Najlepsze filmy 2020 według Łukasza Kołakowskiego

Wszyscy będą narzekać na ten 2020 i pisać jak to dobrze, że odszedł, ale podsumowania nie znikną. Cały czas zdradzać będziemy listy najlepszych swoich filmów, dlatego czas też na mnie. Choć nie potrafię nazwać pożegnanego roku totalnie nieudanym, to jednak filmowo szału pod względem bardzo udanych produkcji nie było, bo nie mogło być. Ze względu na specyfikę spędzania czasu udało się jednakże mi nadrobić dużo zaległości serialowych. Tym sposobem zawitałem do Miasteczka Twin Peaks, Biura Michaela Scotta i spółki, jeszcze raz na Ursynów do bloku przy Alternatywy 4 czy sprawdziłem, o co chodzi z tym całym Domem z papieru. 2021 zapowiada się na razie niedużo lepiej, stąd za cel postawiłem sobie w nim nadrabianie filmów. Na razie jednak wymienię 10 najlepszych, jakie dane mi było widzieć w 2020. Oto najlepsze filmy 2020 roku. Odliczajmy:

NAJLEPSZE FILMY 2020

10. Eastern reż. Piotr Adamski

Zaczynamy od dzieła, które pod górę miało wyjątkowo, bo miało wpadać do kin w drugiej połowie marca, więc na samym początku covidowego szaleństwa. Najpierw zebrał dobre słowa w Gdyni, potem miał wyjść do kin, ale to drugie nie wyszło, przez co możliwość jego zobaczenia była naprawdę niewielka. A szkoda, bo to kawał bardzo ciekawego i oryginalnego ascetycznego kina zemsty, które naprawdę warto zobaczyć. Kolejny polski debiut, który napawa optymizmem na przyszłość.

fot. kadr z filmu Eastern/materiały prasowe

9. Wszyscy moi przyjaciele nie żyją reż. Jan Belcl

Jeśli mam znaleźć w polskim kinie jakiś symbol 2020, to będzie nim polskie kino rozrywkowe i ciekawe wnioski płynące z coraz większej odwagi polskich twórców. W ubiegłym roku mieliśmy (Nie)znajomych, na przełomie Jak zostałem gangsterem, jednak to dopiero za sprawą W lesie dziś nie zaśnie nikt i wspomnianego w tym rankingu filmu Belcla mogliśmy zobaczyć, że nasi filmowcy nie tylko potrafią zrobić film na poziomie, ale również wyciągnąć z tyłka kij, który nie pozwala im bawić się kinem. Jeśli kolejnym krokiem będzie pozbycie się tego samego kija u widzów, którzy w większości zjechali filmy z Wieniawą, będzie cudownie.

Zobacz również: Horrory 2020 Ranking. Najlepsze filmy grozy ubiegłego roku!

Wszyscy moi przyjaciele nie żyją - lepiej przesadzić z czarnym humorem niż z ecstasy!

Fot. Kadr z filmu Wszyscy moi przyjaciele nie żyją

8. Babyteeth reż. Shannon Murphy

Wychodzimy z Polski i przedstawiamy Państwu film o chorobie. Film dobry, bo choroba nie jest w nim ani bohaterem, ani jedynym pretekstem jego nakręcenia, a częścią postaci, problemem, którym radzi sobie ona, ale również oddziałuje na innych. Wyszedł znakomity, powściągliwy film, który powinien zobaczyć każdy. A Ci, dla których szczytem takiego kina jest np. cukierkowe Gwiazd naszych wina to szczególnie.

Eliza Scanlen w filmie Babyteeth / fot. materiały prasowe

Eliza Scanlen w filmie Babyteeth / fot. materiały prasowe

7. Kłamstewko reż. Lulu Wang

Dużo tych chorób w tym zestawieniu, jednak zostały one potraktowane w ubiegłorocznych premierach w należyty sposób. Tutaj umierająca babcia nie jest główną bohaterką, a tylko tą, wokół której toczy się cała intryga. Intryga, która polega na daniu jej radości z ostatnich chwil życia. Mix wątków tworzy ciepły, a jednocześnie przygnębiający film o godzeniu się ze stratą, który był kolejnym po Parasite otwarciem na kino wschodnie. Miejmy nadzieję, że w następnych latach będzie tego po prostu więcej.

Kłamstewko

foto: Depth of Field, Big Beach Films

6. Małe kobietki reż. Greta Gerwig

Wchodzimy w sezon oscarowy, ten ubiegłoroczny, jednak był on tak dobry, że po prostu warto go przypominać. Z filmów nominowanych w kategorii Best Picture do gustu nie przypadły mi wyłącznie Joker i Pewnego razu… w Hollywood jednak wiem, że nie jest to opinia popularna. Można więc założyć, że kawałem kina były wszystkie. A Małe kobietki to ten najprzyjemniejszy, który zaprosił nas do rodzinnego ogniska, przy którym siedzieć można godzinami, bo było to ognisko naprawdę gorące i pełne aktorskiej werwy i z cudowną Saoirse Ronan, która była w tamtym roku moją faworytką.

Małe kobietki

foto: Wilson Webb, CTMG, Inc.

