Solid Gold wycofany z Festiwalu w Gdyni. Spór z TVP o kształt filmu!

Akson Studio, producent filmu Solid Gold, wycofał obraz z konkursu głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Powodem tej decyzji jest spór o ostateczny kształt produkcji z koproducentem TVP. Wszystkie zaplanowane seanse zostały odwołane, a widzowie otrzymają zwrot za zakupione bilety.

Z oświadczeń producenta Akson Studio oraz reżysera Jacka Bromskiego wynika, iż powodem decyzji o wycofaniu thrillera jest brak porozumienia w sprawie ostatecznej wizji filmu z TVP, koproducentem oraz dystrybutorem Solid Gold.

Zobacz również: Proceder – recenzja filmowej biografii Tomasza Chady (44. FPFF)

Na Facebooku Akson Studio czytamy:

Informujemy, że w związku z nieprzyjęciem ostatecznego kształtu filmu„ Solid Gold” w reżyserii Jacka Bromskiego przez Telewizję Polską S.A., koproducenta, Akson Studio z powodów formalnych wynikających z umowy koprodukcyjnej z TVP S.A. wycofał film z Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wszystkie planowane pokazy tego filmu w ramach 44. FPFF zostają odwołane.

soldi gold festiwal w gdyni

fot. facebook.com/AksonStudio

Sam reżyser w oświadczeniu przypomina również o dziennikarskich rewelacjach sprzed kilku tygodni, iż powiązane z obecnym rządem obecne władze TVP chcą przy najbliższej kampanii wyborczej wykorzystać film inspirowany aferą Amber Gold do celów politycznych, a wycofanie Solid Gold z festiwalu ma być jednym z elementów presji państwowej telewizji na twórców produkcji.

Zobacz również: Film Solid Gold będzie orężem wyborczym PiSu? Jest oświadczenie producenta

Z ogromnym zaskoczeniem przyjąłem informację o wycofaniu mojego filmu z Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni  na wniosek koproducenta filmu TVP SA, skierowany do dyrekcji Festiwalu.

Dziwi mnie to tym bardziej, że przedstawiciel TVP SA uczestniczył w selekcji filmów na posiedzeniu Komitetu Organizacyjnego w dniu 9 lipca 2019, głosując  za przyjęciem Solid Gold do Konkursu Głównego.

Rozumiem, że skoro nie wyraziłem i nadal nie wyrażam zgody na przemontowanie filmu i jego propagandowe wykorzystanie przed wyborami, TVP SA wywarło nacisk na producenta filmu, aby wycofać mój film ze wszystkich zaplanowanych pokazów festiwalowych, także z tych, na które bilety zostały już sprzedane. Bardzo żałuję, że festiwalowa publiczność nie będzie mogła zobaczyć filmu w nieocenzurowanej wersji.

Solid Gold film tvp

fot. Olaf Tryzna

Z opisu filmu na stronie festiwalu w Gdyni można przeczytać, iż Solid Gold to historia młodej policjantki, która osiem lat po traumatycznym przeżyciach, na prośbę byłego szefa wraca do policji, aby wziąć udział w dochodzeniu w sprawie biznesowo-politycznych powiązań na Pomorzu. Grupa ma za zadanie rozpracować przestępców zajmujących się budowaniem piramidy finansowej o ogromnym zasięgu. W obsadzie filmu znajdują się słynne postaci polskiego kina: Janusz Gajos, Andrzej Seweryn, Marta Nieradkiewicz, Olgierd Lukaszewicz, Danuta Stenka, Piotr Stramowski, Mateusz Kościukiewicz, Krzysztof Stroiński, Artur Żmijewski, Ewa Kasprzyk, Marcin Czarnik oraz wokalista Maciej Maleńczuk.

Zobacz również: Piłsudski – recenzja filmu o najsłynniejszym Marszałku Polski

Do regularnej dystrybucji Solid Gold ma trafić w połowie października.

Źródło: facebook.com/AksonStudio / ilustracja wprowadzenia: fot. Olaf Tryzna

Zastępca redaktora naczelnego

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?