Netflix krytykowany za „wybielenie” postaci w serialu Przeznaczenie: Saga Winx

Netflix wypuścił ostatnio zwiastun serialu Przeznaczenie: Saga Winx, czyli aktorskiej wersji popularnej kreskówki Klub Winx. Fani oryginału nie przyjęli zbyt dobrze zapowiedzi nowej produkcji streamingowego giganta. Produkcja fantasy znalazła się w ogniu krytyki ze względu na decyzje castingowe zmieniające rasę i oryginalny wygląd czarodziejek.

Klub Winx to wciąż emitowany włoski serial animowany, który tworzony jest przez telewizję Rai i Nickleodeon. Jego bohaterkami jest sześć uczennic szkoły magii: Bloom, Stella, Flora, Musa, Layla/Aisha i Tecna. W adaptacji Netflixa okrojono ich skład do pięciu, gdyż usunięto postać Tecny, ale nie to najbardziej wzburzyło fanów oryginału. Ci najmocniej krytykują serwis Reeda Hastingsa za to, że dokonano tzw. whitewashingu, czyli zmiany rasy postaci na białą. Sytuacja ta ma mieć miejsce w przypadku czarodziejek Flory i Musy, czyli bohaterek pochodzenia latynoamerykańskiego i azjatyckiego. Warto jednak nadmienić, że postaci Flory w serialu  także nie ma, a przypisywana do tej roli aktorka wciela się w zupełnie nową bohaterkę o imieniu Terra, co nie zmienia jednak faktu, że w w przeciwieństwie do animacji, w obsadzie brakuje postaci o wschodnioazjatyckich korzeniach.

Zobacz również: NETFLIX QUIZ. Jak dobrze znasz filmy i seriale z listopada 2020?

Poniżej przedstawiamy jedne z wielu wpisów z serwisu Twitter, które komentują zmniejszenie różnorodności etnicznej w obsadzie serialu Przeznaczenie: Saga Winx.

Przeznaczenie: Saga Winx to według oficjalnego opisu opowieść o dojrzewaniu, w której śledzimy losy pięciu czarodziejek z Alfei: szkoły magii z internatem w Innoświecie. Uczą się tam panować nad swoimi magicznymi mocami, a między zajęciami przeżywają pierwsze miłości, poznają smak rywalizacji oraz walczą z potworami, które zagrażają ich istnieniu.

Zobacz również: Najlepsze seriale Netflix 2020! Ranking aktualizowany!

W głównych rolach pojawią się: Abigail Cowen (Bloom), Hannah van der Westhuysen (Stella), Precious Mustapha (Aisha), Elisha Applebaum (Musa), Sadie Soverall (Beatrix), Eliot Salt (Terra). Twórcą serialu jest Brian Young (Pamiętniki wampirów).

Premiera na Netflix zaplanowana została na 22 stycznia 2021 roku. Pierwszy sezon liczyć będzie 6 odcinków.


Źródło: independent.co.uk / ilustracja wprowadzenia: kadr ze zwiastuna serialu Przeznaczenie: Saga Winx

Zastępca redaktora naczelnego

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?