the old guard background Advertisement

Na pierwszy rzut oka: 2 sezon Watahy – powrót polskiego hitu HBO!

Dzięki uprzejmości HBO Polska widzieliśmy już 2 pierwsze epizody 2. sezonu najpopularniejszej polskiej produkcji emitowanej przez stację – mowa tu o serialu Wataha. Seans w Teatrze Polskim uświetniła grana na żywo ścieżka dźwiękowa oraz wyjątkowe występy bieszczadzkiego zespołu muzyki folkowej Tołhaje.

Po 3 latach od premiery 1. sezonu (2014 rok) na antenę powraca serial cieszący się w Polsce większą popularnością od Gry o Tron! Serial, który udowodnił, że w naszym kraju da się zrealizować doskonałą produkcje telewizyjną. Wciągająca intryga owiana mroczną tajemnicą morderstwa, która została umiejscowiona na bieszczadzkiej granicy z Ukrainą przyciągnęła przed ekrany miliony widzów łącznie w kilkunastu krajach. Czy HBO zdoła przeskoczyć wysoko postawioną poprzeczkę przez 1. serię? Po seansie pierwszych odcinków mogę wam śmiało powiedzieć, że nie nie ma powodów do obaw. Ba! Wygląda na to, że tej jesieni nie zobaczymy w telewizji niczego lepszego!

Wataha HBO fot. Krzysztof Wiktor 2 3 Leszek Lichota

Zobacz również: klip przybliżający sylwetkę Wiktora Rebrowa!

Zacznijmy od podstawy, czyli scenariusza nowej serii – przenosi on nas ponownie w Bieszczady, przedstawiając akcję rozgrywającą się 4 lata po wydarzeniach z 1. sezonu. Pogranicze jest niespokojne, coraz więcej ludzi nielegalnie przekracza granicę, a Straż Graniczna funkcjonuje pod ogromną presją. Po odkryciu makabrycznej zbrodni na granicy, prokurator Dobosz (Aleksandra Popławska) otrzymuje zadanie poprowadzenia śledztwa i, pełna obaw, wraca w Bieszczady. Markowski (Andrzej Zieliński) twardą ręką trzyma watahę. Grzywa (Bartłomiej Topa) nie żyje. Rebrow (Leszek Lichota), ścigany przez wymiar sprawiedliwości, ukrywa się w bieszczadzkiej głuszy. Wszystko zmienia się, gdy w jego kryjówce pojawia się nielegalna imigrantka – Alsu (Anna Donchenko).

Za reżyserię 2. sezonu Watahy odpowiadają Kasia Adamik (Boisko bezdomnych, Wataha I) oraz Jan P. Matuszyński (Deep Love, Ostatnia Rodzina). Zgodnie z zapowiedziami, najwięcej akcji zobaczymy w odcinkach Matuszyńskiego, które są jeszcze przed nami. Dwa pierwsze epizody nakręcone przez Kasię Adamik może i nie przedstawiają strzelanin i pościgów, lecz wyrachowanie rozplątują zawiłą intrygę z pierwszej serii, równocześnie wplatając widza w nową historię pełną zagadek, morderstw i zaginięć. Byli wrogowie dziś stają się sojusznikami, zamknięte sprawy ponownie zostają otwarte, a dobrzy ludzie czasami muszą robić złe rzeczy, jak mówi główny bohater – Wiktor Rebrow. Odcinki trwające po ok. godzinę reprezentują równy poziom, nie dłużą się i mocno angażują widza od czołówki po napisy końcowe. Aż szkoda, że nowy sezon, podobnie jak poprzedni, zakończy się na 6 epizodach.

Znalezione obrazy dla zapytania wataha krzysztof wiktor

Zobacz również: Październik w kinie i telewizji!

Pod kątem realizacyjnym nowa Wataha stoi na wysokim poziomie. Piękne zdjęcia z surowym tłem bieszczadzkiej zimy potęgują charakterystyczny klimat serialu. Bohaterowie są świetnie ucharakteryzowani, a lokacje – takie jak daleko oddalona od miasteczka stancja prokurator Dobosz czy leśny barak Rebrowa – udowadniają umiejętności scenografów. Na aprobatę zasługuję również wpadająca w ucho muzyka Łukasza Targosza. Obsada, tak jak i poprzednio, spisała się na medal. Leszek Lichota rewelacyjne kreujący postać Rebrowa, Aleksandra Popławska w roli zawziętej prokurator oraz Andrzej Zieliński jako Markowski i Jacek Lenartowicz wcielający się w Łuczaka reprezentują bardzo dobry poziom aktorstwa, tworząc wyraziste kreacje. Nowymi twarzami w obsadzie są: Marek Kalita, Andrzej Konopka, Piotr Żurawski, Grzegorz Damięcki, Matylda Damięcka, Helena Norowicz, Weronika Humaj oraz ukraińska aktorka – Anna Donchenko. W serialu pojawiają się również bohaterowie, których powrót wprawić może was w mocne zdziwienie, czego nie chcę wam oszczędzić poprzez spoilery.

Czy można się do czegoś przyczepić? Myślę, że do kilku drobnostek. Scenariusz czasem lubi pójść na skróty, przedstawiając mało prawdopodobne zbiegi okoliczności. Niektóre wątki – podoczne jak udział w sprawie CBŚ – wydają się na tę chwilę być zbędne, jednak może ich obecność nabierze większej wagi w kolejnych odcinkach. Podsumowując 2. sezon Watahy – zapowiada się po pierwszych epizodach znakomicie, w pełni rozwiewając moje obawy. Pozostaje mi teraz czekać niespełna miesiąc do 3. odcinka, co jest dla mnie jedynym dużym minusem. Premiera serialu na HBO już 15 października, tego nie można przegapić!

 Ilustracja główna: HBO

Redaktor naczelny

Założyciel i właściciel Movies Room. Z wykształcenia prawnik i certyfikowany mediator sądowy . Redaktor naczelny, grafik i account manager. Gustuje w kinie rozrywkowym jak i w filmach, po których psychikę trzeba zbierać z podłogi. Fan Batmana, Dartha Vadera, Geralta z Rivii i innych "bad-assów" popkultury.

Odpowiedzialny za koordynacje zespołu, public relations, marketing oraz publicystykę wszystkich działów.

Więcej informacji o
, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?