the old guard background Advertisement

TOP 10 – najlepsze mało znane filmy o podróżach w czasie

Każdy z Was pewnie nie raz już spotkał się z filmem, w którym przewinął się motyw podróży w czasie. Wśród klasyków gatunku jest trylogia Powrót do Przyszłości, Wehikuł Czasu, Donnie Darko, Terminator, czy Dwanaście Małp.

Nie wszystkie filmy na poniższej liście to takie czyste science-fiction, jakiego można by się spodziewać po tym motywie. Część to dokładnie to, czego spodziewacie się pod hasłem „film o podróżach w czasie” i choć może na pierwszy rzut oka nie brzmi zbyt kusząco, to mocno zyskują przy bliższym spotkaniu. I choć wiem, że podróże w czasie zazwyczaj wymagają efektów specjalnych, a produkcje o mniejszym budżecie często kuleją, to tutaj nic Was nie powinno za bardzo razić. Ba, spora część nawet nie potrzebuje efektów specjalnych.

Gotowi?


10. Czas na miłość (About Time)

Komedia romantyczna z Domhnallem Gleesonem w roli głównej, przeurocza opowieść, w której podróż w czasie jest może i spoilerem, ale takim, który zobaczymy już w oficjalnym zwiastunie do tego filmu. Przyjemna historia, która spodoba się również i tym, którzy po komedie romantyczne nie sięgają.

about time


9. Na własne ryzyko (Safety not guaranteed)

Ogłoszenie w gazecie: ktoś pozna kogoś do wspólnej podróży w czasie. Chętny powinien zaopatrzyć się w broń, a zapłatę otrzyma po powrocie. Bezpieczeństwo nie jest gwarantowane. I nie, to nie jest żart. Dziennikarz z dwójką asystentów odpowiadają na ogłoszenie, którego autorem jest lekko zdziwaczały facet. Dużo gada, mało robi i w pewnym momencie zarówno widzowie, jak i bohaterowie, zaczynają wątpić w istnienie i sprawność maszyny do podróży w czasie.

safety not guaranteed


8. Paradox

Młody zespół naukowców buduje maszynę czasu, w ramach testów, jeden z członków zespołu wskakuje w maszynę i przenosi się o godzinę do przodu. Obraz, jaki zastaje na miejscu, jest… co najmniej niespodziewany. Odkrywamy więc krok po kroku, co się działo przez tę brakujące 60 minut. A działo się dużo.

Zdecydowanie mniej mamy tutaj samego tworzenia machiny. Mamy konsekwencje i trochę politycznej gry.

paradox


7. Sound of my voice

Para filmowców postanawia zrobić reportaż o dziwnej sekcie. Jego przewodnicząca, Maggie (grana przez Brit Marling, znaną z The OA), twierdzi, że podróżuje w czasie i przybyła tu z roku 2054. Peter i Lorna planują dołączyć do kultu i od środka dotrzeć do szczegółów sprawy. Z zamontowaną w okularach Petera kamerą wybierają się na pierwsze spotkanie… Próbują z całych sił być sceptyczni, jednak jedno z nich się wyłamuje. Wsiąkają w kult, przychodzą na kolejne spotkania. W widzach ziarnko niepewności jest prawie do samego końca.

sound of my voice


6. Projekt Almanach: Witajcie we wczoraj

David jest ambitnym nastolatkiem, który planuje studiować na MIT. Znajduje on w domu plany wehikułu czasu, który kiedyś zaprojektował jego ojciec. Wraz z przyjaciółmi odtwarza maszynę i testuje ją – działa. Do czego grupa nastolatków może używać wehikułu czasu? Dość szybko okazuje się, że jak zwykle, do popsucia przyszłości i teraźniejszości.

Film z ogromnum potencjałem, trochę kulał w realizacji, gdy kamera w stylu „found footage” potrafiła przyprawić o zawroty głowy. Jest to jednak coś świeżego w gatunku, nie aż tak oczywiste i oklepany, jak można by się spodziewać.

project almanach


5. Biegnij Lola, biegnij (Run Lola, run)

Film Toma Tykwera (Altas Chmur, Pachnidło), którego akcja dzieje się w Berlinie. Manni, chłopak głównej bohaterki, pracuje dla handlarza samochodów. Gubi w metrze sto tysięcy marek, które za 20 minut musi oddać szefowi. Ojciec Loli jest dyrektorem banku, a dziewczyna ma tylko niewiele ponad kwadrans, by uratować życie swojemu ojcu. Uda się? Po nieudanej próbie licznik się resetuje i Lola dostaje kolejne 20 minut na sprawdzenie innego podejścia.

