TOP 20 – Najlepsze seriale kryminalne na Netflix

Przedstawiamy najlepsze seriale kryminalne, które możecie aktualnie obejrzeć na platformie Netflix! Kryminały to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych gatunków zarówno w kinie, jak i telewizji. Podpowiadamy, jakie są najlepsze tego typu pozycje!


Sprawdź również:

Najlepsze seriale w historii!

Najlepsze Horrory w historii

Najlepsze komedie

Najlepsze bajki i filmy dla dzieci


20. Ozark (2017-)

Jason Bateman gra doradcę finansowego, który wraz z rodziną wynosi się z Chicago do tytułowej krainy w stanie Missouri, gdzie zmuszony jest zająć się praniem pieniędzy, które wisi mafii. I tą oto soczystą pozycją rozpoczniemy zestawienie.

ozark netflix byrd

Fot. Materiały prasowe Netflix

19. Dom z papieru (2018-)

Kolejna seria zawiązaniem akcji, tempem i intrygą przewyższa chyba i tak już dynamicznego poprzednika. Największy w historii skok wisi na włosku: zarówno zakładnicy, jak i przestępcy są coraz bardziej zmęczeni i zdenerwowani, technicy kryminalistyki namierzają dom, w którym wszystko się zaczęło, a policja zbliża się do odkrycia tożsamości Profesora. Czy uda się doprowadzić plan do końca? Świetna propozycja dla wielbicieli suspensu.

Dom z papieru

Fot. Materiały prasowe

18. The Frankenstein Chronicles (2015-)

Sean Bean w seriale kryminalnym umiejscowionym w XIX wieku jako inspektor starający się rozwikłać zagadkę morderstw mających rzekomo powiązanie ze wskrzeszaniem zmarłych. Wartka akcja, niesamowity, mroczny klimat epoki i świetne aktorstwo. Zdecydowanie godne polecenia.

Najlepsze seriale kryminalne

Fot. Materiały prasowe

17. Alienista (2018-)

To, czym Alienista ujmuje i przyciąga od samego początku, jest szczególna dbałość o odpowiedni nastrój serialu. Dynamiczny start pozwala nam wejść w gęstą i nieoczywistą intrygę, praktycznie od razu zapoznając nas z parą głównych jej bohaterów. Jest brud, ale i elegancja; rozpasanie, a także pruderyjność; brutalna siła, a obok niej dystynkcja – zależy jedynie, w który zakamarek miasta spojrzymy w danym momencie, czyli wypisz-wymaluj typowa mozaika końca XIX wieku. Potem czasami akcja przysypia, ale w ostatecznym rozrachunku intryga jest na tyle ciekawa, abyśmy z powodzeniem połykali kolejne perypetie Kreizlera i spółki.

Alienista - najlepsze seriale kryminalne ostatnich lat

Fot. Materiały prasowe

16.Most nad Sundem (2011-2018)

Most nad Sundem to kooperacja szwedzko-duńska. I nie chodzi jedynie o kraje zajmujące się bezpośrednio produkcją, ale także o budowę fabuły serialu. Oto na moście nad cieśniną Sund między Danią a Szwecją, porzucono zwłoki kobiety. Z uwagi na miejsce zdarzenia reprezentanci policji z obydwóch krajów muszą ze sobą współpracować. A łatwo nie będzie ponieważ Martin Rohde, policjant z Danii od początku nie może dogadać się z niestabilną emocjonalnie i asocjalną Sagą Norén ze Szwecji. Sprawa kryminalna, która w kolejnych odcinkach coraz bardziej się komplikuje, przysłonięta zostanie społecznym dramatem i różnicami kulturowymi między, wydawałoby się, tak bliskimi krajami. Trzymające w napięciu widowisko i przepięknie ujęta w kadrach Kopenhaga oraz szwedzkie Malmö to tylko niektóre powody, dla których warto zapoznać się z tą pozycją.

Most nad Sundem

Fot. Materiały prasowe

15. Dexter (2006-2013)

Jeden z najbardziej kultowych seriali w historii. Najbardziej rozpoznawalana rola Michaela C. Halla, który stworzył wyjątkową kreacje głównego bohatera. Za dnia Dexter Morgan jest specjalistą od badania śladów krwi pracującym dla Wydziału Zabójstw w Miami. W nocy staje się seryjnym mordercą eliminującym tych, którzy wymknęli się wymiarowi sprawiedliwości. Z czasem uporządkowany świat Dextera powoli zaczyna zamieniać się w chaos, a jego tajemnice zaczynają wypływać na powierzchnie. Czemu „dopiero” 16 pozycja? Mimo wszystko późniejsze sezony pikują mocno w dół.

