Najlepsze horrory na CDA. Ranking horrorów na CDA Premium!

Najstraszniejsze i najlepsze horory na CDA to zbiór tak okazały,  jak wielkie jest zainteresowanie widzów ewolucją tego gatunku w ostatnich latach. Ludzka potrzeba „oczyszczenia” emocji dzięki oglądaniu niebezpieczeństwa, w jakim znajdują się ekranowi bohaterowie, to swoisty wentyl bezpieczeństwa, szczególnie w tych trudnych czasach, kiedy rzeczywistość za oknem wydaje się nieco chaotyczna. Kino grozy nierozerwalnie połączone z początkami funkcjonowania tego medium i co chwilę zwiastuje się „śmierć horroru”, ale nasz ranking „najlepsze horrory CDA” dowodzi, że miłośnicy gatunku wciąż mają w czym wybierać. Co najlepsze – polska platforma streamingowa ma w swoim zbiorze Premium tytuły, które próżno szukać gdziekolwiek indziej.


NAJLEPSZE HORRORY CDA PREMIUM

śmieszne mocne krwawe slasher cda

najlepsze horrory cda

10. Babadook (2014), reż. J. Kent

Najlepsze horrory na CDA rozpoczynamy od produkcji, która wywołała sporo dyskusji wśród miłośników gatunku oraz doczekała się kilku środowiskowych nagród (między innymi nagrodę dla fantastyki Saturn). To debiut reżyserski, który opowiada historię dziecka uważającego, że w jego pokoju czyha ukryty potwór. Skąpany w mitologii horror dowodzi, że nowa fala twórców tego gatunku jest spora i nie do zatrzymania.

 

9. Maniac (2012), reż. F. Khalfoun

Kino to medium, które potrafi pokonywać granice „wczuwania” się w ofiary, a najlepsze horrory CDA.pl doprawiło dziełami, które pozwalają spojrzeć na ten gatunek z różnych perspektyw. Maniac to już wyższy poziom filmowej immersji. Wcielamy się bowiem w… psychopatę, seryjnego mordercę. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdybyśmy nie obserwowali świata z jego oczu. Ciekawy eksperyment formalny, który pozwolił Elijah Woodowi wcielić się inną rolę niż w dotychczasowej karierze.

8. Co robimy w ukryciu? (2014), też. T. Waititi

No dobrze, przecież wiemy, że to komedia, ale jeśli tworzyć listę „najlepsze horrory CDA”, to niech będzie ona jak najbardziej różnorodna, bo film Nowozelandczyka korzysta z języka oraz tradycji kina grozy bardzo umiejętnie. Poznajmy perypetie kilku wampirów, którzy wspólnie wynajmują mieszkanie, wychodzą wieczorem na randki, jedzą, snują refleksję nad życiem i śmiercią – a wszystko to w modnej i budującej komizm narracji w stylu mockumentary. W jednej z głównych ról sam reżyser – Taika Waititi.

fajne horrory cda klasyki

najlepsze horrory cda

7. Sklepik z horrorami (1960), reż. M. Welles

Ten klasyczny horror znalazł się na naszej liście głownie dlatego, że zapoczątkował erę filmów grozy, które próbowały wycisnąć, ile się tylko da ze ówczesnych technologii efektów specjalnych. Młody naukowiec-florysta marzy o wyhodowaniu myślącej, żywiącej się mięsem rośliny. Niestety postęp naukowy nie idzie w parze ze zdrowym rozsądkiem, a roślina zmusza go do… sprowadzania niewinnych ofiar. Zabawne, przerażające, a przede wszystkim dobrze nakręcone dzieło na naszej liście najlepszych horrorów na CDA Premium.

Zobacz również: QUIZ: Jak dobrze znasz horrory?

