TOP 15 – najbardziej oczekiwane tytuły 75. Festiwalu Filmowego w Wenecji

W środę 29 sierpnia rozpoczyna się najstarszy i jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie. Ostatnie lata pokazują, że Wenecja, po okresie stagnacji, wraca do zasłużonej pierwszej ligi. Tegoroczna selekcja przyprawia o zawrót głowy. Oto filmy, na które czekamy w Wenecji najbardziej.

Od czasu objęcia stanowiska dyrektora wydarzenia w 2011 roku, Alberto Barbera dokłada wszelkich starań, żeby Wenecja była najważniejszym festiwalem na starym kontynencie. Jak pisałem wcześniej tutaj, od 2013 roku co najmniej jeden film z oficjalnej selekcji, który miał tu światową premierę, kończy ze statuetką Oscara. 75. edycja ma takich potencjalnych tytułów więcej niż jeden. Impreza skorzystała na nieporozumieniu Cannes z Netflixem i wiele tytułów trafiło do selekcji właśnie na włoski festiwal. W dodatku duże, amerykańskie wytwórnie lubią Wenecję także ze względu na jej czas. Jesień to przecież sezon, w którym rozpoczyna się sezon przygotowań do nagród Akademii Filmowej. Na szczęście, oprócz wielkich tytułów, które ozdobią konkurs główny, znalazło się też miejsce na ambitne, niezależne kino. Jak powiedział sam dyrektor podczas spotkania z prasą, tegoroczny program to wydarzenie „unikalne w skali dekady”. Nic dziwnego, skoro w selekcji znalazły się następujące tytuły:

1. Pierwszy człowiek, (First Man)

Konkurs Venezia 75, film otwarcia

Reżyseria: Damien Chazelle (Whiplash, La La Land)

Występują: Ryan Gosling, Jason Clarke, Claire Foy

Biografia legendarnego amerykańskiego astronauty – Neila Armstrona (Gosling), obejmująca lata 1961-69. Nie będzie spoilerem informacja, że bohater zostanie pierwszym człowiekiem, który postawi stopę na księżycu. Film opowiada o poświęceniach narodu oraz Neila i jego rodziny podczas przygotowań do najniebezpieczniejszej misji w historii podróży kosmicznych.

Kadr z filmu Pierwszy człowiek / fot. materiały prasowe

Kadr z filmu Pierwszy człowiek / fot. materiały prasowe

Zobacz również: Pierwszy człowiek – Ryan Gosling jako Neil Armstrong w pierwszym zwiastunie filmu Damiena Chazelle

2. The Favourite

Konkurs Venezia 74

Reżyseria: Yorgos Lanthimos (Kieł, Lobster, Zabicie świętego jelenia)

Występują: Olivia Colman, Emma Stone, Rachel Weisz, Nicholas Hoult

Być może będzie to pierwszy film greckiego reżysera, który otrzyma poważną szansę na Oscara (choć twórca już był nominowany za debiut). Akcja rozgrywa się w XVIII wiecznej Anglii, która prowadzi wojnę z Francją. Królowa Anna (Colman) ma problemy ze zdrowiem, a zarządzaniem krajem zajmuje się jej bliska przyjaciółka, Lady Sarah (Wiesz). Służąca z arystokratycznymi korzeniami, Abigail (Stone), najpierw dostaje się pod skrzydła Sary, by potem zbliżyć się do samej królowej. Ostatnia rzecz, której możemy spodziewać się po Lanthimosie, to sztampowego filmu kostiumowego.

Kadr z filmu The Favourite / fot. materiały prasowe

Kadr z filmu The Favourite / fot. materiały prasowe

3. ROMA

Konkurs Venezia 75

Reżyseria: Alfonso Cuaron (Grawitacja, Ludzkie dzieci)

Występują: Yalitza Aparicio, Marina de Tavira, Marco Graf

Najbardziej osobisty film nagrodzonego Oscarem reżysera. Jest to barwny portret rodziny pochodzącej z indiańskiego ludu Misteków. Akcja rozgrywa się w Mexico City w latach 70. Opowieść o rodzinie, wyrzeczeniach, miłości na tle klasowych podziałów oraz społecznych i politycznych zmian zachodzących w kraju. Nakręcony w eleganckim, czarno białym stylu film może być odpowiedzią na Zimną wojnę Pawlikowskiego.

Kadr z filmu ROMA / fot. materiały prasowe

Kadr z filmu ROMA / fot. materiały prasowe

4. The Other Side of the Wind

Poza konkursem, wydarzenie specjalne

Reżyseria: Orson Welles (Obywatel Kane)

Występują: John Huston, Oja Kodar, Peter Bogdanovich

Historia legendarnego reżysera J.J. Hannaforda, który po latach wygnania w Europie powraca do Hollywood z nowym filmem. Jest to a w poły autobiograficzna produkcja, której Welles nigdy nie do kończył w latach 70. Borykający się z problemami finansowymi tytuł uzyskał złą sławę w branży i nigdy nie został dokończony. Nic dziwnego, skoro kultowy reżyser pokazywał w krzywym zwierciadle przechodzący wtedy zmiany system studiów w Hollywood. Za dokończenie dzieła odpowiadają Frank Marshall (kierownik produkcji filmu), Filip Jan Rymsza, montażysta Bob Murawski i kompozytor Michael Legrand.

Kadr z filmu The Other Side Of The Wind / fot. materiały prasowe

Kadr z filmu The Other Side Of The Wind / fot. materiały prasowe

5. The Ballad of Buster Scruggs

Konkurs Venezia 75

Reżyseria: Joel i Ethan Coen (Fargo, Śmiertelnie proste)

Występują: Tim Blake Nelson, James Franco, Liam Neeson, Tom Waits, Bill Heck, Zoe Kazan, Tyne Daly, Brendan Gleeson

Western złożony z sześciu róznych historii skupionych wokół mężczyzny o imieniu Buster Scruggs. Film produkowany przez Netflix, nie trafił do Cannes po tym, jak festiwal nie zgodził się na pokazywanie produkcji streamingowego giganta. Doskonała obsada i jakość twórców na pewno zaowocują co najmniej ciekawą produkcją.

Kadr z filmu The Ballad of Buster Scruggs / fot. materiały prasowe

Kadr z filmu The Ballad of Buster Scruggs / fot. materiały prasowe

Redaktor

Dziennikarz filmowy i kulturalny, miłośnik kina i festiwali filmowych, obecnie mieszka w Londynie. Autor bloga "Film jak sen".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?