Dexter

Fot. Materiały prasowe

14. River (2015-)

Stellan Skarsgard jako detektyw, który musi poradzić sobie zarówno ze zbrodnią, jak i stanem własnego umysłu. River stara się odnaleźć sprawcę zbrodni, czego nie ułatwia fakt, iż był świadkiem tragicznego zdarzenia, a zamordowana ciągle żyje w jego głowie. Śledztwo i cała sytuacja sprawiają, że jest mu coraz trudniej ukrywać swój stan przed otoczeniem.

River

Fot. Materiały prasowe

13. Making a Murderer (2015-)

Netflix to prawdziwa kopalnia filmów dokumentalnych. Nie dziwi więc fakt, że postawiono na taki też serial. Po sukcesie, jakim okazał się Przeklęty: Życie i śmierci Roberta Dursta, dostaliśmy napakowany szczegółami Making a Murderer. Tym razem jednak, nie śledziliśmy poczynań kogoś, kto unikał kary za popełnione przestępstwa, ale historię człowieka, który niesłusznie spędził w więzieniu aż 18 lat. Zebranie materiału zajęło Laurze Ricciardi i Moirze Demos aż 10 lat. Głównym bohaterem Making a Murderer jest Steven Avery, który niesłusznie został skazany za napaść na tle seksualnym. Po dwóch latach na wolności oskarżono go o morderstwo. Serial jest napakowany szczegółami ze śledztwa oraz późniejszego procesu Stevena oraz jego siostrzeńca Brendana. Można zarzucić mu brak obiektywizmu, ale nie zmienia to faktu, że Making a Murderer ogląda się z zapartym tchem, niczym thriller z najwyższej półki.

Najlepsze seriale ostatnich lat

Fot. Materiały prasowe Netflix

12. American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona (2016)

Ryan Murphy udowodnił już, że jest królem antologii. Każdy jego kolejny pomysł to prawdziwa perełka tego gatunku. Pierwsza odsłona American Crime Story tylko to potwierdza. Cała Ameryka żyła procesem O.J. Simpsona, oskarżonego o zamordowanie swojej żony. Murphy za sprawą fantastycznie skompletowanej obsady (Cuba Gooding Jr., Sarah Paulson, John Travolta, Sterling K. Brown, David Schwimmer, Courtney B. Vance) oraz budującego napięcie scenariusza oddał wszystkie emocje, które targały, zarówno społeczeństwem, jak i bohaterami. Dodatkowo, poruszył takie tematy, jak problemy na tle rasowym, nierówne traktowanie kobiet i przemoc wobec nich. Dwa kolejne sezony antologii również trzymają klasę, jednak raczej nie równają się z pierwszą.

American Crime Story

Kadr z serialu American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona

11. Mindhunter (2017-)

Wyjątkowość tego serialu bazuje przede wszystkim na odbrązowieniu hołubionego w kinie i telewizji wizerunku psychopaty jako wielkiej, wybitnej osobowości z ciekawymi przemyśleniami na wzór chociażby Hannibala Lectera. Mindhunter podkreśla odrębność owych indywiduów, ale raczej jako w najlepszym razie biednych, chorych wyrzutków społeczeństwa. Zero koloryzowania, po prostu historia agentów FBI, którzy decydują się wejść głębiej w psychikę tego rodzaju morderców, co w opowiadanym okresie było absolutną nowością. Ostatecznym argumentem jest chyba wreszcie to, że kilka odcinków reżyseruje sam David Fincher, a całokształ serialu ewidentnie ma znamiona jego mistrzowskiej ręki. Dlatego właśnie choć dopiero mieliśmy jeden sezon, ląduje on tak wysoko na liście.

Mindhunter

Kadr z serialu Mindhunter

10. Broadchurch (2013-2017)

I kolejna brytyjska produkcja. Niby nie opowiada niczego nowego – w końcu to kolejna historia o morderstwie w małym, nie-tak-całkiem-spokojnym-jak-się-wydaje miasteczku – a jednak po obejrzeniu ręce same mają prawo składać się do bicia oklasków. Przede wszystkim dzięki perfekcyjnie dopracowanemu scenariuszowi, który zbudowany jest na niedomówieniach i bardzo autentycznych profilach mieszkańców tytułowego miasta. Prawdziwy popis aktorski daje tutaj David Tennant jako antypatyczny, ale bardzo skuteczny detektyw z zewnątrz, któremu przydzielono sprawę. Każdy z sezonów trzyma bardzo wysoki poziom. Trzymać się z dala od upraszczającego wszystko amerykańskiego remake’u!