6. Impostor (2019), reż. L. Cronin

Świeżynka na naszej liście, którą jeszcze w ubiegłym roku można było obejrzeć w kinie. Inny tytuł tego filmu, czyli Dziura w ziemi, lepiej oddaje jego mroczny i posępny klimat. Rodzina, która swoje już w życiu przeszła, czyli matka z synem, przeprowadzają się do domku niedaleko lasu, w którym znajduje się tajemnicza dziura w ziemi. Będzie ona miała ogromne znaczenie dla losów Sary oraz jej syna. Co symbolizuje ogromny krater? I jak wpłynie na dziecko? Warto sprawdzić samemu dzięki naszej liście „najstraszniejsze i najlepsze horrory na CDA Premium”.

5. Opowieści z krypty (1972), reż. F. Francis

Kultowy film na podstawie serii komiksów, będących również podstawą dla późniejszego serialu, opowiada o grupie turystów, którzy gubią się w czasie wycieczki po katakumbach. Spotykają tajemniczego zakapturzonego osobnika, który opowiada im przyszłość. Nie jest to jednak fabuła opierająca się na jednym wydarzeniu, ale antologia horrorów. Kilka mrożących krew w żyłach opowieści w jednym filmie, który znalazł swoje ważne miejsce w popkulturze. „Najlepsze horrory CDA” na szczęście mają w swoim zbiorze ten trudno dostępny rarytas.

dobre horrory cda

najlepsze horrory cda

4. Władca lalek (1989) reż. D. Schmoeller

Część pierwsza serii horrorów, które skąpane były w pulpie niczym w dobrym sosie, opowiada o grupie parapsychologów, którzy badają przyczynę śmierci mężczyzny uważającego, że potrafił ożywiać lalki. Z pozoru błahy pomysł na fabułę generuje sporo zabawnych (tak, horrory klasy B muszą również bawić) i makabrycznych scen. Najlepsze horrory CA na szczęście wypełnił również produkcjami, które idealnie pasują do domowej imprezy z chipsami i głośnym komentarzem przyjaciół.

3. To przychodzi po zmroku (2017), reż. T. E. Schults

Ale „co” przychodzi po zmroku? Najlepsze horrory na CDA odpowiedzą na to pytanie – chodzi o zło. Nieznany ludzkości wirus zabija ludzi, przemieniając ich w krwiożercze istoty. Paul wraz ze swoją rodziną wiedzą, że aby przeżyć, muszą być wyizolowani od zarażonych. Nie jest jednak łatwo pozostać człowiekiem i porzucić jednocześnie człowieczeństwo.

2. eXistenZ (1999), reż. D. Cronenberg

David Cronenberg znany jest jako jeden z ojców nurtu „body horroru”, w którym ciało potrafi się przemienić w narzędzie grozy lub brzydki ochłap mięsa. Jego eXistenZ jest zarówno kinem cyberpunkowym, bo opowiadającym o cienkiej granicy dzielącej rzeczywistość od symulacji, jak i świetnym horrorem, który chętnie korzysta z wizualnej obleśności. Prawdziwa groza niekiedy wynika z braku rozeznania, co jest prawdą, a co fałszem…

1. Głowa do wycierania (1977), reż. D. Lynch

Lynch nigdy nie kręcił typowych horrorów, ale świat również tego od niego nie wymagał. Trudno więc, podobnie jak wiele scen z Twin Peaks, wytłumaczyć, w czym tkwi groza jego kina, ale najlepiej jest porównać to do snu, z którego bardzo chcielibyśmy się wybudzić. Uczucie strachu jest tutaj niedefiniowalne, chociaż często wynika z obrazowości. Lynch woli być jednak kimś, kto zamiast tanich straszaków oraz skaczących tonów muzycznych woli klimatyczność i oniryzm. Warto, a Eraserhead po latach wciąż robi spore wrażenie, zamykając tym samą naszą listę „najlepsze horrory na CDA Premium”.


Na tym kończymy ranking najlepsze horrory na CDA Premium!

Zobacz również filmy nie tylko o duchach:

Najlepsze filmy akcji na CDA Premium

TOP 10 – Najlepsze komedie na CDA Premium

TOP 10 – Najlepsze filmy science fiction na CDA. Ranking Science Fiction CDA Premium.

Redaktor

Z wykształcenia polonista i kulturoznawca. Stworzyły go filmy, może go też zabiją.

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?