Advertisement
Advertisement

Bohemian Rhapsody – Ciekawostki

 • Mary Austin i Freddie Mercury byli zaręczeni raz. Do końca życia wybitnego piosenkarza łączyła ich tak silna więź, że Merkury powierzył jej m.in. swoją londyńską rezydencję  Garden Lodge. Oprócz tego jego piosenka Love Of My Life została zadedykowana właśnie Austin.
 • Freddie Mercury powiedział, że Queen to zespół złożony z czterech solowych podzespołów współpracujących nad jednym projektem.
 • Po tym, jak 15 maja 2018 roku ukazał się pierwszy oficjalny zwiastun filmu,produkcja skrytykowana została za „brak wizerunku seksualności Mercury”, choć pokazano w przyczepie  scenę intymną między Freddiem i innym mężczyzną.
 • Zanim Rami Malek został wybrany do roli Freddiego, w mediach pojawiła się informacja, że Ben Whishaw wcieli się w legendarnego wokalistę.
 • Czarny i biały strój arlekina Freddiego został sprzedany na aukcji za 22 500 funtów w 2012 roku.
Bohemian Rhapsody

Fot: GK Film, kadr z filmu

Zobacz również: Kształt wody – Ciekawostki

 • Brytyjska choreografka i trenerka, Polly Bennett, pracowała pieczołowicie z Rami Malek, aby dopracować każdy niuans manier Freddiego. Każde spojrzenie, każdy ruch ciała i każde drgnięcie mikrofonu musiało być idealne.
 • Fascynacja kotami Freddiego przedstawiana tak jak w filmie jest najbliższa rzeczywistości. W biografii artysty napisanej przez Lesley-Ann Jones, przyjaciele twierdzą, że często dzwonił do domu z trasy, prosząc o rozmowę z kotami i upewniał się, że telewizor jest włączony na programie koncertowym, aby koty mogły go oglądać. Delilah był podobno jego ulubieńcem, a nawet zadedykowana została mu piosenka znajdująca się w albumie Innuendo.
 • Rami Malek został wybrany do roli Freddiego, ponieważ producenci polubili jego występ w Mr. Robot (2015), a jego szczęka przypominała zgryz gwiazdy Queen.
 • Każdy aktor grający członka Queen miał wiele peruk dla swojej postaci.

Fot: Alex Bailey.

 • Rami Malek przesłał film, w którym śpiewa, do członków zespołu Queen. Kiedy w końcu ich spotkał, okazało się, że nie obejrzeli go, ponieważ nie został poprawnie wysłany. Rami zobaczył na własne oczy ich reakcję na jego śpiew.
 • Podczas gdy zespół Queen siedzi w przyczepie czekając na swój występ w Live Aid, w tle słychać na żywo utwór Dire Straits Sultans of Swing. Dire Straits był zespołem, który tego dnia wystąpił przed Queen na stadionie Wembley.
 • Kiedy Rami Malek po raz pierwszy spotkał się z Queen w Abbey Road Studios, spóźnił się. Biegł po schodach i po drodze natknął się na zdjęcie z autografem zespołu. Czuł się tak, jakby twarz Freddiego Mercury’ego wpatrywała się w niego, mówiąc mu: „Nie rób tego”. Ostatecznie Malek powiedział: „To było naprawdę inspirujące”.
 • Piosenka Bohemian Rhapsody nigdy nie jest w całości odtwarzana w filmie.

Fot: GK Films/ kadr z filmu

Zobacz również: Green Book – Ciekawostki

 • Kanadyjski piosenkarz Marc Martel użyczył swojego głosu jako Freddie. W filmie użyto mieszanki jego głosu i Freddiego, a także Ramiego Maleka. W wywiadzie odtwórca roli wokalisty Queen powiedział, że jego śpiew był płynnie mieszany zarówno z głosem Freddiego, jak i Martela.
 • Choć Freddie Mercury utrzymywał kontakt ze swoją rodziną przez cały okres sławy, nigdy nie ujawnił swojej seksualności rodzicom, których konserwatywna religia (zaratusztrianizm) uważała homoseksualizm za formę kultu demonów.
 • Pierwszym nagranym ujęciem do filmu była rekonstrukcja legendarnego koncertu Live Aid na Wembley. Miejsce zostało odtworzone w Bovington Airfield w hrabstwie Hertfordshire w Anglii.
 • Daily Mail doniósł 20 października 2018 roku, że Chrissie Mullen, pierwsza żona gitarzysty  Briana Maya, była niezadowolona z tego, jak została przedstawiona w filmie – co skłoniło producentów do całkowitego usunięcia scen z jej postacią.

Ilustracja wprowadzenia: materiały promocyjne filmu Bohemian Rhapsody

Redaktor

Interesuję się literaturą i filmem. Sięgam po różnorodne gatunki, najczęściej po skandynawskie kryminały (Kurt Wallander, Harry Hole). Fanka Harry'ego Pottera i Sherlocka Holmesa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?