Broadchurch

Fot. Materiały prasowe

9. Hannibal (2013-2015)

Telewizyjny Hannibal to mroczny thriiler kryminalny wypełniony przemocą i psychologiczną intrygą. Mikkelsen udowodnił swoją rolą, że dobrym Hannibalem Lecterem może być nie tylko Anthony Hopkins. Will Graham (Hugh Dancy), agent specjalny FBI, wraca do pracy po załamaniu psychicznym. Jego przełożony Jack Crawford (Laurence Fishburne), prosi o pomoc Hannibala Lectera (Mads Mikkelsen), szanowanego i doświadczonego psychiatrę, w wyjaśnieniu sprawy dziwnych morderstw. Graham i Lecter nawiązują współpracę, która prowadzi do odkrycia krwawych tajemnic również z życia tajemniczego psychiatry.

Hannibal

Fot. Materiały prasowe

8. Luther (2010-2018)

Pracujący w londyńskiej jednostce zajmującej się poważnymi przestępcami detektyw Luther (jedna z najbardziej charakterystycznych ról Idrisa Elby) jest ofiarnym policjantem, doskonałym śledczym i błyskotliwym geniuszem. Rozwiązywanie kryminalnych spraw jest jego obsesją dlatego bywa brutalny i niebezpieczny. Luther toczy psychologiczne pojedynki z przestępcami. Jego praca jest jak potyczka myśliwego ze zwierzyną, drapieżnika z ofiarą. Stawka staje się coraz wyższa i detektyw coraz bardziej osobiście się angażuje w sprawy. Jego samotnicze nawyki mogą doprowadzić go na skraj przepaści. Jedna z najlepszych produkcji telewizji BBC!

Luther

Fot. Materiały prasowe

7. Zadzwoń do Saula (2015-)

Jeśli oglądaliście Breaking Bad, na pewno pamiętacie charyzmatycznego i świetnie wykreowanego prawnika Waltera White’a, Saula Goodmana. Saul był na tyle dobry, że dostał własny serial i trzeba przyznać, nic złego nie mogło wyniknąć z pracy twórców tak przełomowego serialu, jakim był Breaking Bad. Produkcja opowiada o początkach kariery prawniczej Goodmana, jego trudach i problemach, nie tylko profesjonalnych, ale też rodzinnych. Better Call Saul nie stoi jednak w cieniu swojego poprzednika, jest to świetny seans bez względu na to czy widzieliście losy Waltera White’a, czy nie. Jest to mroczna i wciągająca podróż, którą trzeba zobaczyć.

Zadzwoń do Saula

Fot. Materiały prasowe

6. Sherlock (2010-)

Współczesna odsłona przygód najsłynniejszego detektywa w historii! W rolach głównych bezbłędni Benedict Cumberbatch i Martin Freeman. Sherlock umie rozpoznać programistę po krawacie, a pilota samolotów po kciuku. Ma niezwykły, analityczny umysł i zabija nudę rozwiązując zagadki kryminalne. Kiedy na drodze Holemsa staje były żołnierz, John Watson, od razu widać, że trudno o dwa bardziej różniące się od siebie charaktery. Jednak intelekt Sherlocka w połączeniu z pragmatyzmem Watsona tworzą niezwykły sojusz. W trzech poruszających, przerażających, pełnych akcji i widowiskowych filmach telewizyjnych, Sherlock i John poruszają się w plątaninie wskazówek, pośród niebezpiecznych zabójców, by dotrzeć do prawdy.

Sherlock

Fot. Materiały prasowe

5. Peaky Blinders (2013-)

Z sezonu na sezon rodzina Shelbych nadal trzyma poziom. Choć ostatnie serie nie mają już takiej siły przebicia, jako całokształt jest to absolutne mistrzostwo! Cillian Murphy jako ambitny weteran wojenny, który stając na czele tytułowego gangu postanawia zagarnąć dla siebie rodzinne Birmingham, na drodze napotykając kolejnych wrogów do pokonania. Świetna scenografia, okraszona rewelacyjną muzyką są tutaj nieodłączną częścią widowiska. Ale przede wszystkim znakomita fabuła z jedną z najciekawszych familii gangsterskich w tle.