Sam realizacja filmu jest ciekawa, gdyż trochę przypomina on teledysk – składa się z klasycznych ujęć i rysunkowych wstawek.

run lola run


4. Przeznaczenie (Predestination)

Wątek startowy przypomnieć może Raport Mniejszości. Tajna agencja rządowa wysyła swoich agentów, żeby powstrzymywali większe przestępstwa. W jednego z tych agentów wciela się Ethan Hawke, główna postać tej historii. Podczas wizyty z barze poznaje on Johna, który opowiada mu fascynującą, choć strasznie smutną historię swojego życia. Jak połączą się ich życia? Trzeba to zobaczyć.

predestination


3. Synchronicity

Trzech gości buduje tunel podprzestrzenny w kontinuum czasoprzestrzennym, czyli mówiąc po ludzku maszynę czasu. Całość eksperymentu zasilana jest przez M.R.D., radioizotop uranu, yellowcake. W przypadku porażki w najlepszym scenariuszu nastąpi tylko przeciek promieniowania, w najgorszym… wszechświat zapadnie się sam w sobie, o czym mówi nam główny bohater – Jim Beale.

Przychodzi moment próby, a naukowcy mają poważne wątpliwości, czy się ona powiodla. Przeglądając taśmy, na których rejestrowali przebieg eksperymentu, zauważają jak coś wychodzi z maszyny…

Synchronicity


2. Migawka z przyszłości (Time Lapse)

Troje przyjaciół, dwóch mężczyzn i kobieta. Mieszkają w małym mieszkaniu z wielkim oknem w stronę sąsiada. Pewnego dnia zaglądają do niego do domu i widzą dziwną ogromną maszynę, która robi im zdjęcia… następnego dnia. Wykorzystują oni więc maszynę, żeby zarobić trochę pieniędzy, ale jak to zazwyczaj bywa, nie zobaczymy tu happy endu. Sam film jest klimatyczny, brak w nim znanych twarzy, ale to w niczym nie przeszkadza. Time Lapse spodoba się wszystkim fanom filmów, które nie tyle trzymają w napięciu, co intrygują i tym właśnie przyciągają widzów.

time lapse


1. Kod nieśmiertelności (Source code)

Jake Gyllenhaal i Vera Farmiga w intrygującym filmie akcji. Mamy jadący pociąg, biznesmena z koleżanką. On nie wie, gdzie jest. Kilka minut później pociąg wybucha, a cała sekwencja zaczyna się znowu. Każdy szczegół jest taki sam, ta sama szturchnięta osoba, wylana kawa i dokładnie w tej samej chwili konduktor prosi podróżnych o bilety. Kapitan Colter (Gyllenhaal) musi odnaleźć bombę korzystając z nieswojego ciała, w tej zapętlonej scenie.

source code

Które filmy z motywem podróży w czasie podobały Wam się najbardziej? Czegoś według Was na liście zabrakło?

Ilustracja wprowadzenia: kadr z filmu Przeznaczenie

Redaktor działu technologie

Horrory? A co to?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Klaudek pisze:

Jak chce ktoś obejżeć serio konkretyny i romantyczny film to Polecam

” O północy w paryżu ” Film jak dlamnie bomba !!

Krzychu pisze:

A gdzie film ” Wehikuł czasu” z 2002r. Polecam 😀

Dupcad pisze:

We wstępie do artykułu

OLEK pisze:

Brakuje „I uderzył grom”.

Aga pisze:

Jak dla mnie, brakuje tu „Domu nad jeziorem”. Super film: w tle motyw podróży w czasie, super opisana historia romantyczna z Sandrą Bullock.

Edyta pisze:

Chyba jednego z najlepszych – „Efekt motyla”

34466457 pisze:

Szukam filmu gdzie dwoje zakochanych musi uciekać. Nie pamiętam szczegółów, tyle tylko, że aby się przenieść bohater musiał zderzyć się z samym sobą z danego czasu, a gdy przechodził i pojawiał się w nowym miejscu był cały odrętwiały i upadał. Tylko tyle pamiętam, ale bardzo mi zależy. Z góry dziękuję za pomoc.

Klaudia pisze:

„Zaklęci w czasie”

drdanus pisze:

„13 piętro”

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?