Powstał film o Grecie Thunberg. Premiera w czwartek na Nat Geo People!

W 2018 roku zamiast pójść do szkoły, piętnastoletnia Greta bierze kartonowy transparent i siada pod budynkiem parlamentu. Nie wie jeszcze, że jej jednoosobowy strajk zmieni się w globalny ruch społeczny, a ona sama stanie się głosem milionów ludzi z całego świata, otrzyma tytuł Człowieka Roku tygodnika „The Time” i zostanie nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Niezwykła historia szwedzkiej aktywistki ukazana w filmie Greta Thunberg – głos pokolenia stanowi dowód na to, że nikt nie jest za mały, by móc coś zmienić. Premiera filmu dokumentalnego w czwartek, 17 grudnia o godz. 18.00 w Nat Geo People.

Film zabiera nas do samego początku – do sierpnia 2018 roku, kiedy to na 20 dni przed wyborami parlamentarnymi w Szwecji, Greta Thunberg postanowiła wyrazić swój sprzeciw wobec ignorowania problemu kryzysu klimatycznego.Wkrótce dołączyli do niej inni uczniowie, jednocząc się z nią również poza granicami kraju, a po kilku miesiącach jej głos wybrzmiewał już na szczycie klimatycznym COP24, na którym zjawiła się na zaproszenie sekretarza generalnego ONZ, Antónia Guterresa. W efekcie jej chwytającego za serca przemówienia i kolejnych podejmowanych lokalnie strajków, wiosną 2019 roku młodzież 123 krajów na świecie wyszła na ulice, jednocząc się w milionowym ruchu, okrzykniętym Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym.

Zobacz również: Nasze jutro – recenzja filmu dokumentalnego Mélanie Laurent

Greta Thunberg `How Dare You` sign at the Montreal Climate March. (

fot. Marc Bruxelle /Dreamtime

Dokument wzbogacają wypowiedzi dr. Joeri’ego Rogelj, autora raportu specjalnego dotyczącego globalnego ocieplenia, opublikowanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu. Ekspert opowiada o tym, jak na przestrzeni ostatnich lat kształtowały się plany przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu na arenie międzynarodowej. Tłumaczy też dlaczego, w obliczu krótkiego czasu, jaki pozostał nam na podjęcie zdecydowanych działań, głos taki, jak ten prezentowany przez Gretę, jest ważny.

Premiera filmu Greta Thunberg: głos pokolenia odbędzie się w czwartek, 17 grudnia o godz. 18.00 w Nat Geo People.

Źródło: informacja prasowa /ilustracja: fot. Maja Hitij/Getty Images

Zastępca redaktora naczelnego

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?