5. Jojo Rabbit reż. Taika Waititi

Pamięcią muszę wracać naprawdę daleko, mój seans tego filmu miał bowiem miejsce jeszcze w 2019, ale chętnie powtórzę sobie go w najbliższym czasie, aby sprawdzić, czy dalej jest tak dobrze. A podczas tego pierwszego było, bo styl Waititiego spotkał się tu z dzieciństwem i świetną, humorystyczną antywojenną satyrą. O tym jak działa młody mózg zderzony z ważnymi wydarzeniami lepiej w 2020 opowiadał chyba wyłącznie Oskar z Pro8bl3mu w swoim W domach z betonu. Tym większa chwała dla niego, że zrobił to w 3 minuty.

fot. materiały prasowe

4. Ema reż. Pablo Larrain

Chilijski twórca staje się powoli jednym z moich ulubionych współczesnych reżyserów, a dzieje się tak głównie z uwagi na fakt, jak bardzo umie zagrać na emocjach prostymi wydarzeniami. Ema to kolejny film w tym zestawieniu, którego historię można streścić jednym zdaniem, a z wniosków interpretacyjnych kontstruować elaboraty i długie publikacje. Tutaj na takowe miejsca nie mam, więc zostawię Was tylko z wnioskiem, że to najbardziej zmysłowy film, jaki widziałem w ubiegłym roku.

fot. materiały prasowe

3. 1917 reż. Sam Mendes

Kiedy w 2019 roku Złote Globy wyskoczyły z nazwaniem Bohemian Rhapsody najlepszym dramatem, moja uwaga poświęcona tej nagrodzie spadła w okolice tej, którą co roku poświęcam, obserwując ogłaszanie laureata Złotej Piłki. Słowem, była praktycznie żadna, bo współcześnie rozdawanych nagród w popkulturze często nie trzeba kompromitować, robią to same takimi werdyktami. Trzeba jednak powiedzieć, że rok później nastąpiła rehabilitacja, nagroda trafiła bowiem do filmu Mendesa, którego nazwanie w czymś najlepszym jest już jak najbardziej możliwe. Boli mnie trochę, gdy bardziej patrzy się na niego, jako na dokonanie Rogera Deakinsa, bo to przede wszystkim reżyser Skyfall sprawił, że przeżywałem podczas seansu tak wielkie emocje. Dawno nie mieliśmy na ekranie tak namacalnej wojny.

Zobacz również: Najlepsze Filmy i seriale 2020! Wybiera red. naczelny Tomasz Rewers

 

2. Mank reż. David Fincher

Z najważniejszych mainstreamowych twórców w 2020 filmy wypuścili Nolan i Fincher, a obydwa leżą w mojej hierarchii po totalnie przeciwnych stronach barykady. Nolan zawiódł, bo za bardzo przynolanił, a Tenet bardziej niż mesjaszem kin i ekranową łamigłówką, był męczarnią, po której wychodziłeś z Sali wycieńczony jak po dziewięciogodzinnym maratonie. Twórca Siedem natomiast dowiózł, bo poświęcił niektóre elementy swojego stylu na zbratanie nas z kinem czasów, o których opowiada. W dodatku zrobił to pięknym pijanym krokiem i ciężkim umysłem Hermana J. Mankiewicza. Choć opinie na temat tego filmu są spolaryzowane, ja jestem absolutnym fanem. Prawie film roku, bo ten mógł być tylko jeden…

Fot. Netflix

1. Marcin Najman na Jasnej Górze reż. Marcin Najman

Najlepszym reżyserem roku został ulubiony komik Polaków, a najlepszym filmem jego niespełna półtoraminutowe wystąpienie pod najsłynniejszym polskim klasztorem. To jednocześnie znakomity thriller z twistem, komedia i fantastyczne, autoironiczne dzieło. Obrona Jasnej Góry, na której nikogo nie ma rozbiła bank, stając się najbardziej przeze mnie zapamiętanym obrazkiem tego popapranego roku.

Dobra, a tak bardziej serio to…

1. Nieoszlifowane diamenty reż. Benny Safdie/Josh Safdie

Film roku wybrało u mnie serce. Nie jednak w taki sposób, jaki przyjdzie Wam na myśl, czytając to zdanie. Nie chodzi o jakąś wielką miłość do filmu, która sprawiła, że wywyższam go ponad inne. Chodzi o zastrzyk adrenaliny, przez który kończyłem ten seans bujając się do L’amour toujours z pulsem podbitym do 180 i efektem podobnym do wciągnięcia duszkiem siedmiu energetyków. O tym nie trzeba opowiadać, te wyczyny Adama Sandlera po prostu trzeba zobaczyć. Konkurencja bardzo szybko została zjedzona.

Zobacz również: Najlepsze Filmy Netflix 2020! Ranking najlepszych filmów roku!

Adam Sandler w filmie Nieoszlifowane diamenty

Kadr z filmu Nieoszlifowane diamenty / fot. materiały prasowe / Netflix

PS. Mówimy o filmach, których kinowa/streamingowa polska premiera miała miejsce w 2020 roku. Jeśli więc ktoś się zastanawia, gdzie jest Co w duszy gra – odpowiadam – wygra ten ranking za rok 🙂

Redaktor prowadzący działu recenzji filmowych

Od 2015 w Movies Room, od 2018 odpowiedzialny za działalność działu recenzji filmowych. Uwielbia Wesele Smarzowskiego, animacje Pixara i Breaking Bad. A, no i zawsze kiedy warto, broni polskiego kina.

Kontakt pod l.kolakowski@moviesroom.pl

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/moviesroom/moviesroom.dkonto.pl/public_html/wp-content/themes/moviesroom/single.php on line 209

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?