Co obejrzeć po: Gambit królowej. Filmy i seriale podobne do produkcji o genialnej szachistce

Gambit królowej z Anyą Taylor-Joy w roli głównej to jeden z największych hitów platformy Netflix ostatnich miesięcy. Z pewnością jednak nie ma żadnego powodu, by ta bazująca na powieści Waltera Tevisa historia doczekała się kolejnego sezonu. Dla tych, którym brakuje produkcji w tych klimatach, nie powinno być większym problemem znalezienie czegoś podobnego. Przedstawiamy kilka co ciekawszych propozycji, mających sporo wspólnego z Gambitem pod różnymi względami – od podobnej dyscypliny sportu aż po postacie i poruszanie tematyki związanej z geniuszami oraz wybitnymi osobowościami mającymi problemy ze sobą. Zapraszamy do artykułu, w którym znajdziesz filmy i seriale podobne do Gambit królowej.


SERIALE PODOBNE DO GAMBIT KRÓLOWEJ

Piękny umysł

Zacznijmy od klasyki, będącej oczywistym wzorem nie tylko dla Gambitu królowej, ale i lwiej części produkcji traktujących o wybitnych osobowościach. Nawet sam pomysł wizualizowania sobie pewnych wzorów przez matematycznego geniusza Johna Nasha jest dość podobny do późniejszych scen, w których nasza szachistka toczy w głowie szachowe pojedynki. Znakomite, przełomowe pod wieloma względami dzieło Rona Howarda z wybitną rolą Russella Crowe’a.

Pionek

Wracamy do świata szachistów, a także okresu zimnej wojny i wyścigu zbrojeń Rosji i USA praktycznie w każdej dziedzinie – od gospodarki aż po sporty. Tak jak w Gambicie królowej, Pionek przedstawia starcie mistrzów szachowych z podtekstami, Tobey Maguire odgrywa ponadto postać o bardzo trudnym charakterze, co daje kolejne podobieństwo do historii Harmon.

Geniusz

Pierwszym tytułowym geniuszem z naszej listy jest oczywiście Albert Einstein. Tutaj również skupiamy się bardzo kompleksowo na zarysie głównego bohatera – w tym przypadku nawet nieco bardziej niż w Gambicie. Poza życiem umysłowym Einsteina adaptacja biografii autorstwa Waltera Isaacsona skupia się także i na tym uczuciowym, dość rzadko poruszanym, jeżeli chodzi akurat o Einsteina.

Zobacz również: Ukryta gra – recenzja bardzo dziwnego filmu o szachowym arcymistrzu w Polsce

filmy i seriale podobne do Gambitu królowej


Geniusz: Picasso

Nieco słabsza produkcja National Geographic od poprzednika, ale także wartościowa i ze zdecydowanie bardziej kontrowersyjnym protagonistą, co sprawia, że pewne aspekty produkcji są nieco bardziej podobne do Gambita królowej. No i oczywiście Antonio Banderas w niesamowitej roli Pablo Picasso, wybitnego malarza i niezwykle skomplikowaną personę, wiecznie wikłającą się w romanse i skandalizującą.

Wielka

Na listę wstawiliśmy serial też z biblioteki HBO GO. Tematem najmocniej odchodzący od serialu Netfliksa, jednak w dalszym ciągu wartym uwagi w jego kontekście. Nie jest to bowiem w żadnym razie lekcja historii – bo fakt faktem ma z nią raczej niewiele wspólnego – ale w interesujący sposób przedstawia młodą, silną kobietę w osobie Katarzyny Wielkiej, która – podobnie jak Beth Harmon – musi stanąć przeciwko aktualnym konwenansom, by osiągnąć swoje. Polityka nie jest tu jak szachy, bo w Wielkiej jest znacznie bardziej na wesoło, a znakomite role odgrywają Nicholas Hoult i Elle Fanning.

Szach-mat

Kończymy filmem, którego podobieństwo do Gambita królowej związane jest z trudnymi początkami. Tak jak grana przez Anyę Taylor-Joy Beth nauczyła się grać od woźnego, będąc jedynie sierotą, w Szach-mat pewien były przestępca tworzy klub szachowy przeznaczony dla młodych ludzi z Waszyngtonu, którym los nie daje wiele szans na sukces.

filmy i seriale podobne do gambit królowej


Podobał Ci się artykuł prezentujący filmy i seriale podobne do Gambit królowej?

Zobacz również:

Co obejrzeć po: The Crown. Produkcje podobne do serialu Netflixa

Co obejrzeć po: Emily w Paryżu. Produkcje podobne do serialu Netflixa

Co obejrzeć po: Randki od święta. Filmy podobne do komedii romantycznej Netflixa

Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o
, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/moviesroom/moviesroom.dkonto.pl/public_html/wp-content/themes/moviesroom/single.php on line 209

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?