Advertisement
Advertisement

Deadpool: Najlepszy komiks świata tom 12 – Sprawy do załatwienia – recenzja komiksu

Dużo w ostatnim czasie tego Deadpoola w ofercie Egmontu, a kolejne albumy z pyskatym najemnikiem są w drodze. I chociaż coraz więcej czytelników zaczęło kręcić nosem na przygody Wilsona, to wciąż okupuje on listy sprzedażowe i ma się lepiej, niż niejeden poważniejszy bohater czy bohaterka z o wiele dłuższym stażem. Ja tym razem nie dołączę do grona narzekaczy, ponieważ Deadpool: Najlepszy komiks świata tom 12 – Sprawy do załatwienia to zajmująca i dynamiczna lektura, gdzie na każdej stronie coś się dzieje.

Tytuł jest adekwatny, ponieważ tytułowy antybohater wplątał się ostatnio w kilka grubszych historii, z których wyplątać się wcale nie jest łatwo. Po pierwsze ślepo zawierzył „złemu” Kapitanowi Ameryce i dopuścił się zbrodni, która ostatecznie okazała się być zlecona przez niesławną Hydrę. Uraza do przebywającego obecnie w więzieniu wcielenia największego bohatera USA da o sobie znać i Deadpool włamie się nawet do zakładu karnego, żeby dokonać zemsty.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/Deadpool-12-Sprawy-do-zalatwienia_Plansza_1.jpg

Strona komiksu Deadpool: Najlepszy komiks świata tom 12 – Sprawy do załatwienia

Na tapecie wciąż mamy pakt z diabłem – a ściślej rzecz biorąc w tym przypadku ze Stryfe’em – który Deadpool zawarł żeby ochronić swoich najbliższych przed śmiercią. Niestety w zamian będzie musiał odebrać kilka innych żywotów, również tych nie zasługujących na ostateczne rozwiązanie. I chociaż wątek ten ma bardziej dramatyczny charakter, to jednak nie mogę oprzeć się wrażeniu, że skrywał on o wiele większy potencjał. Być może Dugganowi zabrakło odwagi, by pójść o krok dalej i wpleść w swój run coś naprawdę poważnego i dramatycznego – myślę, że nawet najwierniejsi fani najemnika z nawijką doceniliby chociaż najkrótszą zmianę klimatu.

A przecież w Deadpool: Najlepszy komiks świata tom 12 – Sprawy do załatwienia na scenie jest jeszcze Madcap – były członek Mercs for Money, a obecnie jeden z najzacieklejszych przeciwników Wilsona. Trzeba przyznać, że Wade znalazł na niego dość pomysłowy sposób, ale pomimo tego, że na jakiś czas zniknie on z powierzchni naszej planety, to jestem przekonany, że jeszcze niejeden raz o nim usłyszymy.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/Deadpool-12-Sprawy-do-zalatwienia_Plansza_2.jpg

Strona komiksu Deadpool: Najlepszy komiks świata tom 12 – Sprawy do załatwienia

Za warstwę graficzną odpowiadają Scott Koblish i Matteo Lolli, również obecni na pokładzie serii od długiego czasu. Nie będę się więc rozwodził na rysunkami – są takie jak zawsze: tętniące barwami, dynamiczne i krwawe. Zawsze cieszy mnie, gdy twórcy dostają od włodarzy Marvela czy DC tak długie kredyty zaufania i wywiązują się z postawionych przed nimi zadań.

Na koniec warto wspomnieć o ponownym wykorzystaniu świetnego patentu – ostatni zawarty w niniejszym tomie zeszyt składa się z okładek alternatywnych, ale jest jednocześnie osobną opowieścią. W ramach projektu „tajna historia” jeden z wariantów okładkowych zeszytów ukazujących się w ramach serii był jednostronicowym fragmentem większej całości. Po zebraniu wszystkich, dostawało się prostą i zabawną opowiastkę o walce Deadpoola z Dormammu i demonami, z którym zazwyczaj zmaga się Doktor Strange.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/Deadpool-12-Sprawy-do-zalatwienia_Plansza_3.jpg

Strona komiksu Deadpool: Najlepszy komiks świata tom 12 – Sprawy do załatwienia

Myślę, że to dobry moment, żeby weteran serii, scenarzysta Gerry Duggan odłożył pióro i odpoczął trochę od najemnika z nawijką, ponieważ z każdym kolejnym tomem wychodzi na wierzch, że cały czas ogrywa on podobne pomysły i patenty, nawet jeśli wciąż czyta się komiks bardzo dobrze. Deadpool: Najlepszy komiks świata tom 12 – Sprawy do załatwienia to przedostatnia odsłona jego runu, a w kwietniu doczekamy się jeszcze albumu Uniwersum Marvela zabija Deadpoola, zanim serię na kilkanaście numerów przejmie Skottie Young, a po nim Kelly Thompson. Mam nadzieję, że również i te tomy zostaną wydane u nas – wszystko na to wskazuje.


https://assets.gildia.pl/system/thumbs/000/453/132/453132/1609893897/800.jpg

Okładka komiksu Deadpool: Najlepszy komiks świata tom 12 – Sprawy do załatwienia

Tytuł oryginalny: Despicable Deadpool vol. 2 – Bucket List
Scenariusz: Gerry Duggan
Rysunki: Scott Koblish, Matteo Lolli
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont 2021
Liczba stron: 132
Ocena: 75/100

Zastępca redaktora naczelnego

PR-owiec, recenzent, geek. Kocha kino, seriale, książki, komiksy i gry. Kumpel Grahama Mastertona. W MR odpowiedzialny za dział komiksów, książek i gier planszowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?