Dywizjon 303 – zobacz jak powstaje film o polskich lotnikach

Polski Instytut Sztuki Filmowej zrealizował i udostępnił w sieci relację z planu filmu Dywizjon 303. W materiale wideo posłuchać można wypowiedzi twórców na temat ich wizji filmu oraz obejrzeć kilka nagrywanych scen. Zdjęcia do filmu już się zakończyły, a premierę zaplanowano na 11 listopada 2018 roku.

https://www.youtube.com/watch?v=4V2nVBV8xDk&t=0s

Film nagrywany jest w języku angielskim oraz polskim i przedstawi historię polskich pilotów, którzy przedostają się do Wielkiej Brytanii, by w eskadrach RAF-u kontynuować walkę z okupantem. Ich męstwo i podniebne wyczyny szybko zwracają uwagę dowódców i przyczyniają się do utworzenia Dywizjonu 303 – elitarnej jednostki myśliwskiej, złożonej głównie z Polaków.

O Dywizjonie 303 było głośno rok temu, gdy nagle dystrybutor filmowy Kino Świat zerwał umowę z producentami ze względu na „niezgodność realizowanego filmu ze scenariuszem i prawdą historyczną”, gdyż okazało się, że film nie powstaje według skryptu autorstwa Jerzego Skolimowskiego.  Ze współpracy przy filmie zrezygnowali również synowie Arkadego Fiedlera, autora słynnej książki o Dywizjonie 303, którym do gustu nie przypadły dopisane do scenariusza wątki romantyczne. Jacek Samojłowicz, producent Dywizjonu 303, bronił się, że nie tworzy filmu dokumentalnego, poprawki mają być drobne i ich celem jest stworzenie odpowiedniej fabularnej historii oraz oddanie należytego hołdu pilotom, a wszystkie najważniejsze wydarzenia historyczne zostały zachowane w scenariuszu. W marcu bieżącego roku ogłoszono, że nowy dystrybutorem został Mówi Serwis Dystrybucja.

Zobacz również: W potrzasku. Belfast’71 – recenzja brytyjskiego thrillera

Obecnym reżyserem jest Denis Delić, a za pierwszy etap zdjęć odpowiadał Wiesław Saniewski. Scenariusz napisali Zdzisław Samojłowicz, Krzysztof Burdza i Tomasz Kępski. Zdjęcia realizuje Waldemar Szmidt. Film jest produkowany przez Jacka Samojłowicza z Film Media SA. Koproducentami są: Studio Produkcyjne Orka, Lightcraft oraz Fundusz Stabilnego Rozwoju. Dywizjon 303 otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W Dywizjonie 303 zagrali Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Marcin Kwaśny, Krzysztof Kwiatkowski, Antoni Królikowski, Maciej Cymorka, Anna Prus, Maciej Marczewski, Jan Wieczorkowski i Nikodem Rozbicki.

Warto odnotować, że nie jest to jedyny film o polskich pilotach walczących podczas drugiej wojny światowej, który pojawi się w przyszłym roku. Pod koniec września rozpoczęły się zdjęcia do brytyjskiej produkcji Hurricane, w którym w wystąpią Marcin Dorociński oraz Iwan Rheon (Ramsay Bolton z Gry o Tron). Jego premiera również zaplanowana jest na koniec 2018 roku.

Źródło: pisf.pl / ilustracja wprowadzenia: PISF/kadr z filmu Dywizjon 303. Na planie filmu

Zastępca redaktora naczelnego

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ilonka pisze:

Dla wszystkich czekających na film dywizjon 303 ,mogę zaproponować grę polskiej produkcji 303 Squadron: Battle of Britain ,gra jest dostępna na platformie steam w fazie tworzenia, każdy gracz może wpłynąć dzięki komentarzom na jej ostateczny kształt. :
https://store.steampowered.com/app/675170/303_Squadron_Battle_of_Britain/


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/moviesroom/moviesroom.dkonto.pl/public_html/wp-content/themes/moviesroom/single.php on line 209

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?