Powrót do przeszłości – recenzja filmu Agenci (2013)!

Przypadki chodzą po glinach

Agenci to przednia rozrywka dla każdego rasowego faceta. Zaskakujące kino rozrywkowe pełną gębą z dwoma znakomitymi i będącymi ostatnio na topie aktorami, Denzelem Washingtonem oraz Markiem Wahlbergiem. Reżyserem filmu jest mało znany twórca Baltasar Kormákur (słynący wśród szerszej widowni jedynie z niedawno wydanego obrazu Everest; w swoim dorobku posiada również Kontrabandę oraz Inhale). Wielokrotny zdobywca nagrody Edda przy okazji realizacji swojej nowej produkcji Agenci udowodnił, że z każdym kolejnym projektem jest coraz lepszy. 

Agenci 1

Film przedstawia złożoną oraz nieprzewidywalną historię dwóch mężczyzn, Roberta Bobby’ego Trencha (w którego rolę wciela się Denzel Washington) oraz Michaela Stiga Stigmana (odpowiednio Mark Wahlberg), którzy nie mają pojęcia, że obaj są agentami działającymi pod przykrywką. Po nieudanej próbie przyłapania na gorącym uczynku jednego z najgroźniejszych bossów narkotykowych, Papi Greco, wspomniani wyżej bohaterowie decydują się na dość ryzykowny krok. Mianowicie Stig oraz Bobby napadają na miejscowy bank, w którym, jak przewidują, powinni znaleźć około trzech milionów dolarów Papi Greco. Pewni sukcesu agenci doznają niemałego szoku, gdy w skrytkach odnajdują nieco powyżej 43 milionów dolarów. Obaj nawet nie zdają sobie sprawy, w co tak naprawdę wdepnęli. 

Agenci 3

Scenariusz to ogromna zaleta produkcji. Agenci już od pierwszych minut przyciągają uwagę widzów. Poznajemy dwóch charyzmatycznych i niezwykle charakterystycznych bohaterów – Stiga i Bobby’ego, którzy przystępują do realizacji swojego planu. Nie znamy ich motywów działania ani celu, do jakiego dążą. Po tym krótkim wstępie twórcy przenoszą widzów w czasie na tydzień przed zaprezentowanymi wydarzeniami. Nie ukrywam, że taki sposób poprowadzenia fabuły niewątpliwie wzmógł moją ciekawość i z niecierpliwością czekałem na dalszy przebieg historii oraz wyjaśnienia. Również sam pomysł produkcji, w której dwaj agenci pod przykrywką podejmują współpracę, nie wiedząc o tym, że partner to też tajniak, wydał mi się bardzo nowatorski. Został też wykorzystany niemal w stu procentach, dzięki czemu film jest satysfakcjonujący i nie ma się wrażenia zmarnowanego potencjału. Do tego początkowo mało złożona historia wraz z biegiem czasu staje się coraz bardziej skomplikowana. Dochodzą nowe wątki oraz postacie zaś niewinna kradzież pieniędzy zaprowadzi dwójkę głównych bohaterów na szczyt rządowych oszust oraz nieczystych interesów. Fabuła to wielowątkowa opowieść rozgrywająca się na kilku płaszczyznach, w której wszystkie postacie prędzej czy później znajdują swoje uzasadnienie. W Agentach brak niepotrzebnych dłużyzn oraz zbytecznych wątków, które niepotrzebnie wydłużałyby film, a ten przecież już i tak trwa dwie godziny. Dzięki temu otrzymujemy przewrotną oraz absorbującą produkcję. Na Agentach naprawdę trudno się nudzić czy narzekać na schematyczność i wtórność. 

Agenci 4

Od strony audiowizualnej Agenci spisują się bardzo dobrze. Chociaż film w większości opiera się dialogach i przemyślanej historii, to nie brakuje tutaj efektownych scen akcji. Pościgi, strzelaniny – szczególnie ta końcowa, wyglądają naprawdę świetnie i dostarczają niemałej dawki adrenaliny. Zaletą filmu jest również humor. Kąśliwe uwagi głównych bohaterów kierowane pod adres partnera, potrafią niekiedy zwalić nóg. To film z jajem, na którym będziecie się śmiać częściej niż na niejednej współczesnej komedii. A to już zasługa błyskotliwych dialogów oraz gry aktorskiej zarówno Denzela Washingtona, jak i Marka Wahlberga. Obaj spisali się rewelacyjnie, stworzyli przezabawny oraz charakterystyczny duet, który miło ogląda się na ekranie. Pokazali, że posiadają talent komediowy – nigdy wcześniej nie widziałem tak wyluzowanego Wahlberga. Warto dodać, że w filmie nie zabrakło pięknej i pociągającej kobiety, Pauli Patton, znanej przede wszystkim z Mission Impossible: Ghost Protocoll, która pierwszy raz pokazała na srebrnym ekranie swoje wdzięki. 

Agenci 2

Agenci to niespodziewanie bardzo udane kino rozrywkowe, na które naprawdę warto zwrócić uwagę. Polecam!

Źródło: Ilustracja wprowadzenia – materiały prasowe

Redaktor

Redaktor prowadzący działu: Z ostatniej chwili. Miłośnik kina akcji lat 80., produkcji młodzieżowych oraz wysokobudżetowych filmów przygodowych, fantasy i science-fiction. Widz szczególnym podziwem darzący oldskulowe animacje, a także pełne magii i wdzięku obrazy Disneya. Poza tym meloman i zwolennik gier komputerowych - fan Tomb Raidera i urody panny Lary Croft - który ukończył Politechnikę Gdańską i z wykształcenia jest specjalistą w dziedzinie szeroko pojętej chemii. Poza tym osoba publikującą na wielu portalach, którymi są: Filmweb.pl, Altao.pl i CdAction.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?