The Domain – portugalski kandydat do Oscara dostępny bezpłatnie na ARTE po polsku

W dobie zamkniętych kin, teatrów i galerii, bezpłatny serwis VOD ARTE PO POLSKU udostępnia najlepsze europejskie filmy fabularne i dokumentalne. Do 30 listopada widzowie mogą obejrzeć nagradzany dramat i thriller „The Domain” w reżyserii Tiago Guedesa. Ten piękny i poruszający obraz o upadku starego świata znalazł się w oficjalnej selekcji i był nominowany do nagrody Złotego Lwa w kategorii „Najlepszy Film” na MFF w Wenecji, a także był pokazywany na licznych, międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w Toronto i Dublinie.

Film jest dostępny pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/094878-007-A/the-domain-2019/

The Domain to saga familijna godna największych melodramatów Hollywood. Przedstawia historię Portugalii od lat 40. XX wieku po czasy współczesne, widzianą przez pryzmat losów rodziny posiadającej jeden z największych majątków ziemskich w Europie, na południowym brzegu Tagu. Reżyser Tiago Guedes zagłębia się w sekrety ich domostwa, portretując historyczne, polityczne, gospodarcze i społeczne życie w faszystowskiej Portugalii. Krytykuje radykalny patriarchat i męską dominację, pokazując szaleństwo bogatego ziemianina, który zderza się z wolą ludzi do zmiany. Jego pragnienie władzy i siły staje się przyczyną jego zguby i rozpadu własności, na której najbardziej mu zależało.

– „The Domain” to film otwartych przestrzeni, inspirowany westernami i miejscami zagubionymi gdzieś w środku nicości, z enigmatycznymi bohaterami, którzy mają swoje sekrety, jak w filmach Sergio Leone czy Anthony’ego Manna, które uwielbiam. Jednocześnie relacje międzyludzkie badam w sposób podobny do melodramatów z klasycznych filmów Minellego i Elii Kazana. Chciałem pokazać, że wybory i decyzje, które podejmujemy przez całe życie, definiują nas, ale nie zawsze je rozumiemy ani kontrolujemy. Jest coś, co sprawia, że jesteśmy i działamy, coś, co zostało nam przekazane w momencie narodzin, coś, co odziedziczyliśmy. Ten film opowiada o tych niewidzialnych więziach, które definiują nas i ograniczają nasze zachowanie – mówi reżyser Tiago Guedes.

Zobacz również: Quiz: Zwierzęta w filmach. Rozpoznaj kadry!

the domain scena z filmu

fot. kadr z filmu The Domain

The Domain to portugalski kandydat do Oscara 2020 w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy” oraz portugalski kandydat w konkursie Goya Awards 2020 jako najlepszy film ibero-amerykański. Dramat znalazł się ponadto w oficjalnej selekcji i był nominowany do Złotego Lwa na MFF w Wenecji w 2019 roku w dwóch kategoriach „Najlepszy film” i „Najlepszy aktor”, a Tiago Guedes otrzymał Bisato d’Oro Award dla najlepszego reżysera. Film był pokazywany w oficjalnej selekcji na MFF w Toronto 2019, zdobył Dublin Film Critic Awards dla najlepszego aktora na MFF w Dublinie 2020, 8 nagród na Portugese Film Academy Sophia Awards 2020, 6 nagród na CinEuphoria Awards 2020 czy dwie nominacje na portugalskim Autores Awards 2020. Był pokazywany na wielu innych, licznych festiwalach na całym świecie.

Źródło: informacja prasowa / ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Zastępca redaktora naczelnego

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?