Czy „Wołyń” Smarzowskiego zostanie dokończony? [aktualizacja]

Premiera filmu wyznaczona jest na 7 października 2016 roku, lecz istnieje zagrożenie, że zobaczymy niepełną wizję „Wołynia”. Dzisiaj na Youtube pojawił się zaskakujący apel reżysera Wojciecha Smarzowskiego. Dowiadujemy się z niego, iż film jest już prawie kompletny, lecz pozostały do nakręcenia ważne masowe sceny. Reżyser występuje więc z apelem i prosi o wsparcie pieniężne produkcji filmu w wysokości 2,5 miliona złotych (Budżet filmu szacowano na 15 mln złotych. Od PISF film otrzymał 4 miliony z wnioskowanych 6 milionów złotych). Oryginalne nagranie zostało już zdjęte, lecz w internecie dostępne są jego kopie. 

Smutnym jest fakt, iz najlepszy polski reżyser ma problemy ze zdobyciem pełnych środków na swój film. Miejmy nadzieję, że wezwanie Smarzowskiego odniesie skutek i znajdą się sponsorzy. A jeśli nie, to może warto rozważyć zbiórkę poprzez platformę crowdfundingową?

Oto co powiedział polski reżyser:

Mamy zmontowany prawie cały epicki film o ludobójstwie na Kresach. Mam nadzieję, że to będzie ważne kino. Jesteśmy po pierwszych projekcjach. Pozytywnie wypowiadają się historycy i ludzie związani emocjonalnie z Kresami. I to jest dobra wiadomośc. Gorsza jest taka, że do zakończenia „Wołynia” brakuje jeszcze kilku dużych, ważnych, zbiorowych, symbolicznych i ważnych dla wymowy scen. Z powodów finansowych nie udało nam się ich zrealizować w poprzednim roku. Mamy zamiar zrobić to teraz. Najpóźniej w maju, aby zdążyć na jesienną premierę.Temat naszego filmu odstrasza. Spółki, firmy, banki, które zazwyczaj wspierają budżety polskich filmów na hasło ludobójstwo, rzeź, Ukraina, banderowcy od razu się wycofują. Temat tego filmu parzy i dlatego pieniędzy szukamy wszędzie. No, może poza Rosją z oczywistych powodów politycznych. Brakuje nam 2,5 mln złotych. Każda złotówka jest cenna, a ja proszę o wsparcie.

https://www.youtube.com/watch?v=-RbuOPGmrj8

[aktualizacja]

W zwiazku z apelem, który rozszedł się szerokim echem powołana została Fundacja na rzecz filmu „Wołyń”, która będzie zbierać wpłaty na dokończenie filmu. Po rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym zostanie udostępniony numer konta bankowego, na który będzie można przekazywać swoją pomoc. Wszelkie informacje będą podawane na stronie internetowej – http://filmwolyn.org/ 

Twórcy filmu opublikowali również następujący list:

Szanowni Państwo,

Serdecznie dziękujemy za odwiedzenie strony, za Państwa zainteresowanie i chęć wsparcia filmu „Wołyń”.

Państwa inicjatywa jest dla nas niezmiernie cenna. Prosimy o jeszcze chwilę cierpliwości . „Fundacja na rzecz filmu Wołyń” jest w trakcie rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. O uzyskaniu wpisu do KRS i numerze konta bankowego niebawem poinformujemy na niniejszej stronie.

Jednocześnie informujemy, że w związku z dużym zainteresowaniem naszym apelem, powstały w internecie samowolnie ­­­różne akcje crowdfundingowe, które zbierają środki na film bez porozumienia z reżyserem i producentem filmu, korzystając  bezprawnie z  materiałów filmowych i zdjęć. Uprzejmie prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności przy przekazywaniu ewentualnych wpłat na konta inne niż konto Fundacji na rzecz Filmu Wołyń, które podamy wkrótce.

Z wyrazami szacunku,

Wojtek Smarzowski – reżyser

Dariusz Pietrykowski – producent

 

Źródło: youtube.com, filmwolyn.org / ilustracja : kadr z filmu „Apel o wspracie filmu Wołyń” na youtube.com

Zastępca redaktora naczelnego

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/moviesroom/moviesroom.dkonto.pl/public_html/wp-content/themes/moviesroom/single.php on line 209

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?