Dunkierka odpadnie z Oscarowego wyścigu przez obrońców praw człowieka?

Film Christophera Nolana znalazł się pod ostrzałem amerykańskich organizacji broniących praw człowieka. Media spekulują, że z tego powodu Dunkierka może stracić nominacje Oscarowe, a w szczególności za scenografię.

Afera wybuchła w związku z publikacją książki Joshuy Levina pod tytułem Dunkirk: The Story Behind the Major Motion Picture, w której opisano kulisy prac nad filmem. Największe kontrowersje wzbudza temat budowy scenografii. Z przeprowadzonego wywiadu z dekoratorem planu Garym Fettisem,  wynikło, że do rekonstrukcji dziesięciu odbojnic z lat 40. wykorzystano pracę więźniów, co przyniosło produkcji spore finansowe oszczędności.

Powyższy fakt nie spodobał się Paulowi Wrightowi, szefowi amerykańskiego Centrum Obrony Praw Człowieka, który chce zdyskwalifikowania Dunkierki z tegorocznych Oscarów.

Nikt nie doceniłby kostiumografa za to, że wykorzystał do tworzenia kostiumów niewolniczą pracę dzieci. Moim zdaniem taka praca więźniów również jest nadużyciem praw człowieka

fionn whitehead dunkierka dunkirk 2017

Zobacz również: O Dunkierce rozmawiamy z Cillianem Murphym!

Ciążące na filmie Nolana zarzuty mogą mieć wpływ na głosujących akademików, lecz samo pozbawienie Dunkierki nominacji Oscarowych wydaje się mało prawdopodobne, gdyż scenografia powstawała we Francji, a tam w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych przymusowa praca skazańców jest prawnie zakazana i więźniowie otrzymują za swoje usługi niskie wynagrodzenie, które wynosi 20-45 proc. minimalnej stawki.

Dunkierka została nominowana w ośmiu kategoriach. Statuetkę może otrzymać za Najlepszy Film, reżyserię, muzykę oryginalną, zdjęcia, dźwięk, montaż, montaż dźwięku i scenografię.

Źródło: telegraph.co.uk / ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Zastępca redaktora naczelnego

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Więcej informacji o
, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?