Powstała petycja w sprawie castingu i domniemanego koloru skóry Ciri w serialu Wiedźmin

Od kilkudziesięciu godzin fani Wiedźmina żyją ogłoszeniem castingowym, w którym przeczytać można, że do roli Ciri poszukiwane są wyłącznie aktorki pochodzące z mniejszości etnicznych. W ramach sprzeciwu stworzono nawet internetową petycję.

W serwisie Change.org pojawiła się petycja zaadresowana do serwisu Netflix oraz showrunnerki serialu Lauren Schmidt Hissrich. Sprzeciwia się ona domniemanemu castingowi do roli Ciri, który ma dyskryminować  aktorki o białym kolorze skóry. Jak tłumaczą autorzy, chcą jedynie, by o wygraniu roli lwiątka z Cintry decydowały umiejętności aktorskie, a nie pochodzenie etniczne. Podobnie myśli coraz więcej osób, gdyż z każdą minutą przybywa osób podpisujących petycję, a w chwili publikacji tekstu poparło ją ponad cztery tysiące osób. Bardzo prawdopodobne jest, że w chwili, gdy czytacie newsa, to wymagana liczba podpisów została już osiągnięta. Z pełnym tekstem petycji kierowanej do twórców Wiedźmina możecie zapoznać się TUTAJ.

Ciri BAME netflix petycja

fot. zrzut ekranu z change.org

Zobacz również: Czy Fantastyczne zwierzęta 2 będą mogły oglądać dzieci? Znamy kategorię wiekową Zbrodni Grindelwalda!

Przypomnijmy przyczynę zamieszania. Otóż na stronie brytyjskiego National Youth Theatre odnaleziono ogłoszenie castingowe do serialu Wiedźmin, w którego opisie zaznaczono, że do roli Ciri poszukiwane są młode aktorki z grupy BAME. Skrót ten rozwija się jako Black, Asian and Minority Ethnic i pochodzi od brytyjskiego określenia używanego do wskazywania członków wszystkich grup etnicznych poza białą. Jeśli treść komunikatu jest prawdziwa, to oznacza, że w serialu Netfliksa możemy zobaczyć wygląd bohaterki odchodzący od oryginalnego. Postać Ciri kojarzy się z dziewczynką, a później kobietą o szarych włosach i bladej cerze. Taki wizerunek postaci utrwalił w popkulturze polski serial czy gry komputerowe stworzone przez CD Projekt RED. W powieściach Sapkowski nie pisał wprost o kolorze skóry lwiątka z Cintry, ale opisywał ją jako osobę o jasnych, mysiopopielatych włosach oraz zielonych oczach.

ciri i geral wiedźmin

fot. zrzut ekranu z youtube.com

Pierwszy sezon liczyć będzie osiem odcinków i na platformie streamingowej Netflix zadebiutuje w 2019 roku. Zdjęcia do Wiedźmina mają rozpocząć się 18 października i potrwają do końca maja 2019 roku.

Źródło: change.org / ilustracja wprowadzenia: kadr z youtube

Zastępca redaktora naczelnego

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Więcej informacji o
, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?