Green Book – Ciekawostki

 • Kris Bowers, który w filmie odpowiedzialny był za muzykę, był także dublerem Mahershala Ali.
 • W scenach spotkań rodziny Vallelonga prawdziwi członkowie rodziny Tony’ego i Dolores wcielają się w większość krewnych bohaterów.
 •  Tony Lip, pierwowzór postaci z Green Book, pojawił się w kilku filmach Martina Scorsese.
 • Przyjaźń pomiędzy Donem Shirleyem a Tonym Lipem trwała ponad 50 lat. Po dwumiesięcznej pierwszej podróży duet wyruszył w trasę trwającą około roku. Muzyk poprosił Tony’ego Lip’a, by został jego kierowcą i ochroniarzem podczas europejskiej trasy, ale Włoch odmówił, ponieważ nie chciał ponownie rozstawać się z rodziną. Obaj mężczyźni zmarli w 2013 r., w odstępie 3 miesięcy. Dla Vallelonga Don Shirley był przyjacielem rodziny.
 • Tytuł filmu odnosi się do „Zielonej książki dla czarnych kierowców”, zwanej także „Zieloną księgą Murzyńskich podróżników”. Opublikowany w latach 1936-1966 przewodnik pomagał podróżującym Afroamerykanom znaleźć kwatery, restauracje i inne firmy, w których mogli się czuć bezpiecznie.

Fot: Weser Kurier

Zobacz również: Oscary 2019 – oto nominowani!

 • Piosenka, którą Tony śpiewa, gdy wraca do domu jest Tu Scendi Dalle Stelle, tradycyjna włoska kolęda.
 • Po premierze filmu rodzina Shirley podważyła wiarygodność filmu, twierdząc, że Tony i Doc nie byli przyjaciółmi; że ich powiązanie było „relacją pracodawca-pracownik”. W styczniu 2019 roku opublikowane zostały nagrania dźwiękowe wywiadu z Donem Shirleyem. Oto fragmenty wypowiedzi Dona: „Zaufałem mu bezwarunkowo (…)Widzisz… Tony nie był tylko moim kierowcą, nigdy nie mieliśmy relacji pracodawca / pracownik. Nie skupiaj się na tym, moje życie jest w rękach tego mężczyzny! (…)Więc musisz być dla niego miły.”
 • Viggo Mortensen był pierwszym wyborem Petera Farrelly’ego do roli Tony’ego Lipa. Reżyser przesłał mu scenariusz bez przekonania, ponieważ nie wierzył w zaangażowanie aktora. Ten ostatni natychmiast zachwycił się rolą i przyjął ją kilku tygodniach strachu, że nie zdążył. Następnie opuścił Hiszpanię, gdzie mieszka, aby udać się do Nowego Jorku, gdzie spotkał rodzinę Vallelonga.
 • Mahershala Ali twierdzi, że Viggo Mortensen w trakcie swojego pierwszego obiadu na planie, tuż po tym gdy przejrzał scenariusz, z podnieceniem przedstawił Peterowi Farelly swój wybór szlachetnych kamieni (m.in. jadeitów). Reżyser użył tego kamienia w filmie.
 • Zgodnie z sugestią Viggo Mortensena, film nie ma podstawowych początkowych elementów m.in. kadru z tytułem . Przeszkadza to widzom w akcji i sprawia, że zapominają, że oglądają film.

Fot: Variety

 • To pierwszy dramat Petera Farrelly’a po latach kręcenia komedii. Mahershala Ali określił reżysera mianem „debiutanta filmowego z 25-letnim doświadczeniem”.
 • Peter Farrelly twierdzi, że Viggo Mortensen jest do tego stopnia perfekcjonistą, że trzykrotnie nalegał na powtórzenie sceny z mlekiem, ponieważ nie był zadowolony ze sposobu, w jaki trzymał butelkę.
 • Pomimo tego, że film kręcono w Luizjanie, sceny zimowych burz były prawdziwe. Viggo Mortensen przekonał Petera Farrelly’a i całą filmową ekipę, by poświęcili więcej czasu i wykorzystali warunki atmosferyczne. Ku ich zdziwieniu, śnieg wciąż spadał i gromadził się. Ekipa spędziła wiele godzin na planie i później odwołali z tego powodu zdjęcia w Minnesocie.
 • Nick Vallelonga twierdzi, że spędził wiele chwil na planie we łzach, ponieważ postacie sportretowane przez aktorów były tak żywe, że przypominały mu ojca i jego przyjaciela.
 • Wiedząc, że pewnego dnia powstanie film opowiadający historię Dona Shirleya i jego ojca, Nick Vallelonga poprosił Dona, by ponownie opowiedział mu, co się stało podczas filmowych wywiadów. Przeprowadził też długą rozmowę z Shirley. Jego notatki, ale także wspomnienia ojca, takie jak fotografie, broszury, pocztówki, a nawet mapa drogowa użyta podczas ich podróży, wpłynęły na końcowy obraz scenariusza.

Fot: Materiały promocyjne filmu Green Book

Zobacz również: Viggo Mortensen doradza obsadzie serialowego Władcy Pierścieni

 • Według Nicka Vallelonga, aktor Johnny Williams, który grał Fata Paulie (który rywalizuje z Tonym w konkursie na hot doga), faktycznie zjadł hot dogi z Tonym Lipem. Skończyło się na skonsumowaniu 15 przez znanego aktora.
 • Scena z pizzą inspirowana jest w życiem Tony’ego: Nick Vallelonga powiedział, że Tony Lip zamawiał całą, nieutwardzoną pizzę, składał ją i jadł. Po usłyszeniu anegdoty Viggo Mortensen nalegał, aby spróbować dopasować ją do filmu. Peter Farrelly zaprotestował, uważając, że było już wystarczająco zabawnych scenek jedzenia, ale zgodził się spróbować. Gdy ekipa filmowa wybuchnęła śmiechem, reżyser zgodził się dodać scenę.
 • Fragment utworu fortepianowego, który prezentuje Doktor w barze, to Etiuda Chopina op. 25 nr 11 „Zimowy wiatr”. Jest uważana za jeden z najtrudniejszych utworów do zagrania na całym świecie.
 • Jedynym na ekranie napojem, którego Tony nie wypija jednym haustem, jest soda KFC.
 • Viggo Mortensen przytył 20 funtów do roli Tony’ego Lipa. Objadał się włoską kuchnią, głównie pizzą i makaronami. Jego technika, której nie zaleca, ponieważ szkodzi zdrowiu, polegała na zjadaniu obfitych posiłków z jednym lub większą ilością deserów tuż przed pójściem spać. Aktor przyznaje, że utrata tych kilogramów była o wiele trudniejsza i mniej zabawna.

Ilustracja wprowadzenia: Materiały prasowe

Redaktor

Interesuję się literaturą i filmem. Sięgam po różnorodne gatunki, najczęściej po skandynawskie kryminały (Kurt Wallander, Harry Hole). Fanka Harry'ego Pottera i Sherlocka Holmesa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/moviesroom/moviesroom.dkonto.pl/public_html/wp-content/themes/moviesroom/single.php on line 209

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?