Ogień krytyki spadł na nadaną we Francji kategorię wiekową dla Sausage Party

Każdy kto oglądał całość lub sam zwiastun Sausage Party wie, że komedia wyprodukowana przez Setha Rogena nie jest skierowana dla dzieci i zawiera sceny, których część rodziców wolałaby nigdy nie pokazywać swoim szkrabom. Animacja przedstawiająca kryzys wiary zamieszkujących półki supermarketu bohaterów pełna jest wulgaryzmów, scen tortur i zjadania zanimizowanych produktów spożywczych, zażywania przez nie różnego rodzaju używek, a w finale [spoiler!] ma miejsce istna Sodoma i Gomora. 

https://www.youtube.com/watch?v=9VoNgLnjzVg

Powyższe fragmenty filmu nie robią wrażenia na CNC, organizacji która nadaje kategorie wiekowe filmom wyświetlanym we francuskich kinach. CNC została właśnie skrytykowana przez organizacje katolickie oraz związane z prawicą za sklasyfikowanie Sausage Party (film miał tam premierę 30.11), jako dozwolonego od 12 lat. Jednak patrząc w przeszłość można zauważyć, że organ ten ma mniej purytańskie podejście od podobnych amerykańskich i brytyjskich urzędów cenzorskich do filmów odważniej dotykających sfery seksu. Podobną kategorią wiekową co film o parówce marzącej o wejściu w bułkę może pochwalić się we Francji m.in 50 twarzy Greya, a dopiero po pewnym czasie od premiery zwiększono kategorię wiekową Love artystycznego film pornograficzneg w 3D autorstwa Gaspara Noe i Życiu Adeli, nagrodzonej Złotą Palmą produkcji zawierającej kilkunastominutowe sceny ostrego lesbijskiego seksu.

Zobacz również: Alternatywne zakończenie Sausage Party. Film mógł trwać dłużej?

Francja to i tak pikuś przy Szwecji, która uznała, że Sausage Party to film, któremu śmiało można nadać rating 11, co oznacza, że w praktyce animację mogą obejrzeć nawet siedmiolatkowie (o ile przyjdą z osobą dorosłą). Teoretycznie w Polsce każdy mógł obejrzeć Sausage Party, skoro nie istnieje u nas oficjalny organ nadający kategorie wiekowe filmom wyświetlanym w kinach. Oczywiście można znaleźć informacje o ograniczeniach wiekowych przy zakupie biletu, lecz nadawane są one przez same kina i mogą one służyć wyłącznie za kierunkowskaz dla rodziców kupujących bilet. 

Polskie wydanie DVD i Blu-ray filmu Sausage Party do sprzedaży trafi 14 grudnia. 

Źródło: independent.co.uk / ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Zastępca redaktora naczelnego

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?