Peaky Blinders

Fot. Materiały prasowe

4. Ray Donovan (2013-)

Liev Schreiber i Jon Voight przewodzą obsadzie tego rewelacyjnego serialu o niestandardowej kancelarii prawniczej, która zajmuje się radzeniem sobie z problemami celebrytów, stosując nie zawsze zgodne z literą prawa metody. Grany przez tego pierwszego główny bohater niejednoznaczna, znakomita postać: z jednej strony pod wieloma względami wzór męża i ojca, z drugiej – brutalny i bezwzględny w egzekwowaniu obowiązków w swojej specyficznej pracy. Bez kompleksów w jednym rzędzie może stać z takimi serialowymi tuzami o podwójnej moralności jak Walter White z Breaking Bad. Przy tym wszystkim serial nie zaniedbuje wątków obyczajowych, szczególnie związanych z rodziną tytułowego protagonisty. Po prostu najwyższa klasa i godne rozpoczęcie pierwszej dziesiątki.

Ray Donovan

Kadr z serialu Ray Donovan

3. Narcos (2015-)

Narcos opowiada historię Pablo Escobara, czyli jednego z największych baronów narkotykowych, jakich nosił ten świat. Pierwszy sezon skupia się na dziesięciu latach z jego życia, dzięki czemu możemy zobaczyć, jak wyglądał jego start, bycie na szczycie oraz początek końca przestępczej kariery. Każdy kolejny odcinek wprowadza nas coraz bardziej w świat narkotyków, pieniędzy, pościgów, śmierci oraz rodziny i miłości. Ciekawie przedstawiona jest sama postać Pablo Escobara, do której z czasem widz zaczyna pałać sympatią. Jego brutalność została zestawiona z troską o rodzinę. Widzimy go, jako człowieka, dla którego bezpieczeństwo bliskich jest najważniejsze. Jest też mężczyzną szalenie trzymającym się zasad. Z drugiej strony widzimy, jak łatwo przychodziło mu zlecanie kolejnych morderstw. Narcos świetnie wprowadza nas też w świat korupcji, polityki oraz problemów społecznych, z jakimi zmagała się Kolumbia, a kolejne sezony trzymają zbliżony poziom do tych pierwszych.

Narcos

Fot. Materiały prasowe

2. Orange is the New Black (2013-)

Może lekko na wyrost, ale mimo wszystko obraca się w tematyce okołokryminalnej. Stworzona przez Jenji Kohan dramedy, z powodzeniem porusza trudne tematy i robi to w sposób szalenie przystępny. Trafiamy więc do więzienia, w którym znajdziemy przekrój społeczny Ameryki. Orange is the New Black łączy ze sobą różne wyznania, kolory skóry, pochodzenie, status społeczny, porusza temat seksualności, tożsamości płciowej i rasizmu. Nie ma w tej chwili innego, tak zróżnicowanego serialu. Podczas gdy, inne produkcje tego typu, tracą z każdym sezonem, ten zyskuje. Ostatnia odsłona historii więźniarek z Litchfield jeszcze wyżej podniosła poprzeczkę dla innych seriali. W Orange is the New Black można znaleźć wszystko – dobry humor i dramat. Wszystkie postaci są napisane genialnie i rozwijają się razem z prezentowaną historią. O tym, jak jest dobry może świadczyć fakt, że na pewno zobaczymy aż 7 sezonów.

orange-is-the-new-black

Fot. Materiały prasowe

1. Breaking Bad (2008-2013)

A oto lider. Breaking Bad jest doskonałym studium  ludzkiej natury pokazującym, do czego zdolny jest człowiek w akcie desperacji. To historia chemika chorującego na nowotwór płuc, który aby zapewnić byt rodzinie decyduje się na produkcję metamfetaminy z jednym ze swoich byłych uczniów. Początkowo serial nie spieszy się z rozwojem fabuły na korzyść ekspozycji dwójki protagonistów i ich bliskich, ale z kolejnymi sezonami dostarcza pokaźnej dawki adrenaliny, perfekcyjnie buduje napięcie, aby w odpowiednim momencie wgnieść nas w fotel. Wszystko to okraszone wybitnym aktorstwem, wspaniałymi zdjęciami, świetną muzyką i dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Po zakończeniu historii Waltera a.k.a. Heisenberga w sercu tworzy się niesamowita pustka i zazdrość wobec tych, którzy dopiero zaczynają ją poznawać.

Breaking Bad

Fot. Materiały prasowe


Ranking przygotowali:

Szymon Góraj

Tomasz Rewers

Krzysztof Wdowik

Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nat pisze:

Dexter jest na Netflixie?

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?