Helmut Newton, Annie Leibovitz, Thomas z Powiększenia – różnorodne oblicza zawodu fotografa w kinematografii

Fotografowie w filmie to często ludzie żyjący na granicy dwóch światów – tego, w którym trzeba być niewidzialnym, a także tego do pokazywania, gdzie należy być w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie, taplać się w wydarzeniach, zbliżać do ich epicentrum, a potem utrwalić na kliszy lub pamięci aparatu wypatrzone chwile. Fotograf to często złodziej momentów i swoisty posłaniec kroczący między tym, co warte pokazania, a wrażliwością odbiorcy. Taki był Helmut Newton, bohater wchodzącego właśnie do kin filmu dokumentalnego. To człowiek skoncentrowany na swojej pracy, a jednocześnie patrzący na obiekt swoich sesji ze świeżej perspektywy. Tylko tacy ludzie, czyli uważni, bacznie obserwujący, a jednocześnie wrażliwi, potrafią stworzyć zdjęcia, o których pamiętać będą pokolenia. Jeśli jesteś miłośnikiem zdjęć, koniecznie zobacz film Helmut Newton. Piękno i bestia w kinie już od 12 lutego. A jeśli szukasz filmów o fotografach, mamy dla Ciebie kilka must see.

Thomas z Powiększenia Antonionego

Fotograf oraz jego podświetlona na czerwono ciemnia, czyli miejsce, w którym zdjęcia są powiększane i obrabiane. Nie ma lepszej jaskini samotności dla człowieka obsesyjnie pochłoniętego swoją pracą. Thomas z głośnej ekranizacji Babiego lata jest egoistą, narcyzem, a przede wszystkim – artystą. Każdy detal zdjęcia jest przez niego gruntownie badany, a palce muszą być ciągle gotowe do wciśnięcia przycisku w aparacie. Ten kameralny, powolny film ukazuje fotografa, którego zawód sprowadza na w bardzo niebezpieczne tory – morderstwa. Nie jest to jednak kryminał w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale refleksja na temat odpowiedzialności oraz przywilejów artysty. Antonioni rozumie podglądacza lepiej niż ktokolwiek, zresztą bez szczypty voyeryzmu w duszy nie sposób wykonywać ten zawód i robić sesje tak wnikające w duszę człowieka.

Annie Leibovitz

Annie Leibovitz: Życie w obiektywie to piękna, barwna historia życia i twórczości jednej z najsłynniejszych współczesnych fotografek na świecie, Annie Leibovitz. Poznajemy ją jako młodą dziewczynę, która kocha dokumentować dzieje swojej rodziny, później trafia do muzycznego magazynu Rolling Stone, by przemierzać świat z najlepszymi zespołami rockowymi tamtych czasów. Śledzimy kolejne etapy jej życia i twórczości – pracę w magazynie Vanity Fair i portretowanie celebrytów, czas partnerstwa u boku Susan Sontag, późne macierzyństwo, pracę przy bajkowych zdjęciach reklamowych. Ogląda się jak połączenie biografii z odcinkiem serialu akcji. Ciągle zmieniające się twarze, miejsca, wielcy i słynni ludzie tego świata… Jednak podobnie jak w filmie Helmut Newton. Piękno i bestia jest to również intymny portret artysty, który odkrył powołanie i kurczowo trzyma się obranej zawodowo ścieżki.

Peter Parker ze Spider-mana

Oczywiście, że jest to zależne od interpretacji aktorskiej i serii filmowej, bo były one różne, ale mało kto pamięta, że Peter Parker, oprócz bujania się na pajęczynach między budynkami Nowego Jorku, zajmuje się zawodowo przede wszystkim… fotografią. Przynajmniej tak zarabiał na chleb w komiksach i pierwszym filmie pełnometrażowym. Może i Spider-man Sama Raimiego nie jest realistycznym przedstawieniem tego zawodu, ale niewątpliwie mówi prawdę o branży dziennikarskiej – jeśli chcesz zacząć karierę jako profesjonalista, musisz mieć o czym opowiadać. Na szczęście redaktor naczelny Daily Bugle jest łasy na zdjęcia Człowieka Pająka, więc Peter Parker może mu je donosić tonami. Oczywiście każde z takich zdjęć robione jest za pomocą funkcji samowyzwalacza.

Robert Kincaid z Co się wydarzyło w Madison County

Kino Clinta Eastwooda stara się być różnorodne i wnikliwe, jak tylko się da. Ocierał się już o dramaty polityczne, thrillery, biografie, a także… melodramat. W 1995 wystąpił w wyreżyserowanej przez siebie ekranizacji powieści Roberta J. Wallera. Bardzo sensualna, powolna i spokojna narracja prowadzi nas przez krótki romans Frances i fotografa, który przyjechał do tytułowych stron w celu sfotografowania rozpadającego się mostu. Bohaterowie spędzają ze sobą upojne, pełne prawdy i nienazwanej metafizyki chwile, które… no cóż, nie zepsujemy Wam zabawy, bo kulminację tej opowieści warto odkryć samemu. Eastwood rozumie natomiast dwie sprawy idealnie: nie należy demonizować zdrady, bo pobudki, dla których ludzie się jej dopuszczają, bywają bardzo skomplikowane. I jeszcze to, że aby być świetnym fotografem, należy dostrzegać piękno, które bywa niedoceniane przez innych. Tylko tak powstają szczere i chwytające za serce obrazki.

James Nachtwey z Fotografa wojennego

Znakomity dokument o pracy jednego z najrzetelniejszych współczesnych fotografów wojennych, Jamesa Nachtweya. Główny bohater jawi się jako opanowany, odważny i empatyczny człowiek, ale jednocześnie potrafi wejść w sam środek największych konfliktów. Film dotyka ważnej i trudnej kwestii etyki w pracy fotografa, ale też jej ważności w świecie, w którym rozgrywa się tak wiele ludzkich dramatów, a opowiadanie o tym może wydawać się być najniebezpieczniejszym zadaniem na świecie. Ku przestrodze, jeśli chcemy wybrać ten trudny, ale bardzo satysfakcjonujący zawód.

Redaktor

Z wykształcenia polonista i kulturoznawca. Stworzyły go filmy, może go też zabiją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/moviesroom/moviesroom.dkonto.pl/public_html/wp-content/themes/moviesroom/single.php on line 209

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?