpi jako pułkownik J. Kent oraz Filip Pławiak, Krystoff Hadek i Stefanie Martini. Za reżyserię odpowiada dwukrotny zdobywca nagrody BAFTA David Blair (Tess D’Ubervilles, Oskarżeni, The Messenger).

Dorociński Rheon Gibson Hurricane Dywizjon 303 film 2018 obsada

Dokładna data premiery nie jest obecnie znana, lecz film ma trafić do kin na przełomie 2018 i 2019 roku.

Ilustracja wprowadzenia: kadr z trailera Hurricane (youtube.com)

Zastępca redaktora naczelnego

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/moviesroom/moviesroom.dkonto.pl/public_html/wp-content/themes/moviesroom/single.php on line 209

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?