Kim jest Thor? Historia superbohatera #49

Thor to jedna z najbardziej znanych postaci mitologicznych. Udział w tym ma oczywiście jego specyfika – etos niepokonanego woja i młot Mjollnir aż prosiły się o coś więcej niż dawne podania. Długo nie trzeba było czekać – za sprawą Stana Lee i Jacka Kirby’ego postać Gromowładnego zagościła na kartach komiksów, gdzie stała się herosem równie popularnym, co zakuty w nowoczesną zbroję Iron Man i ucieleśnienie amerykańskich ideałów Kapitan Ameryka. Na ekranach gości trzecia odsłona przygód Odinsona, która wyśmienicie pokazuje, że heros ten przekroczył już dawną granicę klasycznej mitologii i jak na boga przystało, potrafi czynić cuda. Oto Thor Gromowładny, syn Odyna, pan burz i gromów!

Thor

Zobacz również: Kim jest Hela? Historia superzłoczyńcy #35


Najważniejsze informacje:

Pierwsze pojawienie sięna kartach komiksu:

Journey into Myster (1962)

Prawdziwe imięi nazwisko:

Thor Odinson

Moce:

Thor to pierwsze liga Marvela – swobodnie może mierzyć się z Hulkiem, Sentry’m czy nawet Galactusem – oczywiście z tym ostatnim w określonym warunkach. Jest on bogiem gromów, a więc przeciwnicy, oprócz solidnego łupnia zadanego Mjollnirem, mogą liczyć się z niespodzianką z nieba. Nawet jednak bez swego oręża Odinson to krzepki wojownik, co udowadnia, dzierżąc topór Jarnbjorn. Na przestrzeni lat siła Thora wzrastała do prawdziwej potęgi, zwłaszcza w czasie gdy dziedziczył moc Odyna. Gromowładny posiada również Pas Siły, lecz z biegiem czasu stał się on artefaktem drugorzędnym, nieporównywalnym nawet do młota. Thor jest również częściowo nieśmiertelny dzięki Złotym Jabłkom, które zahamowały jego starzenie.

Kostium:

Charakterystyczny skrzydlaty hełm i czerwona peleryna to najbardziej rozpoznawalne elementy stroju Gromowładnego. Jego strój jest stylizowany na lekki pancerz, choć we wcześniejszych latach dość widoczny był fakt, iż jest on w całości tekstylny. W późniejszym czasie to się zmieniło i stało się on realnym zabezpieczeniem przed urazami. Jako Niegodny prezentuje się obecnie dużo mniej majestatycznie – czerwona peleryna okrywająca go niczym płaszcz i krótkie włosy wyraźnie pokazują, że brak Mjollnira mu nie służy. 

Sojusznicy:

Avengers, Odyn, Beta Ray Bill, Wojów Trzech, Balder, Fantastyczna Czwórka, X- Men, Spider- Man

Wrogowie:

Loki, Surtur, Hela, Lorelei, Amora, Malekith, Ulik, Kang, Ultron

Siedziba:

Asgard, aktualna siedziba Avengers

Najlepsze komiksy:

-Sam strach

-Avengers vs X- Men

-Thor: Opowieści z Asgardu

-Thor: Ragnarok

Thor Gromowładny : Bogobójca

– Thor Gromowładny: Boża bomba

-Avengers: Impas

-Pierwsi Avengers 

Filmy i seriale z jej udziałem:

-Thor (2011)

-Avengers(2012)

-Thor: Mroczny świat (2013)

-Avengers: Czas Ultrona (2015)

– Thor: Ragnarok (2017)

Seriale i filmy animowane:

– The Superhero Squad Show 

– Hulk vs Thor

– Thor: Tales of Asgard

– Avengers: Potęga i moc

Na następnej stronie geneza superbohatera! 

Dziennikarz, gitarzysta, miłośnik sztuki wszelakiej. Za autorytety stawiający sobie Alana Moore'a, Jimmy'ego Page'a i Julesa Verne. Osobnika tego można spotkać starówkach miast Rzeczypospolitej, które traktuje jak wehikuł czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?